Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Chorvatské nástrahy: šmírování naháčů, prohibice, drahota, 16.08.2013

Naštvaní turisté

Chorvatské nástrahy: šmírování naháčů, prohibice, drahota

16.08.2013 08:15

Nádherné pobřeží, ale velmi často nekřesťanské ceny. Tak znají Chorvatsko i miliony českých turistů- Mnozí z dobrých důvodů nakládají při cestě na Jadran do autobusů a aut štangle salámu, paštiky a basy piv. Někdy i celého čuníka. Tamní turistice měl vstup Chorvatska do EU letos 1. července dát silný impuls.

Na startu nové země v osmadvacítce to ale v turistice drhne, hodnotí situaci agentura DPA. Turisty odstrašují uniformovaní strážci mravů a vysoké ceny.

Nudisté v Černé Hoře (ilustrační foto).Na nudistické pláži Punta križe ve městě Rovinj to už týdny vře. O aktuálním dění ve známém středisku naháčů píší i domácí média. Na zhruba dva kilometry dlouhé pláži, kterou ročně navštíví kolem deseti tisíc zahraničních turistů, jsou cedule, které varují před chováním, jež může ublížit morálnímu cítění občanů.

Střezte se exhibicionismu a obscénností... Uniformovaní strážci mravů, kteří jako šmíráci vykukují z křovin, "odhánějí hosty jako ptačí chřipka", konstatoval místní list Glas Istre.

"Je to tu jako v Íránu, když dorazí Chomejního náboženská policie," stěžuje si v deníku Novi list vlastník plážového baru Zoran Medak. A redaktoři listu se ptají, proč "penis v moři šokuje ještě stále více než rybaření s dynamitem".

Idioti, nechlastejte!

Zlatni rat (česky Zlatý roh) je nejoblíbenější pláž Chorvatska.Na nedalekém ostrově Krk, jednom z největších v zemi, způsobila nedávno jedna pracovnice velké turistické kanceláře skandál, když na veřejné stránce Facebooku nadávala turistům, že jsou "absolutní idioti".

Na ostrově Hvar rozdávali leták v několika jazycích, v němž se zakazovala konzumace alkoholu na veřejných místech (plus chození v plavkách v centru města). Na to jsou prý restaurace s kvalitní a pestrou nabídkou...

Může být, jenže často jsou nepřiměřeně drahé, píše DPA. Na domácí noviny se často obracejí rozhořčení hosté, kteří za jedno cappuccino zaplatili pět eur (asi 125 Kč) a za malou lahev minerálky čtyři eura (asi 100 Kč).

Češi mají v případě konzumace alkoholu na veřejnosti vhodnou výmluvu, neboť zmíněný leták není v češtině, ale jen v němčině, angličtině, francouzštině a chorvatštině. Vysoké ceny ostře kontrastují s průměrnou mzdou v Chorvatsku, jež podle DPA činí 743 eur (zhruba 18 570 Kč).

Češi figurovali u zrodu chorvatské turistiky (ilustrační foto).Jsou ale i šťastnější Chorvaté. Nový chorvatský eurokomisař dostal na uvítanou v bruselském úřadě 42 tisíc eur (asi 1,05 milionu Kč) a jeho měsíční plat je 25 tisíc eur (asi 625 tis. Kč).

I kdyby po eurovolbách v příštím roce musel svůj post vyklidit, bude ještě tři roky dostávat každý měsíc 8300 eur (asi 208 tis Kč). V podstatě za nic. Ale tak už to v Bruselu chodí.

Ale zpátky na Jadran, kde, jak spočítal a porovnal německý automobilový klub ADAC, jsou ceny za dovolenou hodně vysoké. Pokud jde o vedlejší výdaje za dovolenou, je Chorvatsko dražší než Španělsko, Řecko anebo Turecko.

Například třetinková lahev coly stojí na Jadranu v průměru dvě eura (asi 50 Kč). V Řecku mezi 1,50 a 2 eury, ve Španělsku 1,30 eura a v Turecku 0,9 eura. Sklenička vína přijde v Chorvatsku v průměru na 2,50 eura (asi 63 Kč). V Řecku 2 eura, ve Španělsku 1,20 eura a v Turecku 3,50 eura. Za litr vody v lahvi zaplatíte v Chorvatsku průměrně 1,60 eura (asi 40 Kč). V Řecku 1 euro, ve Španělsku 1,50 eura a v Turecku 0,80 eura.

Když se to na pláži v Chorvatsku rozjede.Za půjčení auta musejí zvláště hluboko do kapsy sáhnout turisté ve Splitu. Jak napsal chorvatský list Poslovni dnevnik, je v mezinárodním srovnání půjčovné auta na den pouze ve třech evropských městech vyšší než v přístavu Split.

On-line portál Danas uskutečnil anketu mezi domácími hosty. Pro 90 procent z dotázaných je dovolená na pobřeží příliš drahá.

Přitom hoteliéři poskytují slevy až 50 procent, a to i ve vrcholné sezoně, aby nalákali turisty k pobytu v jejich zařízeních. Chorvatské ministerstvo turistiky sice minulý týden oznámilo, že počet cizinců v zemi se zvýšil o tři procenta, ale lidé z praxe tyto údaje zpochybňují.

Podle sdělení policie přijelo v prvních dvou červencových týdnech do země o 400 tisíc zahraničních hostí méně než za stejnou době loni.

Letní trable

Vedlejší náklady na dovolenou mnohé návštěvníky Chorvatska nepříjemně zaskočí.Prázdninové ostrovy Pag a Šolta na severu Jadranu se musely delší dobu obejít bez vody. Murter, který je největším v šibenické ostrovní skupině, byl zas nějaký čas bez elektřiny.

Ještě hůře ale minulý týden dopadlo asi 70 tisíc turistů v černohorské Budvě. Během přetížení sítě tam jen v jednom jediném dni vypadl třikrát proud na několik hodin.

Ve městě Sinj na severu země zavřeli hotel s převážně zahraničními hosty kvůli neplacení daní.

Slunečník ze zlata?

Daně, s nimiž se v chorvatských obchodech, restauračních zařízeních a penzionech mocně podvádí, tvoří samostatnou kapitolu problémů této země.

Zbudou nám peníze na jídlo? Když turistům kvůli vysokým vedlejším výdajům za dovolenou dojdou hotové peníze, ocitnou se na mnoha místech Chorvatska v problémech. Četné restaurace či obchody se suvenýry odmítají kreditní karty.

Pokud jde o extrémní vedlejší výdaje na dovolenou, "vítězí" však nad Chorvatskem o několik koňských délek sousední Černá Hora.

Zatímco některé chorvatské hotely účtují za jednodenní půjčení slunečníku se dvěma lehátky až 20 eur (asi 500 Kč), dosahují ceny za stejnou služby v černohorské vesničce Sveti Stefan až 75 eur (asi 1875 Kč).
16.08.2013 09:15:12
Jiří Hrdý
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one