Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos

Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos

 

12.10.2007


V roce 1996 došlo u ostrovní skupiny Vele Orjule (východně od jižního cípu ostrova Lošinj) k mimořádnému objevu: belgický turista - potápěč našel v hloubce 45 metrů antickou sochu zaklesnutou na písečném dně mezi dvě skalní stěny. Okamžitě ohlásil svůj nález chorvatským a belgickým úřadům. Ministerstvo kultury Chorvatské republiky se ujalo koordinace soustavného archeologického průzkumu, vyzvednutí sochy z mořského dna a zajištění jejího zrestaurování.


Apoxyomenos na dně moře

Brzy bylo jasné, že se jedná o nález naprosto mimořádné historické hodnoty, takže bylo rozhodnuto, že socha bude urychleně vyzvednuta s moře, aby se zabránilo možným pokusům o její uloupení.

Ukázalo se, že jede o bronzovou sochu Apoxyomena, řeckého atleta, který po skončení buď gymnastického cvičení, tréninku nebo závodu, seškrabává hřebílkem (řec. stlengis, lat. strigilus) z těla olej, pot a písek. Není jasné, zda šlo o zápasníka, běžce, vrhače aj. protože olejem natírali svá těla všichni řečtí sportovci a atleti.

Pod jménem "Apoxyomenos" vešlo do dějin slavné dílo helénistického sochaře Lýsippa, který ve 2. polovině 4. století př. n. l. vytvořil bronzovou sochu atleta v této pozici (řecké slovo apoxyómenos je odvozeno od řeckého apoxyó = seškrabuji). Socha se nezachovala, ale o tom, jak vypadala nám podává svědectví několik kopií. Z nich zatím nejznámější byla tzv. vídeňská kopie. Odborníci však mají zato, že se nemůže rovnat kopii, pro níž se v poslední době, častěji používá označení "chorvatská kopie" byla nalezena ve dvou kusech - od trupu se oddělila pouze hlava, která však ležela v původní poloze v bezprostřední blízkosti těla. Jediné, co chorvatskému Apoxyomenovi (chorv. apoksiomen) chybí, je malíček na levé ruce a oči. Přitom vídeňská bronzová kopie, která byla nalezena v Efezu, musela být sestavena z 234 kousků. Z dalších kopií je znám,á mramorová kopie v galerii Ufizzi ve Florencii a čedičová kopie v Castel Gandolfu.

Rekonstrukce nalezené sochy se ihned ujali přední specialisté, a to jednak s Vědecké laboratoře odborného ústavu ve Florencii, jednak z laboratoří několika chorvatských odborných ústavů. Teprve restaurační práce, které trvaly několik let, odhalily mimořádnou krásu řecké sochy. Její zadní část, která ležela na písku dna, byla mnohem víc poškozena chemickými procesy, které v tomto prostředí probíhají, než přední část, na níž se vytvořila silná krusta, která ji chránila před škodlivými chemickými vlivy.

Analýza provedená vědeckými laboratořemi přispěla k přesnějšímu datování vzniku chorvatského Apoxyomena, byť skutečné přesné datum nebude zřejmě nikdy zjištěno. Vznik helénistického originálu odhadují vědci na dobu mezi polovinou čtvrtého a třetím stoletím př. n. l., vznik a šíření kopií na dobu mezi druhým a prvním stoletím př. n. l.

Lošinjský průliv, kde byla socha nalezena, byl v antice velmi frekventovanou plavební cestou z jihu na sever Jadranu a do dnešní Itálie. Na místě, kde Apoxyomenos ležel, nebyly nalezeny žádné zbytky ztroskotané lodí, takže se má zato, že se socha dostala do moře při některém záchranném manévru lodi, která se ocitla v bouřlivém počasí v nebezpečí ztroskotání. V odborných kruzích se diskutuje i možnost, že tento drahocenný náklad byl při bouři shozen z paluby; případný důvod, proč byl obětován tento mimořádně cenný předmět, nebude zřejmě nikdy vypátrán. V blízkosti byly nalezeny pouze pozůstatky římské kotvy.

Socha byla po dlouhotrvající a náročné obnově nejprve vystavena v Archeologickém muzeu v Záhřebu (od 18. května do 17. září 2006), Hned potom byla zapůjčena na výstavu do Itálie, kde ji v době od října roku 2006 do ledna 2007 obdivovalo v paláci Medici Riccardi ve Florencii na 80 tisíc návštěvníků.

Začátkem října letošního roku Ministerstvo kultury Chorvatské republiky rozhodlo, že socha bude definitivně umístěna ve městě Mali Lošinj na ostrově Lošinj, přičemž dalšími kandidáty, kteří o ni usilovali, byla města Záhřeb a Rijeka. Odborníci se shodli, že by se socha měla vrátit do blízkosti jejího nálezu. Během jednoho roku by měly být výstavní plochy paláce Kvarner na lošinjském nábřeží přizpůsobeny přijetí tak vzácného exponátu. Do té doby se socha bude nacházet v Archeologickém muzeu v Záhřebu.
 

Zdroj informací: 

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2010 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
© foto z archivu CK Vítkovice Tours

Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one