Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

"Festival šťastného okamžiku – Kairos 2014" v Trogiru

"Festival šťastného okamžiku – Kairos 2014" v Trogiru
 

24.6.2014
Trogir
Trogir

Turistické sdružení města Trogiru pořádá od 27. do 29. června velmi zajímavou akci, která se nazývá "Festival šťastného okamžiku – Kairos 2014" (Festival sretnog trenutka). Je zaměřen na všechny druhy uměleckého výrazu – od výtvarného umění, herectví, tance, k pouličnímu divadlu a pouličním bavičům všeho druhu.

Poškozený reliéf řeckého boha Kaira, boha šťastného okamžiku, patří k nejcennějším památkám v trogirských muzeích (nachází se ve sbírkách kláštera sv. Mikuláše - Sv. Nikola). Pochází asi z 1. století př. n. l. a je pravděpodobně dílem některého řeckého umělce, ovlivněného Lýsippovou školou, především Lýsippovou sochou tohoto božstva z bronzu ze začátku 3. století př. n. l. (tato socha se nedochovala). Přestože se mělo původně za to, že Kairos pochází přímo z Trogiru, který pod jménem Tragurion patřil k nejstarším řeckým koloniím na Jadranu, není tomu tak. Nyní se předpokládá, že reliéf byl do Trogiru přenesen z Řecka v období renesance. Pravděpodobně jej přivezl do Trogiru některý člen patricijské trogirské rodiny Statilićů (původně italsky Statileo), významných diplomatů a milovníků umění.

 

Trogir
Trogir, reliéf s postavou boha Kaira

Kairos, nejmladší syn vládce bohů Dia, byl představován jako mladík s křídly, stojící na kouli s břitvou v ruce (někdy míval místo břitvy meč) – tím byla vyjádřena jeho nezkrotná vůle nenechat se odradit žádnou překážkou. Jindy zase býval znázorňován jako mladý muž v letu, s bohatou kšticí vlasů, ale pouze zpředu, nad čelem. Na zátylku byl holý, bez vlasů. V ruce míval váhy. Známý epigram řeckého básníka Possidippuse za začátku 3. století př. n. l. Jej charakterizoval takto: tohoto boha šťastného okamžiku stále pádícího vpřed mohl zachytit jen ten, kdo dychtivě čekal na své štěstí a byl proto stále ve střehu. Musel Kaira – své štěstí – chytit zepředu "za pačesy", protože jakmile bůh přeletěl, nebyla už naděje zezadu ho zachytit, byť by touha po štěstí byla sebevětší.


 

Festival se koná v jednom z nejkrásnějších měst na pobřeží Jadranu, jehož staré jádro je zapsáno na seznam nejcennějších světových památek lidstva organizace UNESCO. Antickou minulost připomene trh s výrobky, produkty a specialitami, vytvořenými podle receptur z dávných časů. Antickou kuchyni budou prezentovat kuchaři jak z domovského Trogiru, tak z dalších měst s antickou minulostí. Dále organizátoři nabídnou sportovní soutěže pocházející z doby antiky, např. běh, závod plachetnic, veslování, antický fotbal či bocciu. O zábavu se postarají pouliční umělci: žongléři, tanečníci, akrobati a další performeři. Svůj prostor bude mít i antická hudba, výtvarné umění a tanec.

Na závěr festivalu proběhne "Noc Kaira" (Noć Kairosa), kdy je pro zájemce připravena hra "Hledání Kaira" (Potraga za Kairosom), tedy noční hledání šťastného okamžiku v úzkých uličkách historického Trogiru.

 

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours:

 
  • <a data-cke-saved-href="http://www.ckvt.cz/chorvatsko/trogir-seget-donji/%20target=" href="http://www.ckvt.cz/chorvatsko/trogir-seget-donji/%20target=" _blank"="" class="link">Turistické sdružení města Trogiru (Turistička zajednica grada Trogira): www.tzg-biograd.hr
  • Slobodna Dalmacija: www.slobodnadalmacija.hrmail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2014 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours
 
 
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one