Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Největší náboženský svátek v Chorvatsku

 

9.8.2007
 


Svátek Nanebevzetí Panny Marie (chorv. Velika Gospa), který připadá každoročně na 15. srpen, je pro Chorvaty jedním z největších církevních svátků v roce. Statisíce chorvatských věřících putují v tento den do hlavních poutních mariánských svatyní, rozesetých po celé zemi. V každém z těchto míst probíhají oslavy podle místních staletých tradic, majících specifické obyčeje a vzájemně se poněkud lišících. A oblastí, v níž je mariánská úcta zvlášť rozšířena, je Dalmácie.

Matku Boží, tedy doslova chorvatsky Velkou paní, uctívají v zemi již od nejstarších dob, tj. od příchodu Slovanů do nové vlasti. V jadranském přímoří patří k nejstarším svatyním Marii zasvěceným splitská katedrála sv. Domnia (nazývá se sice sv. Domnia, je však zasvěcena Bohorodičce). Mariánský kostel, chorvatskými králi vybudovaný v 10. století, je i v Solinu, nedaleko Splitu, na ostrůvku řeky Jadro, tam, kde je nyní farní kostel P. Marie z Ostrova (Gospa od Otoka).

V Sinji, místu v Dalmatském Záhoří, severně od Splitu, se těší mimořádné úctě věřících Bohorodička Sinjská (Gospa Sinjska). Podle legendy opírající se o tzv. zázračný mariánský obraz, zachránila Matka Boží v roce 1715 město před přesilou tureckých dobyvatelů. Hlavních oslav Matky Boží Sinjské dne 15. srpna se účastní desetitisíce věřících. Konají v návaznosti na proslulou rytířskou soutěž Sinjskou alku, která probíhá vždy první neděli v srpnu a je každoroční oslavou vítězství nad Turky (viz tematický článek: Sinjská alka).

 

V Zadaru se mariánská úcta soustředila na kostel P. Marie při benediktinském klášteře, jehož stavebníkem byl v roce 1066 Petr Krešimir IV. V nedaleké obci Arbanasi byl středem úcty kostel Bohorodičky Olivovníků (Gospa od Maslina).

Šibenik nazývají mnozí Krešimirovým městem (jeho zakladatelem byl Petr Krešimir IV.), ale často se mu říká i Mariino město. V Šibeniku, v biskupském paláci, se chová jako velká vzácnost socha Bohorodičky, pocházející z vykopávek Biskupija u Kninu, z období vlády středověkého chorvatského knížete Zvonimira.

Hlavním střediskem mariánského kultu v Šibenicko-kninské župě je kostel P. Marie z Vrpolje (Gospa Vrpoljačka) ve vesnici Vrpolje, která leží ve vnitrozemí, jihovýchodě od Šibeniku. Věřící přinášejí Bohorodičce četné dary, mezi nimi jsou zejména pozoruhodné tzv. Radojicovy okovy. Tureckého zajatce Radojicu Bohorodička podle legendy zázračně vysvobodila z tureckého žaláře.

Cílem mariánských poutníků ve Splitu bývá především svatyně Bohorodičky Pojišanské (Gospa od Pojišana). Patřila k mimořádně starým kostelům v tomto regionu - předpokládá se, že byla postavena kolem roku 1260. Nynější podoba kostela však pochází z 2. poloviny 18. století. Zdejší ikona Bohorodičky Pojišanské pochází z 15. století a lid ji pokládá za zázračnou. Při svátku Velika Gospa se tato ikona nese ve slavnostním průvodu z Pojišan do katedrály a odpoledne se za účastni téměř celého Splitu vrací zpět do "svého kostela".

Pro obyvatelstvo Imotské krajiny je hlavním poutním cílem tzv. Zelená katedrála v Proložci (obci severozápadně od Imtoského).

 

V blízkosti Makarské je nejnavštěvovanější poutní místo Vepric (severozápadně od Makarské). V jeskyni podobající se jeskyni ve světoznámém poutním středisku ve francouzských Lourdech, dal v době poměrně nedávné postavit biskup Dr. J. Carić oltář se sochou Matky Bouží Lourdské. Hlavními poutními dny jsou tu velké mariánské svátky, tedy i 15. srpen.

V Dubrovníku je katedrála zasvěcena P. Marii, ale zvlášť je uctívána Bohorodička z Poratu (Gospa od Porata). Srdcem poutních slavností dne 15. srpna v Dubrovníku je však a v minulosti byl mariánský kostel Bohorodičky Milosrdné (Gospa od Milosrdja) na Lapadu. Lodi Dubrovnické republiky, když pluly kolem kostela, uctívaly Bohorodičku vztyčením vlajky, střelbou nebo spuštěním lodních sirén. Nezřídka mužstvo zpívalo mariánské písně s prosbou o ochranu. Však také byla P. Marie druhou patronkou Dubrovnické republiky, po sv. Blažejevi (Vlaho). V dominikánském klášteře se slaví Matka Boží s korunou (Gospa od Krunice), což vyjadřuje její glorifikaci po jejím Nanebevzetí. Ale je tu řada dalších mariánských kostelů nebo kostelíků s poutní mariánskou tradicí. Jedním s nich je mariánský kostel na Dančích - Zvijezda mora, od nepaměti svatyně námořních kapitánů.

 

Na většině dalmatských ostrovů nejsou velké poutní svatyně, ale srdce věřících si získaly malé kostelíky a kaple, rozptýlené po ostrovních vesnicích a městech. A právě ty jsou 15. srpna cílem poutí a návštěv. Je to např. mariánský kostel v Dolu na Hvaru, Bohorodička z Velkého Sela na Visu, Bohorodička z G. Sela na Šoltě, Bohorodička ve vesnici Slatine na Čiovu, Bohorodička z Taracu na Kornatech aj. Zejména oslavy na Taracu jsou mimořádně zajímavé, ta největší se však nekoná na svátek P. Marie. Na pouti ke kostelíku stojícím v pusté, nehostinné krajině ostrova Kornat se první neděli v červenci sjíždějí stovky lodí, jachet, člunů, slavnostně vyzdobených, a celá pouť má svůj slavností starobylý rituál. Dlouhou tradici má i mariánské procesí na ostrově Ugljanu. Vždy 5. srpna vyráží z Kuljice procesí několika desítek vyzdobených plavidel na jihovýchod ostrova, ke kapličce v zálivu Ždrelac, kde je již přes 500 let chována vzácná relikvie, památný obraz Panny Marie Sněžné (Gospa od Sniga).
 

Kornat
Kostelík P. Marie z Taracu (Gospa od Tarca) 

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2010 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová

foto Vepric  ©Marelovi
foto P. Marie z Taracu z archivu CK Vítkovice Tours

Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one