Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Nová muzeální sbírka Chorvatského hydrografického ústavu ve Splitu

Nová muzeální sbírka Chorvatského hydrografického ústavu ve Splitu

1.3.2011
Bol
Brač, pláž Zlatni rat v Bolu


Na podzim loňského roku otevřel chorvatský prezident Ivo Josipović specializované muzeum v Chorvatském hydrografickém ústavu ve Splitu, který se nachází v severozápadní části města, v lokalitě Poljud.

Chorvatský hydrografický ústav je specializovaná instituce, která uskutečňuje různé vědecko-výzkumné, rozvojové a odborné aktivity, sledující základní úkol, zajistit bezpečnou plavbu po Jadranu. Mezi základní činnosti ústavu patří: hydrograficko-geodetická měření moře, námořní geodézie, geologický a oceánografický výzkum, hydrograficko-navigační zabezpečení plavby, projektování a vydávání námořních map a námořních publikací. Při této své činnosti spolupracuje ústav s příslušnými mezinárodními odbornými institucemi a ústavy. Svou činností vytváří předpoklady pro bezpečnou dopravu osob i zboží, pro hospodárné využívání moře a podmoří a pro ochranu životního prostředí.

Kornati
Kornati, Marina Piškera


Hydrografické znalosti o Jadranu byly nezbytnou součástí obecných znalostí národů, které obývaly jeho pobřeží nebo se plavily v jeho vodách. Staří námořníci museli znát nejvýhodnější plavební cesty, průlivy, zátoky, přístavy a kotviště ve zdejším moři. Jejich znalosti spočívaly na ústním podání, na zkušenostech předávaných z generace na generaci, na podrobných znalostech místního obyvatelstva o plavebních a dalších podmínkách pro bezpečnou plavbu.

Výrazný předěl mezi tradičním a moderním pojetí informací pro mořeplavbu znamenalo začátkem 19. století dílo francouzského inženýra hydrografie Beautemps-Beaupréa, který ve službách Napoleona vytvořil námořní atlas východního Jadranu z let 1806 až 1809. Dvousetleté výročí oslavil Chorvatský hydrografický ústav vydáním reprezentativní publikace "Východní Jadran v díle Beautemps-Beaupréa" (více informací: Istočni Jadran u djelu Beautemps-Beaupréa/Eastern Adriatic in the work of Beautemps-Beaupre).


Dugi otok
Dugi otok, Sakarun


V první polovině 19. století navázal na Francouzovu významnou činnost Hydrografický ústav rakousko-uherského námořnictva, založený v Terstu. Vydával námořní navigační mapy v různých měřítkách (generální, pobřežní a další), příručky pro plavbu se všemi nezbytnými popisy a údaji, prováděl výzkumné práce z oboru astronomie, meteorologie, oceánografie a geomagnetizmu.

Po rozpadu Rakousko-Uherska pokračoval v hydrografické činnosti v Království Srbů, Chorvatů a Slovinců jugoslávský Hydrografický ústav, založený v roce 1922, mající několik center: v Tivatu, Dubrovníku a ve Splitu, za druhé světové války ve Hvaru a Visu. V roce 1944 vznikl centrální ústav ve Splitu. Tímto datem začal opravdový vědecký rozvoj hydrografické služby v jednotlivých odborných úsecích Hned od roku 1922 byl tento ústav aktivním členem Mezinárodní hydrografické organizace a získal si ve světě dobré jméno.


Pag
Pag


Chorvatský prezident při otevření muzea ocenil činnost hydrografického ústavu, která se opírá o staletou tradici a který v průběhu své historie vyrostl v instituci sledující nejnovější technologické trendy, posiluje jadranskou orientaci Chorvatska a spoluvytváří předpoklady i pro další rozvoj hospodářství Chorvatska.

V muzeální sbírce jsou vystaveny dříve používané nástroje, přístroje, zařízení a další exponáty, které dokládají historii a činnost ústavu. Expozice je rozdělena do pěti celků: hydrografického, oceánografického, kartografického, informativního a vydavatelského. Prezentuje hydrografický ústav jako garanta multidisciplinárního průzkumu Jaderského moře a jako národního koordinátora 0bezpečnosti jadranské plavby.


Zdroj informací:

  • Ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury (Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture): www.mmpi.hr
  • Chorvatský hydrografický ústav (Hrvatski hidrografski institut): www.hhi.hr
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one