Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Antický Jupiterův chrám ve Splitu


13.2.2012

Split
Split, Jupiterův chrám

Za časů římského císaře Diokleciána se západně od centrálního náměstí jeho paláce - peristylu rozkládal chrámový okrsek, jemuž vévodil chrám zasvěcený nejvyššímu z bohů, Jupiterovi. Sám Dioklecián se považoval za Jupiterova syna a prokazoval tomuto bohu mimořádnou úctu.

Chrám pravoúhlého půdorysu stál na vysokém podstavci. Vstupní prostor tvořila chrámová předsíň (pronaos) se šesti sloupy, která se však nedochovala. Na poměrně malé stavbě zaujme vysoký a bohatě dekorovaný portál. Z vnitřní architektonické výzdoby je nejcennější nádherná původní kazetová valená klenba, jejíž krásu podtrhuje efektní nasvícení. Ta spolu s reliéfy na portálu měla vliv na raně renesanční umění v Dalmácii a inspirovala mnohé umělce. Potvrzují to například díla Andriji Alešiho a Nikoly Firentince - křtitelnice a kaple sv. Jana Trogirského v katedrále sv. Vavřince (Sveti Lovre) v Trogiru.

V raném středověku křesťané přeměnili chrám v baptisterium sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj), tedy křestní kapli. Podzemní kryptu, do níž se vstupuje od západu, zasvětili sv. Tomášovi (Sv. Toma).

Split
Split, římská kazetová klenba

V 11. století byla nad baptisteriem postavena románská zvonice, která byla zbourána v 19. století. Zvonici podobného typu lze dodnes vidět nad Železnou (západní) branou do Diokleciánova paláce. V průběhu staletí se antická stavba dočkala dalších stvebních zásahů. Ze západní a jižní strany k ní byly doslova přilepeny obytné domy, které byly zbourány až začátkem 20. století. Zůstal jediný v severozápadním rohu.

Ve 12. až 13. století byla do středu kaple postavena kamenná křtitelnice ve tvaru kříže, která pochází z částí oltářní přepážky z 11. století původně umístěné v katedrále. Na jedné z dvanácti kamenných desek, jimiž je křtitelnice obložena, je zobrazen chorvatský vladař na trůně. Má se za to, že jde buď o krále Krešimira IV. nebo o krále Zvonimira. Drží v jedné ruce kříž, ve druhé jablko jako symbol královské moci. Vedle královského trůnu stojí vysoký hodnostář, u nohou krále leží jakýsi poddaný v podřízeném postavení. Jedná se o nejstarší vyobrazení chorvatského krále ve středověkém sochařství. Dalších šest kamenných desek je zdobeno prstencovým nebo jiným dekorativním ornamentem. V křtitelnici tohoto typu se ještě křtilo ponořováním novokřtěnce do vody.

Split
Split, křtitelnice s reliéfy

Zadní části tohoto malého, ale jedinečného prostoru baptisteria dominuje secesní socha sv. Jana Křtitele, kterou vytvořil v roce 1954 jako své poslední dílo na půdě Jugoslávie největší chorvatský sochař první poloviny 20. století Ivan Meštrović (podrobněji v článku: Split a dílo Ivana Meštroviće.

Méně nápadné jsou dva cenné sarkofágy u zadní zdi: v levém rohu sarkofág Jana z Ravenny (Ivan Revenjanin) z 8. století, podle tradice prvního splitského arcibiskupa, a v pravém rohu arcibiskupa Vavřince (Sv. Lovre) z 11. století. Před baptisteriem lze vidět ještě jeden sarkofág, a to z renesančního období.

Na podstavci před Jupiterovým chrámem leží jedna z dvanácti sfing z doby faraona Thutmose III., které nechal Dioklecián přivézt z Egypta. Na rozdíl od poměrně zachovalé sfingy na peristylu je tato socha z černé žuly více poškozená - nemá hlavu. Sfingy se pokládají za vůbec nejstarší památky Splitu - jsou staré 3 500 let.

Split
Split, socha Jana Křtitele

V chrámovém okrsku se kromě Jupiterova chrámu se nacházely ještě dva menší římské chrámy, a to Venušin a Kybelin (Venerin a Kibelin hram). Oba stály v těsné blízkosti peristylu, symetricky k ose od Diokleciánova mauzolea k Jupiterovu chrámu. Také si byly vzájemně podobné - měly kruhový půdorys. Chrámy se nezachovaly, archeologové však odkryly jejich pozůstatky při průzkumu paláců, které byly postaveny na jejich místě. Podstavec Venušina chrámu je dnes možno vidět v podlaze kavárny Luxor (v gotickém paláci Grisogono-Cipci). Ještě připomínáme, že Venuše byla římskou bohyní lásky, krásy a smyslnosti, méně známá Kybelé, maloasijská bohyně plodnosti, byla nejprve slavena na Východě, odkud se její uctívání přeneslo do Říma.

K Jupiterovu chrámu se přichází uzoučkou uličkou ze západní strany peristylu. Vstupné je 15 kun.

Jupiterův chrám, představuje jednu z nejlépe dochovaných antických antických staveb na světě. I na tuto mimořádnou památku, jakožto součást komplexu Diokleciánova paláce ve Splitu, se vztahuje ochrana organizace UNESCO. Diokleciánův palác byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO v roce 1979 (více informací o paláci najdete v článku: Sklepení Diokleciánova paláce ve Splitu).

Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one