Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Rožmberk nad Vltavou

Rožmberk nad Vltavou


Rožmberk nad Vltavou je město v Šumavském podhůří na Českokrumluvsku. Jeho historické jádro bylo prohlášeno městskou památkovou zónou.

Střed města je vzdálen 23 km jižně od Českého Krumlova a 7 km severovýchodně od Vyššího Brodu. Rožmberk je 5. nejjižnější obcí v ČR a nejmenším městem v Jihočeském kraji.

Historie

Poprvé je zdejší hrad písemně zmiňován v roce 1250. Založil ho syn Vítka z Prčice z rodu Vítkovců. Městečko v podhradí založil v roce 1262 Vok z Rožmberka. Již dříve však v místech nižšího vltavského brodu stávala osada na stezce z Netolic do Lince. Ta poté s nově vzniklým městečkem splynula.

V roce 1302 vymřela krumlovská větev Vítkovců a panství převzali Rožmberkové. Tento rod přenesl své sídlo na Krumlov, ale Rožmberk udržovali nadále. Po smrti Petra Voka v roce 1611 přechází vlastnictví panství na jeho synovce Jana Zrinského, později ho přebírá rod Švamberků.

Ti ho ale vlastní jen na krátkou dobu, protože jim je v roce 1620 za jejich účast na stavovském povstání zkonfiskován. Panství přebírá francouzský šlechtický rod Buquoyů , kteří ho vlastnili až do roku 1945.

Od 10. října 2006 byl obci vrácen status města.[1]

Pamětihodnosti

 • Hrad Rožmberk - rozsáhlý hradní komplex na ostrohu nad řekou Vltavou. Jeho původní raně gotická část - tzv. Horní hrad ze 13. stol., po požáru v roce 1522 již nebyl dále udržován. Zachovala se z něj pouze kruhová věž Jakobínka. Dnešní jádro hradu tvoří tzv. Dolní hrad, vystavěný ve 30. letech 14. stol. jako zmenšenina dnešního krumlovského zámku. Později byl přestavován, poprvé ještě v gotickémrenesančně, v 19. stol. opět regotizován. V místech původního Horního hradu stojí tzv. Nový zámek - obytná budova z 19. stol., veřejnosti nepřístupná. Slouží jako rekreační středisko České pošty. slohu, zač. 16. stol.
 • Synagoga a židovský hřbitov
 • Kostel Panny Marie na náměstí - cenná gotická stavba z roku 1271, přestavěná do dnešní podoby v 15. stol. V presbytáři kroužená žebrová klenba z roku 1488, v síňovém trojlodí síťová klenba z roku 1583. Portál sakristie z roku 1510. Oltář kostela je raně barokní.
 • Radnice - čp. 74. Jádro stavby je z 15. stol. , průčelí dostavěno v 19. stol.
 • Kašna a socha svatého Jana Nepomuckého na náměstí
 • Fara - pozdně gotická stavba z konce 15. stol., později částečně barokizována.
 • Přádelna - vystavěná v roce 1854, v provozu do roku 1950.

Radnice na náměstí.

Vývoj počtu obyvatel

Rok sčítání 1869 1900 1930 1950 1970 1980 1991 2001
Počet obyvatel 2 107 1 719 1 502 661 493 388 335 333

Zrekonstruovaný hotel Růže.

Statistické údaje

Sčítání lidu, 2001

 • Počet obyvatel: 333
 • Národnost:
  • česká : 83,8 %
  • slovenská : 10,2 %
  • německá : 4,8 %
 • Náboženské vyznání: veřící : 25,5 % , z toho:
 • Ekonomická aktivita: ekonomicky aktivní : 166 , z toho:
  • nezaměstnaní: 11,45 %
  • zaměstnaní v zemědělství: 21,7 %
  • v průmyslu: 10,8 %
  • ve stavebnictví: 8,4 %
  • ve veřejné správě: 6,0 %
  • v obchodu: 4,8 %

Vltava pod hradem.

MVČR, 2007

 • Počet obyvatel : 382 , z toho:
  • podíl mužů: 50,0 %
  • podíl dětí do 15 let: 16,2 %
 • Průměrný věk: 38,1 let

Současnost

Rožmberk je jedním z turisticky nejatraktivnějších míst krumlovského okresu. Je to dáno velkým množstvím památek ve městě a atraktivním umístěním v hornaté krajině při řece Vltavě.

Město je již dlouhá léta vyhlášené jako jedno z hlavních center v Česku oblíbeného vodáctví. V letní sezoně se nejvíce vodáků plaví na vltavském úseku přibližně od Vyššího Brodu k Českému Krumlovu. S tím je spojena nutnost ubytovacích kapacit pro tento druh turistů – na území města se u řeky nachází 3 kempy: vodácký tábor (severně od města), Rožmberk (pod hradem) a U tří veverek (u železniční zastávky, 4 km jižně od města).


Celkový pohled na hradní komplex.

Město však nenavštěvují pouze vodáci, ale také čeští a zahraniční turisté, kteří Rožmberk na výletech často spojují s okolními zajímavými místy. Pro ně jsou zajištěny možnosti ubytování v cca 3 hotelech a 5 penzionech. Najdeme zde také velký počet stravovacích zařízení – od restaurací až po kavárny a bary. Na náměstí nechybí „nezbytné“ nákupní středisko Jednoty.

V roce 2006 se ve městě a okolí natáčela komedie Rafťáci.

Doprava

Silnice

Rožmberkem prochází silnice II/160 spojující Český Krumlov a Horní Dvořiště. Od Českého Krumlova až k železniční zastávce Rožmberk (cca 25 km) sleduje tok Vltavy a jsou na ní mnohé zatáčky. Mezi obcí Větřní a Rožmberkem neprochází žádným větším sídlem. Hustá doprava je na ní zejména v letní sezoně.


Kostel a socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí.

Železnice

4,5 km jižně od města se nachází železniční stanice Rožmberk nad Vltavou na trati 195Rybník - Lipno nad Vltavou (na tzv. Vyšebrodské elektrické železnici). Stanice je však již na území obce Dolního Dvořiště v katastrálním území Jenín a kvůli své vzdálenosti od města nemá příliš velký význam pro jeho dopravní obslužnost.

Autobusy

 • MEZINÁRODNÍ LINKY:
 • MÍSTNÍ LINKY:
  • Český Krumlov - Rožmberk - Frymburk (dopravce ČSAD České Budějovice, prov. Český Krumlov)
  • Kaplice - Rožmberk - Vyšší Brod - Frymburk (dopravce ČSAD České Budějovice, prov. Kaplice)

Místní části

 • Rožmberk nad Vltavou
 • Přízeř - osada (123 ob.) ,3 km západně od Rožmberka, připojená k městu od roku 1950. Dříve součást obce České Jílovice, zaniklé v 50. letech 20. stol. V osadě sídlí Sbor dobrovolných hasičů pro Rožmberk nad Vltavou, který zasahoval např. při tragické nehodě autobusu u Nažidel v březnu 2003.[2]

Střed města a most přes Vltavu.

Reference

 1. Rozhodnutí č. 8 předsedy Poslanecké sněmovny, k stanovení obcí městy a městysi, Miloslav Vlček, 10. října 2006
 2. http://www.mvcr.cz/casopisy/150hori/2003/cerven/strana4.html

Odkazy a literatura14.06.2010 16:50:29
Jiří Hrdý
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one