Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Archiv České televize, Objektiv, Cestománie, Chorvatsko

Cestománie

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095875447-cestomanie/201323232400020-chorvatsko-klenotnice-jadranu/


Chorvatsko - Klenotnice Jadranu

Středověká města, mramor, výrobna hedvábí, kopie Velké čínské zdi. Tolik neuvěřitelného mezi Záhřebem a Dubrovníkem (2001). Scénář a režie J. Sebechlebský

Mnoho tváří má Chorvatsko, kus země okolo Jadranu. Je to místo, kde se proháněl filmový Vinetou a kde se děti z vlastního zájmu o prázdninách učí hlaholskému písmu. Jsou tu středověká města, kde žije jen pár posledních obyvatel. Je tu malý písčitý ostrov Susak, jehož osadníci ho nikdy v životě neopustili. Mramorem z ostrova Brač je obložený Bílý dům ve Washingtonu, vajíčka bource morušového zas zahřívají ženy na prsou, aby pak podomácku vyráběly hedvábí. Je tu pevnost Ston, ze které vystupuje sedm a půl kilometrová kopie Čínské zdi, ale i přístav Split, kde fanoušci v době natáčení oslavovali vítězství svého rodáka Gorana Ivaniševiče ve Wimbledonu…

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095875447-cestomanie/201323232400020-chorvatsko-klenotnice-jadranu/
Zajímavé dokumenty v Archivu ČT:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096911352-objektiv/4986-archiv/121-chorvatsko/

11. 8. 2013 – Biokovo

Míříte letos na dovolenou do Chorvatska? Pokud je vaše odpověď ano, tak se není vůbec čemu divit. Už řadu let je to totiž nejoblíbenější destinace nás, Čechů. Objektiv se tam také vypravil a nabízíme vám reportáž z národního parku Biokovo. Pokud by se vám nechtělo jen lenošit na pláži, můžete vzít následující reportáž jako tip na aktivnější odpočinek. Můžete si udělat výlet na některý z horských vrcholů a pozorovat nádherný západ slunce.

14. 7. 2013 – Vranské jezero

V severní Dalmácii najdete Vranské jezero. Je to nedaleko Čechům tolik známého Zadaru. Jezero je unikátní třeba v tom, že tam žijí mořské i sladkovodní ryby. Kromě toho jsou tam velmi vzácná hnízdiště vodních ptáků a jde o přírodní rezervaci. Právě proto byste v bezprostřední blízkosti jezera jen marně hledali hotely, přespat se tam dá jen v kempu.

14. 7. 2013 – Pula

PulaČemu dáváte přednost? Dovolené pod sluncem na rozpálených oblázkových plážích a čirým mořem? A nebo raději poznávání památek? Nedaleká Pula na jihu istrijského poloostrova nabízí magickou kombinaci obojího. Navíc je to místo, které je s námi spojeno mnohem víc, než si myslíme. Dokládá to společná rakousko-uherská historie. Pula je také místem, kde se letos koná festival, který byste tam možná ani nečekali. Mezinárodní filmový festival. A hned jubilejní 60. ročník. Více už v reportáži Denisy Bukvajové a Tomáše Voženílka.

26. 5. 2013 – Učka

Chorvatsko je blízkou a obílenou destinací českých turistů a cestovatelů. Pro poloostrov Istrie na severu země to díky jeho relativní blízkosti platí samozřejmě taky. Naši milovníci slunce, kamenitých pláží a azurového moře znají určitě důvěrně Pulu, Rovinj a další oblíbené přímořské destinace. Istrie to ale nejsou jen letoviska na pobřeží. Za pár okamžiků vám ukážeme a dokážeme, že za návštěvu určitě stojí třeba i horská rezervace Učka.

12. 8. 2012 – Dalmácie

Čeká nás Chorvatsko a míříme tam za vůní a chutí ostrovů Dalmácie. Na lodi a na kole, pěšky nebo autem navštívíme místa, kde si pochutnámě na specialitách tradiční dalmatinské kuchyně, vyhlášených vínech a destilátech. Jinými slovy skvělá pozváka na pozdní dovolenkovou cestu nebo aspoň pořádný rozjezd před víkendovým obědem. Nezarmoutíme ale ani sportovce a slibujeme, že společně vyšplháme na nejvyšší kopec Brače - Vidovu Goru.

13. 5. 2012 – Slavonie – posvícení

Nejpočetnější skupina krajanů žije v Americe, o tom jistě nikdo nepochybuje. Víte ale kde byste našli zaručeně nejaktivnější a nejlépe organizovanou krajanskou komunitu? Doslova za humny - v chorvatské Slavonii. V celém Chorvatsku se k české národnosti hlásí více než 10 tisíc lidí a většina žije právě tady - na severovýchodě země, v cípu ohraničeném Maďarskem, Srbskem a Bosnou. Hlavním městem české menšiny je tu už po léta Daruvar. A právě tam se na sjezd krajanů vypravil i Objektiv.

3. 4. 2011 – Cres

CresChorvatský ostrov Cres nepatří alespoň mezi Čechy k nejvyhledávanějším destinacím. Důvodem bude možná i to, že za první republiky, v době, kdy u nás začínalo být cestování na Jadran populární, nepatřil tehdejší Jugoslávii. Mírové dohody Cres po první světové válce přisoudily Itálii, bez ohledu na to, že drtivou většinu tvořili Chorvaté. Po mnoha peripetiích je všechno jinak – tak, jak má být. Přesto se dají na ostrově stále najít místa nezasažená masivním turismem a my jsme právě tady objevili několik hezkých legend.

27. 3. 2011 – Vnitrozemí ostrovů

Když se řekne Chorvatsko, skoro milion Čechů možná znuděně mávne rukou – právě tolik jich do Chorvatska ročně vyrazí a může tak vzniknout dojem, že v této zemi už není co objevovat – pláže, kempy a přístavy přece znají všichni. O to příjemnější překvapení ale čeká na ty, kdo vyrazí prozkoumat vnitrozemí chorvatských ostrovů. Nedávno jsme to v Objektivu zkusili, ale vracíme se znovu v pohledu kameramana Ondřeje Urbaníka a hlavně v pohybu. Takže nudit se nebudete. To garantuji!

20. 2. 2011 – Loď a kolo

Čeká nás cesta po Chorvatsku. Navštívíme hned několik malebných míst. Uprostřed zimy vás naše reportáž jistě potěší a alespoň trochu zahřeje. První místo, kde se zastavíme, bude bývalá rybářská osada Milna, dnes tam míří hlavně jachty. A právě na jedné z nich se teď spolu s posádkou budete moci projet i vy. Obdivovat budete moci přírodní krásy, ale i jiná zajímavá místa, jako třeba úkryt pro lodě a ponorky postavený jugoslávskou armádou před 40 lety. Podíváme se ale třeba i na nejznámější chorvatskou pláž. Anebo do místa, kde se nachází takzvaná česká vila, proč česká? Dozvíte se. A na své si přijdou i milovníci cyklistiky, v Chorvatsku jsou totiž přímo parádní trasy a prý vhodné i pro úplné začátečníky.
21. 6. 2009 – Lastovo

Lastovose mu také mohlo říkat Karnevalový ostrov. Tamnímu masopustu místní říkají Poklad. Proč? To se dozvíte z reportáže. Stejně jako všechno o tradicích, které se tu dědí z generace na generaci. Obyvatelé ostrova berou tradice velmi vážně, přestože vám je ani nedokáží vysvětlit; dostatečný důvod k tomu, aby je dodržovali, je pro ně to, že se je naučili od svých předků.

7. 9. 2008

Chorvatsko je neoblíbenější letní zahraniční destinací českých turistů. Řada z nich může určitě říct, že je na Jadranu jako doma a mnozí také od dovolené čekají víc, než jen hotel a pláž. Stále oblíbenější jsou putování na jachtě. Plavit se můžete od jara do podzimu. Dokonce i dnes. Objektiv má pro vás tip na jednu velmi zajímavou trasu, na níž na vás čeká mimo jiné několik tajemných pevností. Začínáme v Biogradu na Moru.

20. 4. 2008

Kornatské ostrovy – členitá mozaika kamenitých vrcholků zasazená do temně modré mořské hladiny. Kdysi to byla odlehlá oblast v centrální Dalmácii jižně od Zadaru, o kterou se jen málokdo opravdu zajímal. Když tady chorvatské úřady v roce 1980 vyhlásily národní park, začaly být Kornati, které jsou celoročně bez trvalého osídlení, velmi populární a stále více lidí objevuje jejich nedotčenou krásu.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096911352-objektiv/4986-archiv/121-chorvatsko/
Putování za vínem

Chorvatsko - pobřeží a ostrovy

Dokumentární cyklus o světovém vinařství, nejvýznamnějších odrůdách a pěstitelských oblastech v Evropě a na dalších kontinentech (2006). Scénář a režie J. Hykl

Chorvatské pobřeží Jaderského moře patří vedle řeckého a norského k nejčlenitějším v Evropě. Pobřežní pás je pro chorvatské vinařství nejdůležitější. Představují je strmé svahy obrácené k moři, na které pozitivně působí suché středomořské podnebí. Spektrem svých vín je pobřeží rozmanitější než kontinentální Chorvatsko a vyznačuje se četnými specifiky. Zejména ostrovy jsou na speciality velmi bohaté.
Ostrovy Korčula a Hvar

Na ostrovy Korčula, Hvar a Vis přivezli vinnou révu již ve 4. stol. př. n.l. Řekové. Díky středomořskému slunci má zdejší víno zvláštní aroma. Středomořské podnebí, které je charakterizováno horkými a suchými léty a krátkými a větrnými zimami včetně vydatných dešťů, se odrazilo v produkci vín, bohatých na suchý extrakt a alkohol.

Příhodné klima a dobrá půda dává vínům z Korčuly, kde se mimo jiné narodil známý cestovatel Marco Polo, vzájemný harmonický vztah mezi jeho ingrediencemi, alkoholem, kyselinami, minerály, taniny, proteiny a vitamíny. Věhlas korčulských vín je znám od doby hrdinů Antenora a Odyssea, kteří kolem tohoto dalmatinského ostrova cestovali v bájné historii a volání zdejšího nápoje nemohli odolat.

Hvar je svou rozlohou v rámci jaderských ostrovů čtvrtý největší. Má největší počet hodin slunečního svitu a je znám svými mírnými zimami. Tato oblast je vzdálená od průmyslových středisek a považuje se za ekologicky čistou. Zvláštnosti klimatu, půdy a způsobu pěstování vylučují použití chemických prostředků ve vinicích. Na žádném jiném ostrově nenajdete tolik původních odrůd jako právě zde.
Dubrovnické přímoří

Krásnou oblastí je Dubrovnické přímoří, které zahrnuje pobřežní pás od ústí Rijeky po Neum a Pelješac. Toto místo je historicky známo už od dob Římanů, kdy na útesu Lave vzniklo město Epidaurum. Se slovanskou expanzí se zde začalo vytvářet slovanské město Dubrovník, jehož název byl odvozen od slova „doubrava“. Dubrovník je posledním, ostrovy chráněným jadranským přístavem námořních cest ze severozápadního Jadranu na jihovýchod.

Na jižních svazích poloostrova Pelješac v lokalitě Dingač se pěstuje odrůda vinné révy Plavac Mali a z této lokality je proslulé víno Dingač, od roku 1961 první chorvatské víno s ochrannou známkou. Specifika této lokality tkví v její poloze. Je to veliká strmost, silný pramen slunečních paprsků, reflexe od kamene a moře. To jsou podmínky pro pěstování, ze kterých se získává proslulé víno. Charakteristické pro tuto oblast je i to, že se vše obdělává ručně a nepoužívá se žádná mechanizace.
Dalmácie

Ještě před 2 000 lety nazval řecký spisovatel Athenaios ve své knize Banket vědců dalmátská vína jako výjimečná, která jinde nemají obdoby. Vinná produkce byla ve středověku stavebním pilířem ekonomické, umělecké i politické historie, která se odvíjela v centrech jako Zadar, Šibenik, Trogir nebo Split. Vinařství dosáhlo svého vrcholu na konci 19. století, kdy se v regionu ročně produkovaly až 2 miliony hektolitrů vína.

Významným letoviskem v nejjižnější části severní Dalmácie je Primošten. Nejproslulejším vínem odtud je Primoštenský Babič, který pochází z vinic na kamenitých terasách nad městem Primošten. Babič dává málo hroznů, ale ty jsou na oplátku vysoké kvality a mají kolem 22-23 stupňů cukernatosti. Víno Babič je známé svojí intenzivní rubínovou barvou, plnou chutí a obsahem alkoholu 14 %. A díky tomuto vínu je známo i město Primošten a celý primoštenský kraj, protože nikde jinde na světě se tato odrůda nepěstuje.
Za poznáním kulturního dědictví Chorvatů jsme se vydali z městečka Sinj, ležícího u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Nejvíce ho proslavil hrdinský boj s Turky v 18. století. Tehdy prý 700 obránců města odolalo šedesátitisícové turecké armádě. Navštívili jsme i starobylé město Šibenik s katedrálou svatého Jakuba, jednou z nejvýznamnějších staveb evropského pozdního středověku a také město Trogir, jehož historické jádro je zapsáno v rejstříku světového dědictví UNESCO. Zkrátka nepřijdou ani nádherné scenérie zdejší rozmanité přírody – ani na souši, ani pod hladinou moře. Víte například, že v oblasti ostrovů Kornaty, je moře vesmírně proslulé? Podle svědectví kosmonautů má totiž z pohledu kosmu tu nejintenzívnější modrou barvu ze všech světových moří a oceánů naší planety.
Kdyby ještě existovala rakouská monarchie, měli by Češi „své moře“. Každé léto tomu tak trochu je, přijíždí sem kolem tři čtvrtě milionu českých turistů. Češi a Chorvatsko patří k sobě po staletí, přinejmenším od národního obrození. První přistěhovalci sem přišli na konci 18. století v rámci programu osídlování tehdy řídce obydlených oblastí monarchie. Početné krajanské skupiny žijí v Chorvatsku ve Rjece a Záhřebu. Nejsilnější komunita z té doby obývá Daruvar na severovýchodě země. Krajané se scházejí ve folklorních a hudebních souborech, děti se učí česky ve školách. Místní rozhlasová stanice vysílá půl hodiny denně v češtině a místní pivovar vaří Staročeské pivo.
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one