Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Karel May - Mayovky na Internetu

Slavná série filmů

Přejít na přehled filmů

Když se dnes mluví o filmových mayovkách, každému se vybaví slavná série z 60. let, v níž si společně zahráli Lex Barker a Pierre Brice. První mayovky však vznikaly již ve 20. letech 20. století. U jejich zrodu stála mladá scenáristka a přítelkyně Karla Maye Marie Luise Droopová. V roce 1920 založila vlastní filmovou společnost Ustad-Film a ještě téhož roku natočila tři filmy z orientálního prostředí: Die Teufelsanbeter (Uctívači ďábla), Auf den Trümmern des Paradieses (Na troskách ráje) a Die Todeskarawane (Karavana smrti). Přes veškerá napjatá očekávání publika i tisku zůstal všem filmům úspěch zapovězen a po natočení poslední mayovky společnost zkrachovala. Snad byly příliš zaměřeny na onu druhou, filozofickou vrstvu Mayova díla, snad zapomněly na děj, napětí, jednoduše dobrodružství. Jak hodnotný byl umělecký revanš Marie Lu se dnes můžeme jen domnívat, neboť tato němá díla se bohužel nedochovala. Další filmové mayovky, tentokrát již zvukové, se publikum dočkalo až po patnácti letech. Roku 1935 natočila menší berlínská firma Lothar Stark Film snímek Durch die Wüste (Pouští). Ačkoliv je to jeden z mála filmů věrných své románové předloze, publikum ho nepřijalo. Celé dílo je nepodařené, nudné, bez špetky napětí a dobrodružství. Plánovaný druhý film již nebyl realizován, jelikož krátce po premiéře vyhlásila společnost konkurs. Koncem padesátých let vznikly dva výpravné barevné snímky, které pro půjčovnu filmů Bavaria vyrobila společnost DCF-Film H. Neubert. Zatímco první z nich - Die Sklavenkarawane (Karavana otroků) - slavil ještě relativní úspěch, jeho nástupce Der Löwe von Babylon (Babylonský lev) očekávání publika nesplnil. Dílo Karla Maye platilo jako nezfilmovatelné. Všechno změnil až rok 1962, kdy se na plátnech kin vůbec poprvé objevili pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand.

Pokrevní bratři

Za vším stál šéf produkční firmy Rialto Horst Wendlandt, který již dlouho snil o natočení nějakého velkolepého a nákladného dobrodružného filmu. V době, kdy se rozhodl natočit Poklad na Stříbrném jezeře byl již velice úspěšným producentem, ale nebyl ani zdaleka tak finančně nezávislý jako jeho dřívější zaměstnavatel Artur Brauner. Musel tedy přesvědčit ke spolupráci své partnery. Preben Philipsen věděl, že Wendlandt dokáže proměnit téměř každý předmět svého zájmu ve zlatý důl (od toho také přezdívka "Muž se zlatou rukou"), a proto s jeho návrhem souhlasil. Z Hamburgu Wendlandt odcestoval do Mnichova, aby přesvědčil šéfa firmy Constantin Waldfrieda Barthela. Barthel na návrh také přikývl a nejdražší film poválečného období se mohl začít natáčet. Byla zahájena spolupráce s Jadran filmem v Zagrebu, který měl s natáčením dobrodružných snímků velké zkušenosti.

Otazník se vznášel nad výběrem režiséra. Horst Wendlandt zprvu uvažoval o Alfredu Vohrerovi, avšak Constantin favorizoval Haralda Reinla. Reinl měl několik předností - byl jeden z nejúspěšnějších německých režisérů, byl smluvně vázán na firmu Constantin, právě natáčel v Jugoslávii a spolupracoval s Lexem Barkerem - plánovaným Old Shatterhandem. Waldfried Barthel trval na tom, že režisérem tohoto filmu by se měl stát Reinl a Wendlandtovi nezbylo nic jiného, než se argumentům podvolit. Wendlandtův spolupracovník se do mayovek zpočátku nijak nehrnul - měl strach z neúspěšnosti. Ale pro zdar věci udělal následně opravdu všechno. Se štábem spolupracovníků prokřižoval Jugoslávii a zainteresoval do věci své dva dobré přátele: kameramana Ernsta W. Kalinkeho a autora hudby k základním filmům - Martina Böttchera. Jeho melodie se staly jednou z nejúspěšnějších filmových sad melodií vůbec.

Wendlandt si byl dobře vědom, že úspěch filmů závisí především na obsazení hlavních rolí - a režiséři měli opravdu dobrý vkus při výběru herců! Kromě Pierra Brice a Lexe Barkera se mayovkami mihla spousta dříve nebo později proslulých herců. Mezi klaďasy se zařadil třeba Stewart Granger, v rolích svižných fešáků řádil dnešní komisař Schimanski Götz George a Ribannu Vinnetouovi přebral jistý Mario Girotti, časem mnohem slavnější jako Terence Hill. Úžasnou přehlídkou však byli i špatňáci - Cornel Brinkley, takto český rodák Herbert Lom, samolibý vrahoun Santer, jinak výtečný herec Mario Adorf, a vždy elegantní Rik Battaglia. Byly zde i krasavice všech typů: mnohokrát Karin Dorová, něžná Marie Versiniová jako Nšo-či, mladá Uschi Glasová či exotická Daliah Lavi. Jako Sam Hawkens všechny obveseloval Ralf Wolter.

Původní obavy o úspěch a návratnost vložených investic vzaly rychle za své - Vinnetouovi podlehlo více než 60 států na celém světě. Na filmy se snesla celá řada ocenění - asi nejpodstatnějšími byly tituly "Zlaté plátno", udělované filmům s návštěvností více než 3 miliony diváků jen v Německu. Mayovky se v Evropě staly divácky rovnocennými konkurenty agenta Bonda a milující Angeliky...

Rok Foto Název filmu a stručný popis
1920 Němé mayovky U zrodu prvních němých mayovek stála scenáristka, režisérka a producentka Marie Luise Droopová. Německá firma Ustad-film, kterou založila se svým mužem, však po natočení a neúspěchu němých filmů "Na troskách ráje", "Vyznavači ďábla" a "Karavana smrti" krachuje.
1936 Pouští Tobis Cinema natáčejí podle stejnojmenného románu Karla Maye film Pouští. Snímek ale neslaví příliš velký úspěch. Dost často se uvádí, že film propadl kvůli tomu, že se nacistům nelíbil malý důraz na němectví. Pravdou však je, že propadl kvůli tomu, že nebyl akceptován publikem.
1958 Karavana otroků Film Karavana otroků natočený na motivy románů Karla Maye Karavana otroků a Pouští se natáčel v roce 1958 ve Španělsku. Film měl úspěch, takže se o několik měsíců později začalo natáčet jeho pokračování - Der Löwe von Babylon (Babylonský lev)
1959 Babylonský lev Film Babylonský lev natočený na motivy románu Karla Maye Bei den Trümmern von Babylon (U trosek babylonských) a Im Reiche des silbernen Löwen (V říši stříbrného lva) se natáčel ve Španělsku od začátku června do srpna 1959.
1962 Poklad na Stříbrném jezeře Poklad na Stříbrném jezeře - bandita Cornel přepadne se svými lidmi dostavník, zabije cestující a ukradne polovinu mapy ukazující cestu k pokladu. Druhou půlku má přítel zavražděného muže, Patterson, pobývající na Buttlerově farmě. A právě tam se rozjedou nejen bandité, ale i náčelník Apačů Vinnetou a jeho pokrevní bratr Old Shatterhand...
1963 Vinnetou Vinnetou - na Divoký Západ přijíždí mladý geometr Old Shatterhand, aby zjistil, proč se staví železnice napříč územím Apačů a není dodržen původní plán. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů, se svým učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do tábora bledých tváří, protestovat proti bezohlednému zabírání indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat...
1964 Old Shatterhand Old Shatterhand - proradní Komančové společně s bílými bandity přepadávají farmy kolonistů a zanechávají za sebou mrtvoly Apačů, aby podezření padlo na ně. Masakr přežije jen syn holandských osadníků a jediný on zná pravdu...
1964 Vinnetou - Rudý gentleman Vinnetou - Rudý gentleman - syn plukovníka velícího místní pevnosti, je zajat indiány mstícími se za vypalování a ničení jejich vesnic a má být umučen. Díky přímluvě Vinnetoua je propuštěn. Vinnetou usiluje o to, aby se sešli náčelníci všech kmenů s plukovníkem a stvrdili mír řádnou smlouvou. Mír bude spečetěn, když se dcera indiánského náčelníka provdá za bílého muže ...
1964 Mezi Supy Mezi Supy - Llano Estacado je tím nejméně pohostinným místem na slunci. Přes vyprahlou poušt musejí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejen žhavá výheň, ale i bandité, kteří si říkají Supové. Mladý syn lovce medvědů Martin Baumann společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí místo zbavit jeho věčného prokletí...
1964 Žut Žut - Lord David Lindsay čeká na své jachtě návštěvu bohatého francouzského obchodníka Galingréa. Místo něj však přichází obchodník Nirwan se zprávou, že Francouz byl zajat bandou obávaného Žuta. Po jeho stopách se vydává Kara ben Nemsi se svým věrným sluhou hadžím Halefem Omarem. Bandité mezitím přepadnou usedlost rolníka Oska, který Žutovi neodvedl část úrody jako výpalné a unesou Oskovu dceru Tšitu.
1965 Poklad Aztéků Poklad Aztéků - dobrodružný příběh vás zavede do Mexika roku 1864, kdy v zemi zuřila občanská válka mezi Benitem Juárezem a císařem Maxmiliánem. Prezident vyslal svého přítele dr. Sternaua do Spojených států, aby požádal o pomoc prezidenta Lincolna. Maxmilián mezitím zjistí, že Juárez hledá legendární poklad Aztéků. Chce jej předejít a začne po bájném pokladu také pátrat. Najít cestu k pečlivě střeženému pokladu však nebude vůbec snadné...
1965 Pyramida boha Slunce Pyramida boha Slunce - aztécký velekněz Flathouani stojí nad bezvládným doktorem Sternauem a princezna Karja se jej snaží přesvědčit, aby odvážného muže nezabíjel, protože jí před časem zachránil život... Pokračování filmu Poklad Aztéků.
1965 Old Surehand Old Surehand - Vlak Union Pacifik je v roce 1860 přepaden bandou desperátů vedenou mužem, který je všemi titulován jako Generál. Je to ničema, jenž prodává indiánům zbraně a tajně je štve proti bílým osadníkům. Už celá léta Old Surehand beznadějně pátrá po mužích, kteří vyvraždili jeho rodinu. Vše nasvědčuje tomu, že i za jejich krutou smrtí stojí Generál...
1965 Petrolejový princ Petrolejový princ - Old Surehand sleduje stopu hledaného vraha a pátrání ho přivádí k Petrolejovému princi. Tak se říká záhadnému muži, který vlastní jezero plné nafty, a chce je prodat zámožnému bankéři. Nikdo však netuší, že jde jen o jeden z dalších podvodů tohoto muže...
1965 Vinnetou - Poslední výstřel Vinnetou - Poslední výstřel - po válce severu proti jihu přišel velký hospodářský rozmach a lákal do Ameriky spoustu přistěhovalců. Stále důrazněji požadují rozšíření území na západ, které by bylo možno osídlit. Neustále se zmenšuje území indiánů. Hrozí jim bída a zánik. Náčelník Vinnetou chápe, že se blíží pohroma a neúnavně se pokouší odvrátit ji od indiánských kmenů...
1965 Divokým Kurdistánem Divokým Kurdistánem - příběh plynule navazuje na snímek Žut. Kara ben Nemsi se doslechne o zajetí svého přítele Ahmeda el Kordy, kterého hodlá Machredž z Mosulu popravit za vzpouru. Ten je ale nevinen, pouze se pokoušel bránit to, co je v poušti nejvzácnějsí - vodní pramen devastovaný tureckými vojáky. Kara se ihned rozhodne vyrazit Ahmedovi na pomoc...
1965 V říši stříbrného lva V říši stříbrného lva - volné pokračování příběhu Divokým Kurdistánem. Obávaný lupič Abu Seif se chystá přepadnout rozsáhlé jeskyně hory Nejdir, kde jsou pod ochranou moudré Marah Durimeny ukryty nejstarší chaldejské poklady...
1965 Poklad Inků Poklad Inků - bandita Gambusino zabije Inku a ukradne část uzlového písma, které ukazuje cestu k bájnému pokladu Inků. Starý kněz Anciano si myslí, že vrazi jsou bratři Hansenovi a přísahá pomstu. O deset let později se připravuje Haukaropora na násilné znovuzaložení říše Inků. Gambusino podněcuje vzpouru Indiánů, neboť si od toho slibuje definitivní zánik říše a může se tak dostat k vytouženému pokladu...
1966 Old Firehand Old Firehand - Městečko Miramonte se zmítá v dramatickém zápasu: proti sobě tu stojí Silersova tlupa Dynamitérů a desperáti kapitána Quilvery. Old Firehand však nehodlá nečinně přihlížet jejich řádění. Po jeho boku stojí mladý Apač Vinnetou a jeho sestra Nšo-či...
1966 Vinnetou a míšenka Apanači Vinnetou a míšenka Apanači - půvabná míšenka Apanači dostává od svého otce k narozeninám zcela výjimečný dar - zlatý důl. Je to však zároveň dárek velice nebezpečný. Její otec, osídlenec Mac Haller, byl totiž právě kvůli němu zavražděn. Apanači a její bratr se stávají štvanou zvěří. Proti bandě Curlyho Billa jim mohou pomoci jen lovec kožešin Jeff Brown a stateční pokrevní bratři Vinnetou s Old Shatterhandem...
1968 Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti - těsně před svou smrtí ukryl major Kingsley na tajném místě vůz naložený zlatem. Než byl zavražděn, stačil ještě odeslat záhadný dopis své dceři Mabel. Kingsleyho vrahové se snaží dopis za každou cenu získat, protože předpokládají, že obsahuje popis cesty k ukrytému pokladu. Mabel se tak ocitá v nebezpečí života...


Použitá literatura

PETZEL, Michael. Karl-May-Filmbuch: Stories und Bilder aus der deutschen Traumfabrik. 2. rozšířené vyd. Bamberg: Karl-May-Verlag, 1999. ISBN 3-7802-0153-4.

JORDÁN, Karel. Muž zvaný Old Shatterhand: Karel May - osudy, knihy a hrdinové. 1. vyd. Praha: Toužimský & Moravec, 1997. ISBN 80-85773-79-1.

Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one