Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Mýty o Chorvatsku a nejen o něm
 

31.12.2013


 
Dubrovník
Dubrovník

Podobně jako my v České republice tak i Chorvati odkrývají ve svých dějinách četné mýty a historická falza, která se stala v průběhu let téměř nezpochybnitelnými "skutečnostmi". A mají, jak už to bývá, velmi tuhý kořínek. A některé z nich jsou stále součástí učiva historie žáků chorvatských základních škol.

A je zajímavé, že některé z těchto mýtů mají s těmi našimi dost společného.

Populární chorvatské noviny Slobodna Dalmacija uvádějí několik takových vytrvale tradovaných mýtů, např. o chorvatských bojovnících. O nich existují dvě protichůdné verze: jedna z nich hovoří o Chorvatech jako o neobyčejně mírumilovném národu, který po svém příchodu na jadranské pobřeží složil papeži přísahu, že nikdy nebude bojovat mimo své území, že nikdy nepovede výbojnou či útočnou válku. A ta druhá, mnohdy častěji tradovaná verze hovoří o Chorvatech jako o neobyčejně chrabrém národu skvělých bojovníků, který se každý evropský vojevůdce či útočník přál mít ve svém vojsku. Podle této verze se prý měl Napoleon vyjádřit: "Kdybych měl armádu se sto tisíci Chorvaty, dobyl bych celý svět". Jaké štěstí, dodává autor článku, že je neměl.

 

Poreč
Poreč

Při pohledu na válečnou historii Evropy je možno konstatovat, že oni mírumilovní Chorvati holubičí povahy nechyběli téměř v žádné válce. Bojovali ve vojsku krále Zikmunda Lucemburského v jeho tažení proti českým husitům, v Katolické lize proti protestantům u Magdeburgu, v armádě francouzského krále ve Španělsku, Marie Terezie u Berlína, Napoleona třeba i v Rusku a na dalších bojištích. A typické prý bylo za třicetileté války úsloví: "Chraň nás Bože, před morem, hladem a Chorvaty".Tuhý život má i mýtus o chorvatském sportovním fenoménu. Je prý nevykořenitelný a pochyby o něm neexistují. Kritik – novinář se například zamýšlí nad olympijskými hrami a nad počtem olympijských medailí. Uznává sice námitky zastánců chorvatského sportovního fenoménu, že Chorvati jsou ve srovnání s mnohými sportovními velmocemi státem s poměrně malým počtem obyvatel, ale to nic neznamená při srovnání se skutečně nepočetnými národy, jako např. Grenada, Panenské ostrovy nebo Nizozemské Antily, za nimiž Chorvatsko daleko zaostalo. A úspěšnější byly i národy počtem obyvatel víceméně srovnatelné, jako např. Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovinsko a Slovensko.

 

Vis
Vis, zátoka Stiniva

Ani v hlavních kolektivních sportech jako je fotbal toho podle redaktora Chorvati mnoho nedokázali. Kdysi, hodně dávno, získali sice Chorvati třetí místo na mistrovství světa, od té doby ale už nic. Přitom se v článku vyzdvihují úspěchy některých nepříliš lidnatých zemí, zejména České republiky, ale i Polska, Švédska, Rakouska, Chile a dalších. O pokud jde o klubový fotbal, je uveden v průběhu posledních dvaceti let pouze Hajduk Split, a to jen jednou, zatímco mnohé kluby z více než desítky evropských i malých zemí slavily mnohem častěji úspěchy.


Baška
Baška na ostrově Krku

Se skepsí se hovoří v článku i o mýtu nejkrásnějšího pobřeží na světě. Autor uznává, že jadranské pobřeží bylo možno ještě před půl stoletím možné nazvat nejkrásnějším. Jadranské ostrovy a jejich krasový reliéf, pobřežní vysokohorské srázy Biokova a Velebitu, starobylé typické vesnice, jedinečné kulturněhistorické pamětihodnosti – to byly a stále jsou trumfy Jadranu. Ale krása je pomíjivá – následně přišla nekonečná výstavba na pobřeží, urbanizace, betonování, asfaltování, navážení pláží a budování nových, mizení starého a tradičního, miliony kubických metrů odpadků, ohlušující decibely. Tak to vidí sám Chorvat.

 

Těch mýtů se v článku uvádí víc (Pet najvećih hrvatskih mitova: Lijepa naša domovino bajki), ale alespoň několik stojí za to připomenou už pro nápadnou podobnost některých z nich s mýty dalších zemí.

 


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto 1, 2 a 4 z archivu CK Vítkovice Tours
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one