Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Nikola Tesla, geniální vynálezce a objevitel

 

15.8.2006


Letos 10. července to bylo 150 let, co se v malé vesnici Smiljan v chorvatské oblasti Lika (hornatá krasová vysočina v chorvatském vnitrozemí východně od pohoří Velebit) narodil zdejšímu popovi chlapec pokřtěný jménem Nikola, tedy Mikuláš, což je světec v pravoslavném světě velmi uctívaný. V noci, kdy se malý Nikola narodil, zuřila nad Likou velká bouře, blesky měnily tmavou noc v jasný den. Podle dochované tradice předpovídaly místní staré ženy právě narozenému dítěti, že blesky, tedy dnes bychom řekli elektrické výboje, ovlivní celý jeho další život. A jak se později ukázalo, stala se právě elektrická energie jeho osudem pro celý život.

Již od raných let se projevovalo jeho mimořádné nadání, Právě to rozhodlo o tom, že nadaný chlapec se přece jen dostal na studie techniky - nejprve v Chorvatsku, pak i ve Vídni. Některé prameny uvádějí, že sudoval i v Praze, ale doklady o tom nejsou.

Studoval vlastnosti dvoufázových a vícefázových proudů, zkonstruoval a patentoval četné elektrické stroje a přístroje. Již jako jednatřicetiletý sestrojil a dal si v Americe patentovat elektrický motor na střídavý proud, o čtyři roky později pak tzv. Teslův transformátor, tedy zdroj vysokého střídavého napětí o vysokém kmitočtu, a desítky jiných. Zabýval se též bezdrátovou telegrafií a ještě před Marconim přivedl vynález k úspěšnému konci. Nepříjemné okolnosti mu však zabránily vynález prakticky využít a tak sláva objevitele připadla Marconimu.

V Americe si získal obrovskou popularitu vybudováním hydroelektrárny u Niagarských vodopádů, která využívala sílu zdejších vod (Tesla má u vodopádu pomník). A není proto divu, že dodnes je Tesla uváděn mezi stovkou největších osobností americké historie. Teslovi se také dostalo velké cti, když pro jeho význam a zásluhy v elektrotechnice byla u příležitosti stých narozenin jeho jménem pojmenována jednotka elektromagnetické indukce - tesla. Je třeba zdůraznit, že této cti se dostalo jen největším vědcům, jako např. Newtonovi, Voltovi, Wattovi, Ampérovi, Pascalovi, Faradayovi a několika dalším.

V letošním roce, který organizace UNESCO prohlásila "rokem Nikoly Tesly", což je obrovská pocta udělovaná jen největším osobnostem světové vědy, umění a kultury, proběhly a dosud probíhají i v Chorvatsku akce k uctění jeho památky a díla. Největší slavnost se konala v den výročí, 10. července v Teslově rodišti, ve Smiljanu, který se nachází severozápadně od Gospiće. Při této příležitosti zde bylo s velkou slávou otevřeno Pamětní muzeum Nikoly Tesly (Memorijalni Centar Nikola Tesla), obnoven jeho rodný dům a odhalen pomník tomuto velkému vynálezci, jež je dílem akademického sochaře M. Blaževiće. Muzeum vytvořené jako multimediální středisko je otevřeno od úterý do pátku 10 - 18 hod., v sobotu a v neděli 10 - 16 hod. a v pondělí je zavřeno. Vstupné pro dospělé činí 50 kun. Žáci, studenti a důchodci platí 20 kun a děti do 7 let mají vstup zdarma. 

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2010 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová

Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one