Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Brač 1. - bracinfo.com

Ostrov Brac, Chorvatsko
Island BracWindsurfing v kanálu před Zlatnim ratem na Bolu; paragliding z Vidovy hory; lov v horní části ostrova; horské výlety do Dragonjiny jeskyně a poustevny Blaca; procházky ze Splitske do antických kamenolomů pod Škripom kolem pečlivě udržovaných olivových hájů, plachtění od zátoky do zátoky; koupání na plážích s nejjemnějším pískem; dovolená ve vynikajících apartmánech a domech pro dovolenou, bezpečné kotviště v některé z hlubokých zátok (Milna, Bobovišća, Pučišća); fotografování dramatických krasových fenoménů na všech stranách ostrova; uvolněné posezení při vyhlášeném bračském sýru, jehněčím mase a rybách, doplněné rakijí a bolským plavcem (známé bračské víno) v některém hostinci nebo v tichu některé z pastýřských kolib ve vnitrozemí ostrova - vše to samostatně i společně vytváří v našich vzpomínkách nesmazatelný obraz, který si s sebou odnášíme z ostrova Brače.
Na rozdíl od všech ostatních jadranských ostrovů, které často vypadají jako kamenné sekyry zaťaté do mořské hladiny, Brač má i své vnitrozemí, velmi bohatou floru a faunu a výraznější rozdíl mezi ročními obdobími. Celý ostrov by měl být prohlášen jedinečným kulturně-historickým a přírodním parkem, zvláště jižní strana mezi Vidovou horou, bolským Zlatnim ratem a poustevnou Blaca, která tvoří jedinečnou oblast, v níž se spojuje rybářský, rolnický a pastýřský Brač, s množstvím zákoutí pro pocit samoty a klidu, ale i plná výrazných sociálních zážitků, tance, hudby a sportu.
Předpokládá se, že Brač nosí dávné ilyrské jméno podle jelena, kultovního zvířete jeho dávných obyvatel.  Podle dávné pověsti trojský hrdina Antenor (legendární zakladatel Padovy a Korčuly) došel po pádu Tróje z řecké Ambracie na ostrov Brač. S sebou přivedl Braha, pastýře, Silena, zemědělce a Elafa, námořníka. Život byl založen na dobytkářství, pěstování oliv a vinné révy a rybářství. Koncem XVIII. stol. bylo na ostrově více než 500.000 oliv a koncem XIX. století více než 12.000 hektarů vinohradů. Ale choroby vinné révy peronospora a filoxera, které napadly dalmatské vinohrady a První světová válka přinutily četné obyvatele Brače k vystěhování z ostrova do Austrálie, Jižní a Severní Ameriky.

V období rané renesance byly znovu otevřeny antické kamenolomy blízko
Pučišća, ve kterých se během renesančního a barokního období vzdělávaly celé kamenické dynastie až do dnešní doby. Vedle Jurija Dalmatinca, Andriju Alešija a Nikolu Firentinca v samých kamenolomech tesali desítky jiných kameníků. Výborný kámen umožnil vytvoření řady skvělých staveb, od starokřesťanského, renesančního a barokního období do bujného bračského XIX. století, kdy se na ostrově více než kde jinde v Dalmácii pěstoval cit pro harmonii architektonické kompozice a stavbu i u nejskromnějších domů.  Ve XX. století byl korčulanský kámen zabudován do budapešťského Parlamentu, trogirský do berlínského Reichstagu, a bračský kámen do Bílého domu ve Washingtonu.
Dnes Brač - s možná nejkonstruktivnějším, nejpracovitějším a nejspořivějším obyvatelstvem hledá nové cesty rozvoje, které se zakládají především na turizmu, kterému se otevírá celý ostrov s výjimečně rozmanitou přírodou, což ho činí jedinečnou kulturně-historickou a přírodní oblastí. Zveme Vás, abyste společně s námi poznali kouzla tohoto jedinečného ostrova, jeho netknutou přírodu, bohaté historické a kulturní dědictví.
Podnebí, flóra a fauna
Brač patří ke středomořskému podnebí se všemi svými charakteristikami a charakterizuje ho až 134 dní zcela jasného nebe ročně. Pro podnebí jsou typické mírné a deštné zimy, suchá a horká léta, ale i výrazné rozdíly mezi přímořskými částmi a těmi nad 500 metrů nadmořské výšky. To je nejslunečnější oblast Jadranu s více než 2700 hodin slunečního svitu v roce. Průměrné teploty moře se v letních měsících pohybují kolem 22°C, a tak můžete v moři vyhledat osvěžení za horkých letních dnů. Osvěžení přináší od poledne do večera i mírný vítr maestral, a ve večerních hodinách burin - příjemný vítr z bračských kopců. Teplotní rozdíly mezi ročními obdobími jsou zmenšené působením moře, jehož teplota je stálejší, a tak můžete vidět koupající se lidi na bračských plážích po celý rok. Severní části jsou vystaveny chladným úderům bury (vítr) z pevniny, zvláště z Vrulje na úpatí pohoří Biokovo.
Rostlinný porost je spojen s podnebím. Ve vegetaci převažuje dub cesmínový (quercus ilex), autochtonní alpská borovice a borovice halepská (Pinus halepensis), které rostou do nadmořské výšky 300 a borovice černá (pinus niger, var. Dalmatica) do 400 m.
Na ostrově žije, v létě nebo v zimě na něm přebývá, nebo na něj slétá při přeletu více než 130 druhů ptáků. Z domácích zvířat je koza od pradávna ochrannou známkou ostrova, stejně jako ovce. Ze savců, kteří žijí v přírodě je svého druhu ochrannou známkou Brače plch (glis glis), podobný velké myši, ale s krásným chlupatým ocasem. Mezi hady je známá zmije růžkatá (vipera ammodytes) s rohem na nosu a s dvěma jedovými zuby, rozeznatelný i podle nepřerušené temné klikaté čáře na zádech. Útočí zřídka, když se cítí ohrožen.
Co vidět?
Vidova Gora
Nejvyšší vrchol jadranského souostroví (780 m). Horský výstup od Panny Marie Karmelské v Bolu trvá dvě hodiny, ale mnozí preferují příjezd po silnici (18 km): Supetar – Nerežišća – Knežeravan (s pastýřskými chýšemi, z nichž se zvláště doporučuje navštívit ty v Gažulu) – Vidova Gora, umožňuje úplný profil všech variant bračského krasu s endemickými lesy černé borovice. Gora dostala jméno podle kapličky sv. Vida, stovku metrů od vrcholu, jejíž jméno poukazuje na prastarý chorvatský kult slovanského boha Svetovida.
Panorama z Vidovy gory je něco, co se nesmí vynechat při návštěvě ostrova Brače. V hloubce je vidět zlatý prst Velog rata, řada bračských zátok a naproti severní strana ostrova Hvaru, poloostrov Pelješac, Korčula, Vis a Biševo, až k Jabuce, a při zvláště jasných dnech lze spatřit i Monte Gargano na Apeninském poloostrově.
 
Poustevna Blaca
Poustevna Blaca, kdysi slavná hlaholská poustevna a později i hvězdárna se nachází na východním svahu doliny na jižní straně ostrova Brače, mezi Bolem a Milnou. Pohodlný přístup je možný širokou cestou z Blatacké zátoky nebo pěší stezkou z vnitrozemí ostrova, přes Nerežišća, lokve Žurmo (poklop starokřesťanského sarkofágu jako napajedlo pro koně a mezky) a Dragovode (s obydlími někdejších bračských pastýřů,vybudovanými vedle pramenu živé vody). V jeskyni nazvané Ljubitovica na strmém svahu údolí na jižní straně ostrova roku 1551 dvojice mnichů hlaholitů z Poljica nalezla příbytek, který se rychle rozvinul v poustevnický klášter. Z 11.000 knih v klášterní knihovně je značná část z doby před rokem 1800, a archiv ukazuje, že se po generace pedantně zaznamenávaly všechny hospodářské a každodenní zemědělské práce, začátek rozkvětu rostlin, růst a sklizeň plodů na blatačkých polích a klimatické rytmy vůbec. Blaca uchovala svůj inventář, který je dnes vystaven v muzeu. Zvláště cenná je astronomická pozůstalost posledního blačtackého poustevníka don Nike Miličevića mladšího.
 
Škrip
Škrip je nejstarší osada na ostrově Brači. Pod osadou (jméno podle lat. scrupus = ostré velké kamení), se nacházejí vyhlášené kamenolomy Plate, Stražišće a Rasohe, v nichž se pod ochrannou Herakla a pod vojenským dohledem těžil kámen pro Salonu, Diokleciánův palác, lázně v panonském Sirmijumu. Vedle nich působily pozdně antické kamenické dílny, které posílaly charakteristické sarkofágy do Ravenny a Akvilei. Ze škripských kamenolomů se těžil i černý mramor s inkrustacemi mořských mušlí, z něhož se tesal církevní nábytek většiny raně křesťanských bazilik v Dalmácii. Bloky a vytesané objekty se spouštěli po šikmé ploše do přístavu ve Splitske, kde jsou v moři ještě vidět monumentální opracované kamenné bloky, které spadly při nakládání na galeje.
Kolem malebné tvrze Radojković, v níž je Domovské muzeum ostrova Brače (vynikající archeologická sbírka a výstava bračského hospodářského nářadí), dobře se dochovaly ‘megalitické hradby‘, kterými byla obehnána ilyrská osada (prostor kolem 0,8 ha). Nález mykénské keramiky poukazuje na dobu možné řecké kolonizace, a četné kostely a baziliky činí Škrip unikátním místem, které nám poskytuje jedinečný náhled do všech historických období a tisícileté kontinuity života na ostrově Brači.
Gastronomie
Říká se, že na ostrově Brači člověk a kámen žijí a válčí od pradávna. Těžkému způsobu života se vzdorovalo vytrvalostí a silou, kterou člověk čerpal z kamene. Skoupá země obdělávaná tradičním a nadevše ekologickým způsobem přece jen otevřela srdce a rolníku z ostrova nadělila plody, ze kterých se připravují široko daleko známé pokrmy ochucené nezbytným olivovým olejem. Právě v těchto darech přírody se ukrývá recept dlouhověkostí Bračanů.
Při příjezdu na Brač Vám zdvořilí domácí nabídnou suché fíky, plody rohovníku a mandle. Vedle klasických dalmatských jídel jako je ryba, plody moře, olivový olej, těstoviny a čerstvé, přírodně vypěstované ovoce a zelenina, nabízí bračská kuchyně i své zvláštnosti. Bračská jehňata a kůzlata, která ještě nepásla aromatické středomořské byliny nýbrž jen sála mateřské mléko jsou vyhlášena již od antické doby a zvláště se cení „vitalac“ – jehněčí vnitřnosti, které se napichují kousek po kousku na tenký rožeň omotané jehněčí pobřišnicí. Vitalac se jí nakrájený, zatímco se čeká, až se celé jehně upeče. Specialita je „butalac“ – nadívaná jehněčí kýta (potřený aromatickými bylinami, zalitý na konec vínem), jehněčí „tingul“ (dušené jehněčí maso) a četné jiné speciality připravené z široko daleko známého bračského jehněčího masa. Vyhlášený je i bračský sýr a zvláštní specialitou je „procip“. Vyrábí se z mladého sýra, během prvních 24 hodin tak, že se nakrájí na kousky a peče v karamelizovaném cukru. Na Brači se ještě stále pije „smutica“ – chutný nápoj připravený ze 4/5 čerstvého kozího mléka a 1/5 červeného vína, který doporučoval již Hippokrates, a který se jako i ostatní četné bračské speciality zachoval od antiky dodnes. Samozřejmě je potřeba zmínit se i o proslulém vínu plavac, které se na Brači pije již odedávna.
Povlja
Povlja se nacházejí 10 km východně od Sumartinu, na severní straně ostrova Brače. Jméno Povlja pochází z latinského přídavného jména Paulia (vallis) nebo z vlastnictví římana Paulianusa. Na břehu dole v zátoce jsou ještě vidět pozůstatky antického hospodářského venkovského komplexu (uvnitř dvora rodiny Vrsalović - Blažević). Dnešní župní kostel sv. Jana Křtitele vzniknul na troskách monumentální raně křesťanské trojlodní baziliky (V.stol.) Hlavní oltář v kostele byl vztyčen nad raně křesťanskou křtitelnicí s úlomky fresek. V bazilice byl ve středověku hrob sv. Ivana Povaljského, jehož tělo Benátčané odnesli a jako určitou trofej střežili v kostele San Giovanni Elemosinario na Rialtu (kde vystavovali i ruce sv. Ivana Trogirského, odnesené roku 1171. ze zbořené trogirské katedrály).
Benediktinský klášter byl založen na stejném místě v polovině XI. stol. Byl zpustošen při přepadu Benátčanů roku 1145, a obnoven roku 1184. Dochoval se portál kostela s nápisem, který téhož roku zmiňuje mistra Radonju, prvního chorvatským jménem známého kameníka. To je nápis s nejstaršími chorvatskými verši. Z roku 1184 je i soupis majetku opatije přepsaný 1.XII.1250. ve znamenité Povaljské listině, která je uschována v župním úřadě v Pučišću, a představuje prvotřídní jazykovou a historickou památku.
Povlja obklopují četné zátoky (Travna, Smokvica, Tičja luka, Tatinja, Luke) s rozmanitými druhy pláží, a v samém zálivu se nachází bezpečný přístav. Městečko vyzařuje klidem a proto je ideální místo pro uvolněnou rodinnou dovolenou. Povlja byla v sezóně 2003 prohlášena nejhezčím malým turistickým místem podle výběru Turistického sdružení splitsko - dalmatské župy. Povlja nabízejí pro každého něco, od četných zálivů, dlouhých promenád a kulturních znamenitostí, přes známé dalmatské speciality, plody moře, dobré víno a příjemné posezení při dobré hudbě až po nezapomenutelnou noční zábavu v četných barech, pizzeriích a restauracích. Škola potápění, pronajímání gondol, windsurfingu, plachetnic, skútrů a lodí na celodenní výlety, hřiště na malou kopanou uspokojí i ty nejvybíravější!
05.03.2008 19:54:32
Jiří Hrdý
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one