Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg
Chorvatsko - historie krajanů (text MZV)

25.01.2013 10:51


V Republice Chorvatsko žije přibližně 9641 obyvatel hlásících se k české národnosti. Mnozí z nich jsou členy krajanských spolků. V současnosti existuje 30 Českých besed. Jejich zastřešujícím sdružením je Svaz Čechů v Republice Chorvatsko, který vznikl již v roce 1921.

České vystěhovalce, kteří přicházeli ve větším počtu do oblasti Slavonie, Posaviny a centrálního Chorvatska již od konce 18. století, nespojovala před rokem 1918 žádná společná organizace, která by zastupovala jejich společné zájmy. První Česká beseda na území současného Chorvatska byla založena v Záhřebu již v roce 1874, následoval Dubrovnik (1899) a řada spolků vznikala v okolí Daruvaru, kde žije většina chorvatských Čechů. Teprve po vytvoření Království Srbů, Chorvatů a Slovinců 1. prosince 1918 (od roku 1929 Království Jugoslávie) se uvažovalo o organizaci, která by zastupovala českou i slovenskou menšinu jak vůči Jugoslávii, tak i v Československu. Na prvním kongresu Čechoslováků v Osijeku založili 29. června 1921 zástupci 36 slovenských a českých spolků Československý svaz v Království SHS (Jugoslávii), který zastupoval "československou" menšinu až do roku 1941. Jeho první sídlo bylo v Novém Sadu a prvním předsedou byl slovenský advokát Ľudovít Mičátko. V roce 1924 bylo sídlo Svazu přeneseno do Bělehradu a novým předsedou se stal Josef Hrnčíř. Jeho úloha byla sice stále větší, ale v českém menšinovém životě hlavní roli přebírala daruvarská Česká beseda, kde byla Ústřední knihovna a začaly pracovat některé odbory Svazu.

Od roku 1931 působila všechna tělesa Svazu - Matice školská, Osvětový a hospodářský odbor, Matice amatérského divadla aj. v Záhřebu. V roce 1937 se tam konala 8. svazová valná hromada (105 představitelů 46 spolků) a přesídlil tam i Svaz. Při poslední předválečné valné hromadě v Daruvaru v roce 1939 bylo do Československého svazu začleněno 109 českých a slovenských spolků. Všechny české spolky se ještě sešly na tzv. hercegoveckém kongresu při dožínkách 25. srpna 1940, kdy důrazně reagovaly na nastalé politické změny po okupaci Československa, ale již v květnu 1941 byla činnost Svazu i všech sdružení a českých spolků ustašovským režimem zakázána.

K obnovení činnosti Svazu došlo 1. října 1944 v Daruvaru. Vzhledem k decentralizaci státu se orientoval pouze na krajanské spolky v Chorvatsku a částečně v Bosně a Hercegovině. V roce 1949 se ustálil název Československý svaz v Chorvatsku. Federativní uspořádání Československa vedlo v roce 1975 ke změně názvu na Svaz Čechů a Slováků ve Svazové republice Chorvatsko. V roce 1993 schválila valná hromada nový statut a s ním i nový název Svaz Čechů v Republice Chorvatsko, protože se slovenské spolky v roce 1992 oddělily a vytvořily si Matici slovenskou a později Svaz Slováků se sídlem v Našicích.

Svaz Čechů v Chorvatsku je nepolitická, samostatná organizace dobrovolně sdružených Českých besed, škol, menšinových institucí, klubů v oblasti kultury, osvěty, umění, vědy a sportu a taktéž i jednotlivců, kteří žijí ve městech a osadách, kde nepracují krajanské spolky. Jeho činnost se odvíjí v jednotlivých radách: školní, kulturně osvětové, divadelní, historické, informační a vydavatelské a je zaměřená na pěstování a rozvoj vlastní kultury, mateřského jazyka a uchování národní identity. V současnosti Svaz Čechů sdružuje třicet Českých besed s velmi různorodou kulturní činností. Nejpočetnější jsou pěvecké a taneční folklórní soubory, dechovky, pěvecké sbory a divadelní skupiny.

Svazu Čechů v Chorvatsku byla ministrem zahraničních věcí ČR v roce 2002 udělena cena Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Česká republika tak ocenila, nadšenou práci jeho členů, kteří přispívají k udržování tradic předků a dále kultivují ovzduší porozumění a tolerance.

Prvořadým úkolem krajanských spolků bylo udržování českého jazyka a vzdělávání, proto byly poměrně záhy zakládány české školy. V letech 1922 až 1936 vznikla v Chorvatsku síť českých škol různého profilu. V době největšího rozkvětu působilo v Chorvatsku 22 českých škol, avšak i je postihl v roce 1941 zákaz činnosti. Obnovovat se začaly v září 1944. O rok později již pracuje 16 státních základních škol s výukou v češtině, od roku 1954 jsou doplněny o českou sekci v gymnáziu Daruvar.

V současnosti fungují české menšinové školy Jana Amose Komenského v Daruvaru a Josefa Růžičky v Končenicích, mateřská škola Ferdy Mravence v Daruvaru a mateřská škola v Končenicích. Vydavatelskou činností, mj. pravidelného týdeníku a dalšími publikačními aktivitami v oblasti krajanské literatury, se zabývá Novinově vydavatelská instituce Jednota se sídlem taktéž v Daruvaru. Týdeník Jednota informuje o činnosti Svazu Čechů, krajanských škol a spolků i o každodenním životě krajanů a hlavních událostech v České republice. Již více než 40 let vysílá Radio Daruvar každodenní půlhodinovou relaci v českém jazyce.

Sídlem Svazu Čechů v Republice Chorvatsko je město Daruvar, Trg kralja Tomislava 7. Svaz má jediného placeného zaměstnance - tajemníka, vše ostatní je založeno na dobrovolnické činnosti. Na stejné adrese pracuje i vydavatelství Jednota.
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one