Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Hvar

Hvar je právem považován za nejslunečnější ostrov Dalmácie. Skutečně na tomto ostrově sluníčko svítí nejvíce v celém Chorvatsku, ročně zhruba 2818 hodin. Dokonce i zima je na Hvaru velice mírná.

Z mnoha oblíbených míst na chorvatském pobřeží patří Hvar k nejoblíbenějším. Schovaný mezi Bračem a Korčulou má ostrov unikátní klimatické podmínky a má také strategicky výhodnou polohu. Staří Řekové si právě tady zřídili téměř čtyři sta let před začátkem našeho letopočtu obchodní osadu Faros, od jejíhož jména je prý odvozeno to dnešní.

Kamenné poklady v městečku Hvar

Administrativním střediskem ostrova je městečko Hvar v zátoce na jihozápadním pobřeží. Svým šarmem a elegancí vyniká i v konkurenci takových měst jako Dubrovník nebo Korčula, do jejichž dějin se také nejvýrazněji zapsalo benátské období. Z někdejších městských hradeb shlíží na Hvar překrásně rekonstruovaná pevnost Španjola, která bývala součástí obranného systému. Ještě výš a trochu z ruky je je Fort Napoleon, postavená za krátkého panování Francouzů v 18. století. Většina kamenných pokladů se nachází na Piazze – největším náměstí v Dalmácii, v sousedství přístavu. K němu přiléhá Arzenál, někdejší vojenská loděnice, nad níž bylo v roce 1612 postaveno první veřejné divadlo v Evropě. Svými rozměry připomíná pokojík pro panenky a dodnes slouží původnímu účelu. Náměstí vévodí katedrála sv. Štěpána s barokní zvonicí a nutno upozornit i na další vyjimečné stavby na náměstí. Tou nejhezčí je dozajista benátská lodžie, pozůstatek někdejšího sídla benátským místodržitelů. To bylo zbořeno počátkem 20. století a lodžie dnes tvoří průčelí hotelu Palace.

Stari Grad

Do 13. století byl metropolí ostrova Stari Grad, někdejší Faros. Jeho minulost, z níž část je ve měste k vidění, sahá až do řeckých dob. Odtud jsou například pozůstatky antického chrámu, které archeologové odhalili za gotickým kostelem sv. Ivana. Dominikánský klášter byl zničen v 17. století při tureckém nájezdu a obnoven byl teprve v 19. století. Dnes je v něm muzeum a odborníci se dohadují, zda obraz v klášterním kostele je pravý Tintoretto, či nikoliv. Stari Grad je menší než Hvar, ale ani on nepostrádá šarm zachovalého středověkého městečka. Úzké křivolaké ulice, dobře udržované kamenné domy a úpravná náměstíčka vytvářejí kulisu pro příjemné podvečerní procházky či posezení v některé z mnoha kaváren.

Čistá a průzračná voda

Moře kolem Hvaru je označováno za nejčistší na Jadranu. K tomu je ale třeba podotknout, že totéž říkají o svém moři i v mnoha dalších místech. Právě blízko Hvaru však byl před léty podniknut pokus s metrovou bílou deskou, která zmizela z dohledu, teprve když ji potopili do hloubky padesáti metrů.

Vzhledem k tomu, že Hvar patří k nejoblíbenějším dalmátským letoviskům, lépe než v červenci nebo srpnu je vypravit se tam mimo hlavní sezónu. O prázdninách tam není k hnutí. Většina návštěvníků se soustřeďuje v západní části ostrova, kde jsou podmínky pro rekreaci nejpříznivější, a tak je každé místo vhodné ke koupání plné lidí. Pokud člověk bydlí ve Hvaru nebo ve Starém Gradu a nemá dopravní prostředek, je odkázán spolu se stovkami dalších na blízké městské pláže. Na členitém pobřeží mezi Vrboskou a Jelskou je sice množství malých stinných zátok, ale i ty sotva stačí pojmout letní hosty blízkých apartmánových komplexů.

Jachtaři a potápěči

Nejen běžní suchozemští rekreanti, ale také jachtaři a potápěči si Hvar oblíbili. Ti první proto, že když tu zakotví, mají rozhodně co obdivovat. Podmořské terény kolem ostrova Šolta, sousedícího s Hvarem, považují mnozí potápěči za nejzajímavější v Chorvatsku. Skaliska, jeskyně a bohatá fauna lákají mnohé milovníky podmořského světa. Dnes musejí všichni, kteří se chtějí na Jadranu potápět, dodržovat poměrně přísná pravidla. Jedni to berou jako šikanu, druzí to chápou jako oprávněnou reakci na rostoucí počet tragických nehod. K jejich smutným hrdinům často patří právě čeští potápěči.

Autobusem po ostrově

Do všech míst kam mají rekreanti obvykle namířeno, se lze dopravit místním autobusem. Nejfrekventovanější je spoj mezi Starým Gradem a Hvarem, se zastávkou u přístaviště trajektů. Z obou měst se také dá dojet do Vrbosky a Jelsy.

Ostovy Pakleni

Je to vyhledávaný cíl výletů z města Hvar. Pokud se sem však chcete vypravit, musíte si najmout lodní taxi. Parkují ve městě u promenády a za cenu od dvaceti do čtyřiceti kun vás odvezou pryč na některou bohem zapomenutou pláž. Ostrůvky si také můžete prohlédnout, když se vyšplháte nahoru na kopec k pevnosti nad městem Hvar. Z jejích ochozů je 22 ostrovů, jejichž název je odvozen od pakliny – smůly z borovic, která se používala při stavbě lodí, krásně vidět. Nejblíže je Jerolim, který se stal rájem nudistů, jedním z největších je Ščedro ležící jižně od Hvaru. Je porostlý borovicemi a byly zde odhaleny ilyrské hroby a části římské vily. Další z ostrovů Palmižana, se svou marinou proslul především mezi jachtaři.

Levandule – olej, pytlíky a metličky

K nejoblíbenějším suvenýrům, které si návštěvníci ostrova pořizují, patří levandule. Ten, kdo ji chce vidět v květu, se musí vydat například po staré silnici z Hvaru do Starého Gradu, do vesnice Brusje, za níž jsou v kamenité stráni voňavá políčka. Sáčky naplněné levandulovým květem (výborné proti molům, metličky sušených stonků s květy, ale také levandulový olej do koupele, to vše v mnoha podobách a baleních lze nakoupit prakticky po celém ostrově.

Aktuální informace najdete na www.hvar.hr

03.05.2008 10:52:50
Jiří Hrdý
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one