Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Diokleciánův palác

Několik poznámek k Diokleciánovu paláci
Hlavní tahák Splitu je bezesporu Diokleciánův palác. Památka UNESCO a ikona dalmátské metropole však není jen pamětihodností.

Tak je to ostatně s většinou chorvatských památek. Diokleciánův palác je k prasknutí narván kavárničkami, obchody, galeriemi. Dotýkat se tisícileté historie v jeho úzkých uličkách přeplněných turisty či místními, kteří sem jdou za nákupem nebo posedět, to je vskutku zážitek, který se jinde hledá jen obtížně.

Diokleciánův palác (UNESCO)

Měla to být taková skromná vilka na důchod, což se nakonec stalo. Když římský císař Dioklecián abdikoval, uchýlil se sem a žil zde až do roku 313, kdy zemřel. Bydlení bylo hodné císaře, palác měřil 215 metrů na délku a 180 metrů na šířku, na nárožích se tyčily čtyři věže. Honosil se chrámy, kolonádou i egyptskými sfingami. Dioklecián byl v mnohém velmi pokrokový. Vyřešil odvoz smetí a kanalizaci, také abdikace byla v jeho období velmi nestandartní. Císař byl naopak velkým nepřítelem křesťanů, za jeho vlády stoupl význam náboženství, které sám ztělesňoval. Zajímavostí je, že palác, v mnohém připomínající vojenský tábor, nebyl zdolán až do roku 1614, kdy ho dobyli Slované. Komplex byl vystavěn z vápencových kvádrů, jež pocházejí z ostrova Brač. Palác však nezůstal dlouho osamocený. Jak šel čas, ze všech stran se k němu přistavovalo. Tím vznikla zajímavá míchanice stylů – z antického mauzolea je dnes křesťanská katedrála, k ní se v 15. století přistavěla věž.

Katedrála sv. Dominia – původně Diokleciánovo mauzoleum – byla vysvěcena v 7. století, poté co byly odstraněny Diokleciánovy pozůstatky. Stopy po Římanech jsou zde vidět dodnes, uvnitř se vypínají dvě řady korintských sloupů, u paty zvonice lze vidět starou sfingu z černé žuly.

Zvonice – jedna z nejkrásnějších zvonic na Jadranu pochází ze 13. až 16. století a je v prostorách Diokleciánova paláce. Z jejího vrcholu je impozantní výlet na Split i blízké ostrovy. Dostat se nahoru je pro slabší povahy nečekaný adrenalinový zážitek. Po celé délce věže se táhnou otevřená „okna“, kolem nichž se uvnitř vine jen jednoduché železné schodiště.

Uličkami paláce – palác protínají dvě hlavní třídy – decumanus a cardo. Do nich se sbíhá mnoho malých uliček, které dnes lemují kavárny a obchůdky s keramikou a oblečením.

Podzemí – až do 60. let minulého století nikdo netušil, že se pod jižní částí paláce skrývají rozsáhlé sklepy ve tvaru nepravidelného čtverhranu. Sklepení se později stalo smetištěm, ve stropu byly vyhloubeny díry, kudy se házelo dolů smetí a výkaly. Místnosti ve sklepě odpovídaly velikosti a tvaru těch nahoře.
Zlatá brána – dříve hlavní vchod do paláce, který patřil mezi nejpůsobivější v celém komplexu. Tato brána směřuje k Saloně, starověkému městu.

Náměstí
Leží za branami paláce Diokleciánova paláce a dostanete se na něj Železnou bránou, nad kterou se tyčí věž s hodinami z 15. století. V tomto období se na náměstí nechala šlechta budovat přepychové paláce. V jedné z budov je Národopisné muzeum, které vystavuje lidová řemesla.

Salona

Důležité archeologické vykopávky přibližně 4 kilometry od Splitu. Město Salona je poprvé zmiňováno v roce 119 před Kristem. Jako centrum illyrského kmene Dalmatů. Za císaře Diokleciána se město stalo významným římským centrem. Nájezdy Slovanů a Avarů v roce 614 prosperující přístav úplně zničily. K vykopávkách je možné dostat se ze Splitu autobusy číslo 10 a 37. Vstupné je 10 kun a pro děti polovička. Aktuální informace najdete na www.solin.hr

Tržiště

Trh ve Splitu se tlačí pode zdmi Diokleciánova paláce a prodává se na něm úplně všechno. Při nakupování je dobré dodržovat tři zásady – hlídat si peněženku, nenechat se odradit kyselým obličejem prodavače, trvat na svém, i když chcete třeba jen dvě jablka. Před koupí je dobré ostražitě vybírat a ochutnat všechno co se dá. Trhovci tu se zbožím stojí od rána a k večeru nemusí být všechny melouny stejně dobré.

Marjan

Kopec Marjan je splitský Petřín. Po zalesněném vrchu se procházejí zamilované dvojice i maminky s kočárky. Kromě vyhlídkové trasy, z níž je překrásný pohled na splitský záliv, stojí na jeho úbočích archeologické muzeum a vyhledávána galerie sochaře Ivana Meštroviče.

Grgur Ninsky

Světoznámý chorvatský sochař Ivan Meštrovič vytvořil v roce 1957 sochu Grgura Ninského, hlaholského biskupa, který bojoval proti zavádění latiny do bohoslužeb. Na soše stojící za branami paláce je nejzajímavější její nejmenší část – palec dozlatova osahaný. Kdo se palce dotkne, bude mít štěstí a jistě se do dalmátské metropole vrátí.

Aktuální informace najdete na www.visitsplit­.com

03.05.2008 10:43:41
Jiří Hrdý
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one