Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Možnosti rekreace a předpisy pro chování v národním parku "Kornati"

Možnosti rekreace a předpisy pro chování v národním parku "Kornati"


21.3.2012

Pro národní park "Kornati" platí zvláštní pravidla pro chování návštěvníků a veškeré aktivity na jeho území. Podle Vyhlášky o vnitřním řádu (Pravilnik o unutarnjem redu) v Národním parku Kornati (v české terminologii se používá "návštěvní řád"), která začala platit od 1. ledna 2011, se změnily předpisy pro provozování některých aktivit, např. rybolovu, potápění a koupání.
Vstupenky
Kornati
Kornatské ostrovy, ostrov Ravni Žakan

Každý návštěvník NP "Kornati" musí mít pro každý den pobytu na území parku platnou vstupenku. Zájemci si mohou vstupenku zakoupit v recepcích NP "Kornati" na území parku nebo v prodejních místech mimo hranice parku, např. v sídle Správy NP Kornati v Murteru, v marinách a některých cestovních agenturách. Kromě "stacionárních" recepcí jsou v sezóně v provozu ještě "mobilní" recepce v malých rychlých člunech. Je však třeba upozornit, že vstupenky koupené na území národního parku jsou dražší než ty, které jsou koupené mimo hranice parku. Recepce prodávají kromě vstupenek také publikace a suvenýry, dále poskytují informace o základních pravidlech pohybu v národním parku.

Národní park je otevřen po celý rok. Nachází se přibližně 7 námořních mil od Murteru, 15 námořních mil od Zadaru a Šibeniku.

Veškeré informace lze dostat v sídle Správy NP Kornati v Murteru na ostrově Murteru (Javna ustanova "Nacionalni park Kornati").

Aktuální vstupné do národního parku "Kornati"

Recepce na území národního parku:

    Luka Žakan na ostrově Ravni Žakan pro jihovýchodní část parku
    zátoka Vruje na ostrově Kornat pro severozápadní část parku

Zóny přísné ochrany

Na území NP "Kornati" jsou čtyři zóny zvláštní ochrany, do nichž je návštěvníkům vstup zcela zakázán. Tyto lokality jsou totiž plně ponechány nerušenému přírodnímu vývoji a slouží výhradně schválenému odbornému výzkumu.
Kornati
Kornatské ostrovy, ostrůvek Obručan Veli

Zóny přísné ochrany v NP Kornati:

    ostrůvek Purara s útesy Klint a Volić a s pásem moře do vzdálenosti 1 200 metrů od jejich pobřežní čáry,
    ostrůvek Mrtovnjak (také Mrtenjak) s pásem moře do vzdálenosti 100 metrů od jeho pobřežní čáry,
    ostrrůvek Klobučar s pásem moře do vzdálenosti 250 metrů od jeho pobřežní čáry,
    Mali a Veli Obručan s pásem moře do vzdálenosti 200 metrů od jejich pobřežní čáry.

Ve vzdálenosti menší než jsou tyto stanovené limity je zakázána plavba, kotvení, přivazování a pohyb návštěvníků.
Plavba, kotvení a stání plavidel

S výjimkou zón přísné ochrany je plavba povolena v celé oblasti NP "Kornati". Nejvyšší povolená rychlost pro plavbu je 8 uzlů. Kotvení a nocování je povoleno pouze v následujících zátokách:

    Kornati
    Kornatské ostrovy, zátoka Vruje s osadou
    Stiniva
    Statival
    Lupeška
    Tomasovac - Suha punta
    Šipnate
    Lučica
    Kravljačica
    Strižnja
    Vruje
    Gujak
    Ropotnica
    Opat
    Smokica
    Ravni Žakan
    Lavsa
    Piškera - Vela Panitula
    Anica - Levrnaka
    Pod Bižanj
    Koromašna

Stezky pro pěší

Celá pevninská část Kornatských ostrovů patří soukromým vlastníkům této půdy. Návštěvníkům je proto povolena chůze jen po cestách a stezkách, které jsou zvlášť označeny jako cesty pro tento účel. Přehled turistických stezek uvádíme v článku: Toulky po Kornatských ostrovech - 2. část).
Koupání a potápění

S výjimkou zóny zvláštní ochrany je koupání povoleno na celém území NP "Kornati", ale pouze do vzdálenosti 50 metrů od břehu.
Potápění s autonomní potápěčskou výstrojí je povoleno pouze ve skupinách, které organizují potápěčská střediska s registraci k takové činnosti a povolením k organizování potápěčských návštěv v NP "Kornati" od správy národního parku. Individuální potápění (mimo povolené organizované skupiny) není v NP "Kornati" dovoleno! Rovněž není možné noční potápění, tzn. od 19 do 7 hod. Pro potápění je vymezeno devět lokalit, ale pouze do vzdálenosti 50 metrů od pobřeží:
Kornati
Kornatské ostrovy

    pobřeží ostrova Borovnik,
    pobřeží ostrova Mana,
    pobřeží ostrova Veli Rašip,
    jihozápadní pobřeží ostrova Vela Panitula,
    pobřeží ostrova Mala Panitula,
    pobřeží ostrova Kasela,
    pobřeží ostrova Oključ,
    pobřeží ostrova Samograd,
    severovýchodní pobřeží ostrova Kornat (Opat - Tanka Prisliga).
    Samograd
    Oključ
    Rašip

Rekreační rybolov

Na území NP "Kornati" je rybolov zakázán! Povolení od správy NP "Kornati" mohou získat pouze obyvatelé, majitelé nemovitostí a členové jejich rodin.
Zvláštní aktivity

Na území NP "Kornati" je možno vykonávat jakékoliv další zvláštní aktivity pouze na základě předem získaného povolení, které vydává správa parku v Murteru.
Ubytování

Návštěvníci si mnohou na území národního parku pronajmout pokoj nebo dům, a to prostřednictvím cestovních agentur (především z Murteru), které mají od správy parku povolení k provozování této činnosti. Tyto agentury mají uzavřené smlouvy s vlastníky ubytovacích kapacit.

V národním parku je zakázáno kempování, kromě kempů s povolením. V současné době tu lze tedy stanovat pouze ve dvou kempech - na ostrovech Ravni Žakan a Levrnaka.
Kornati
Kornatské ostrovy, Marina Piškera
na ostrůvku Vela Panitula
Stravování a zásobování

Na území parku je v turistické sezóně v provozu kolem 25 restaurací a konob, které nabízejí kvalitní domácí kuchyni a mořské speciality. Vyhlášené je zdejší jehněčí maso, dále čerstvé ryby, raci a krabi. Většina restaurací je otevřena jen v letní sezóně.

Návštěvníkům se doporučuje zásobit se potravinami předem v Murteru nebo v dalších okolních místech. V letní sezóně lze nejnutnější potřeby koupit v mobilních obchodech na člunech, které čas od času obeplouvají park. V "ACI Marině Piškera" na ostrůvku Vela Panitula je v provozu menší obchod se smíšeným zbožím. Mimo sezónu žádné zásobování na území parku nefunguje.
Výlety

Jednodenní výlety do národního parku organizují různé fyzické a právnické osoby, které mají od správy parku povolení k provozování této činnosti. Hlavními východisky plaveb na Kornatské ostrovy jsou severodalmatská letoviska, dále obce a letoviska na ostrovech Murter, Dugi otok, Ugljan a Pašman. Informace o ceně výletu, době odjezdu a návratu lodě, trase a případných aktivitách lze získat v každé cestovní agentuře nebo přímo u organizátorů výletů, kteří svoji nabídku prezentují na nábřežích letovisek a v přístavech.

V národním parku je zakázáno kempování, kromě kempů s povolením. V současné době tu lze tedy stanovat pouze ve dvou kempech - na ostrovech Ravni Žakan a Levrnaka.
První pomoc

Nejbližší ambulance pro poskytnutí lékařského ošetření je v Murteru na ostrově Murter a v Sali na ostrově Dugi otok.

Nejbližší nemocnice je v Šibeniku.

Nejbližší zdravotnické zařízení specializované na poskytované pomoci zraněným potápěčům je ve Splitu.
Ochrana přírody
Kornati
Kornatské ostrovy, ostrůvek Mrtovac

Na území NP "Kornati" se nesmí trhat nebo ničit rostliny, ani lovit, plašit, zraňovat nebo zabíjet živočichy (s výjimkou povoleného rekreačního rybolovu). Je zakázáno odnášet místní autochtonní rostlinné nebo živočišné druhy z území národního parku. Není dovoleno využívat minerálních surovin, měnit ráz krajiny nebo jakýmkoliv způsobem využívat přírodních zdrojů této oblasti. Hlučné mechanizmy musejí být předepsaným způsobem odhlučněny. Je zakázáno jakékoliv znečišťování pevniny, moře nebo ovzduší. Rozdělávání ohně nebo jakékoliv používání ohně je dovoleno pouze v obcích nebo na místech, která jsou k tomu vyhrazena a jsou příslušně označena. Je zakázáno přinášet na území NP "Kornati" střelné zbraně a podvodní pušky.
Pořádková služba

Pokud návštěvník nezpůsobuje přírodě NP "Kornati" žádnou škodu, je vždy vítán. Neměl by však po sobě zanechávat žádné stopy. Správa NP "Kornati" předem upozorňuje návštěvníky, že pořádková služba parku, která dohlíží na dodržování předpisů na jeho území, je vybavena značnými pravomocemi a může ukládat vysoké pokuty.

Zdroj informací:

    Nacionalni park Kornati: www.kornati.hr
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto 2, 4 - 6 z archivu CK Vítkovice Tours

Fotografie 1 a 3 převzaty z materiálů Chorvatského turistického sdružení
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one