Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Město Trilj v dalmatském vnitrozemí a jeho okolí stojí za návštěvu

Město Trilj v dalmatském vnitrozemí a jeho okolí stojí za návštěvuJen 40 km severovýchodním směrem je od Splitu vzdáleno město Trilj, oblíbené místo výletů v dalmatském vnitrozemí. Obvykle se navštěvuje spolu s městem Sinj, které leží jen 14 km severozápadněji, rovněž v tzv. Cetinské krajině (obojí viz Výlety do oblasti Dalmatského Záhoří a Cetinské krajiny). A čím je vlastně město Trilj tak pozoruhodné?

Hlavní přitažlivostí je řeka Cetina, kterou většina turistů zná jen z jejího majestátního ústí do Jadranu u letoviska Omiš. Ale Cetina je půvabná řeka na celém svém toku, od své pozoruhodné vyvěračky, přes klidný tok u Sinje a Trilje až po divoké kaňony na dolním toku, oblíbené raftaři a příznivci canyoningu (podrobněji viz článek: Dobrodružství na řece Cetině aneb adrenalinové sporty v okolí Omiše). Obec Trilj bývá východiskem plaveb na vorech a oblíbenou lokalitou kajakářů a kanoistů. Jako v ráji se tu cítí i sportovní rybáři.

Cetina
Řeka Cetina u Trilje

S řekou Cetinou souvisí zdejší gastronomické pochoutky, především pstruzi a raci, ale na své si tu přijdou i příznivci jehněcího a telecího masa, které se tu připravuje pečené pod kovovým či keramickým poklopem (zv. peka) v řeřavém popelu. Tradiční restaurace dále nabízejí k ochutnání divočinu, kravské, ovčí i kozí sýry, pršut a mnoho dalších specialit.

Celé okolí Trilje je protkáno sítí pěších cest a cyklostezek, které nabízejí putování po zajímavých místech kraje. K těm nejpozoruhodnějším patří mlýny na říčce Grab, staré 600 let, nacházející se severně od Trilje. Oblíbené jsou i výlety podél řeky Cetiny nebo do pohoří Kamešnica. Místní jezdecký klub (Konjički klub Sveti Mihovil) organizuje vyjhížďky na koních a pro zkušené jezdce i jednodenní či vícedenní programy.

Trilj se však v poslední době dostal do povědomí turistů i jako mimořádně významné archeologické naleziště. Byla tu nedávno otevřena cenná archeologická expozice - Muzeum triljského kraje (Muzej triljskog kraja), v níž jsou soustředěny vykopávky římského vojenského tábora Tilurium z období přelomu našeho letopočtu. Od jména tábora je odvozeno dnešní pojmenování blízkého městečka Trilj.

Trilj
Trilj

Tábor 7. římské legie o rozloze 12 hektarů se rozkládal na pravém břehu Cetiny, na kopci Gurdun (nad dnešní osadou stejného jména) Bylo to strategicky velmi důležité místo, odkud Římané kontrolovali brod přes řeku, který stál na místě dnešního města Trilje. Vedla tudy cesta z hlavního města římské provincie Dalmácie - Salon (dnešní Solin u Splitu) do vnitrozemí. Tilurium tak bylo významnou křižovatkou cest a ochranou brodu, který Římané brzy nahradili mostem.

Intenzivní vykopávky se tu provádějí od roku 1997 a přinesly vynikající výsledky. Byl zjištěn celkový rozsah tábora a vykopáno několik architektonických celků pocházejících ze začátku 1. století, jedinečných svým stavebním řešením. Ty nejcennější pozůstatky byly restaurovány a zakonzervovány, např. západní část hradeb, jejichž šířka dosahovala 3,6 m, cisterna (nádrž na vodu) o délce téměř 28 m, rozlehlý objekt, kde přespávali vojáci, s mohutnými podpěrnými pilíři. Dále bylo nalezeno velké množství předmětů ze skla, kovu a keramiky, četné mince a další předměty.

Archeologický areál Tilurium (Tilurij) je dobře označen a vybaven informačními panely.


Zdroj informací a další fotografie:

  • Turistické sdružení města Trilje (Turistička zajednica grada Trilja): www.tz-trilj.hrmail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová


Fotografie převzaty z materiálů Chorvatského turistického sdružení
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one