Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Obnovená pevnost Soko-grad je novou turistickou atrakcí kraje Konavle

Obnovená pevnost Soko-grad je novou turistickou atrakcí kraje Konavle

 

6.5.2013
Soko-grad
Pevnost Soko-grad (rok 2008)

Jihovýchodní výspu někdejší Dubrovnické republiky Ragusy tvořil od pradávna kraj zvaný Konavle. Bohatá zemědělská oblast, která dodávala Dubrovníku zemědělské plodiny a vinnou révu, se v posledním staletí stala i oblíbenou výletní i rekreační destinací. V minulosti to však byla oblast nestále ohrožovaná díky své hraniční poloze s tureckou říší útoky a nájezdy svých nebezpečných sousedů. Dubrovnická republika proto od doby, kdy začátkem 15. století kraj koupila od bosenských panovníků a stal se její součástí, soustavně starala o posílení její i své bezpečnosti a o její začlenění do svého pevnostního systému. Významnou a největší součástí konavelského opevnění se spolu s cavtatskými a molunatskými hradbami stala pevnost Sokol-grad, často uváděná též jako Soko-grad nebo Soko-kula, jejíž pozůstatky se dodnes tyčí na skále u vesnice Dunave kousek od hranic s Bosnou. Na jejím místě stála již v dávnověku ilyrská pevnost, kterou po ovládnutí zdejšího kraje rozšířili Římané. I ve středověku měla své opodstatnění, jehož důležitosti si byla po koupi zdejšího území vědoma i Dubrovnická republika. Pevnost, která stojí na skále 25 metrů vysoké, dominuje zdejší krajině; byla po 250 let jako strategicky velmi důležitý pohraniční bod neustále zpevňována, přestavována a rozšiřována. Byla vybavena děly, zásobami dělových koulí, později střelného prachu a střelami. Od 15. století posádku tvořilo deset mužů, čtyři střelci z kuší (samostřílů) a velitel (správce), který tu sloužil nepřetržitě šest měsíců. Byly tu ubytovny posádky, obydlí velitele, cisterna na vodu, kovárna, skladiště potravin, sýpka a obydlí pro uprchlíky z okolních vesnic ohrožených nájezdníky.
 

Soko-grad
Vyhlídka na kraj Konavle

Od konce 18. století, tedy od doby, kdy turecké vpády již republiku neohrožovaly, byla pevnost opuštěna a čekal ji podobný osud, jaký byl v té doby souzen stovkám hradů a pevností: místní obyvatelstvo si jejich materiál rozebíralo na výstavbu svých domů či jiných účelových staveb. Teprve v 60. letech minulého století přikročil nový správce - Společnost přátel dubrovnických památek (Društvo prijatelja dubrovačke starine) k obnově toho mála, co z pevnosti zůstalo, se zaměřením především na objekty z 15. století, které se nejlépe dochovaly. Práce byly zintenzivněny teprve v roce 2007, takže až letos 21. dubna byly obnovené pozůstatky Soko-gradu oficiálně zpřístupněny veřejnosti a začalo se platit vstupné. Hlavní atrakcí slavnostního otevření byl i rytířský turnaj - soutěž střelců z kuší.
 

Soko-grad
Zbytky hradu

Návštěvníci mohou vidět rekonstruovanou kovárnu, kde se vyráběly pancíře, hroty kopí a jiné zbraně, obydlí velitele pevnosti, ubytovny vojáků i uprchlíků z okolí, arzenál, sklad potravin. Někdejší cisterna slouží dnes jako prodejna suvenýrů. Jedna obnovená místnost je věnována sbírce erbů dubrovnických šlechtických rodin. Starobylou atmosféru doplňují figuríny střelce s kuší a velitele pevnosti s jeho milenkou, která ho podle legendy tajně navštěvovala a po prozrazení jejich lásky byla potupně vyhnána z území Dubrovnické republiky, zatímco velitel jako šlechtic vyvázl bez trestu. Nově je instalováno i večerní osvětlení pevnostní věže. Součástí expozice je i nevelká archeologická sbírka zde nalezených předmětů a zbraní. Nálezy pocházející z období celé historie zdejšího opevnění, tedy od doby měděné přes bronzovou a železnou k antice a středověku do novověku, se zdůrazněním nálezů z doby Dubrovnické republiky.

Pod pevností je hřbitov s mariánskou kaplí (Gospa od Sokola).

Návštěvníky čeká nádherný výhled na celou oblast Konavle obklopenou vysokými kopci, na okolní svahy porostlé štíhlými cypřiši a úrodná pole.

Pevnost je otevřena od 9 do 17 hod.

Vstupné pro dospělé je 40 kun, pro děti 25 kun a pro skupiny 25 kun.

Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one