Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Pěkný výletní cíl - klášter v Zaostrogu na Makarské riviéře

Pěkný výletní cíl - klášter v Zaostrogu na Makarské riviéře

 

11.9.2007
 


Obec Zaostrog, letovisko a jedno z nejpřitažlivějších míst na Makarské riviéře, je typickým podbiokovským sídlem. Původní obec se rozkládala vysoko pod skalnatými srázy pohoří Biokovo.

Podle archeologických nálezů byl Zaostrog obydlen již Ilyry, které pak vystřídali Římané. Z římského období pochází několik pěkných exponátů, které jsou uloženy v Archeologického muzeu ve Splitu. Patří k nimi např. reliéf s postavou boha Mithry, usmrcujícího býka nebo reliéf s antickým hráčem na flétnu.

Úplný konec staré horské vesnice znamenal rok 1962, respektive zemětřesení, které v lednu onoho roku postihlo právě výše položenou oblast této části pobřeží. Po vylidnění vesnice zpustla.

 

V době, kdy na pobřeží vznikl proslulý zdejší klášter, tj. ve 14. století, byl jeho komplex jedinou budovou na jinak pustém zdejším pobřeží. Tento klášter založili augustiniáni - poustevníci, po pádu Bosny v roce 1463 však klášter opustili a přestěhovali se na přece jen bezpečnější středodalmatské ostrovy. Do opuštěného kláštera se nastěhovali františkáni, kteří se přišli z regionu nazývaného Stříbrná Bosna. Daroval jim jej příslušník zdejšího starého šlechtického rodu Jurjević-Vlatkovićů, františkánský mnich Augustin Vlatković, který koncem 15. století vystoupil z řádu a údajně vstoupil do tureckých služeb. Františkáni klášter opravili, přistavěli nová křídla a vybavili jej řadou uměleckých předmětů, a to především klášterní kostel, zasvěcený Nanebevzetí P. Marie (Velika Gospa). V 17. století byl pokládán za jeden z nejkrásnějších na celém zdejším pobřeží, zejména byl obdivován jeho rajský dvůr.

 
Klášter se stal od poloviny 17. století důležitým kulturním a osvětovým centrem. Nejprve tu byla založen základní a humanistická škola, později gymnázium, pak škola pro bohoslovce, filosofická škola a ve 20. století Ústav pro výuku řeholních bratří.

V klášteře působilo v průběhu jeho historie několik vynikajících osobností, mezi nimiž patří první místo fra Andrijovi Kačićovi-Miošićovi (1704-1760), znamenitému básníku a spisovateli. Pocházel z nedalekého Bristu, kde bylo sídlo rodiny Kačićů-Miošićů, patřící k nejstarším šlechtickým rodinám na pobřeží. Ve klášteře v Zaostrogu prožil většinu svého života. Největšího úspěchu dosáhlo jeho dílo Příjemný rozhovor slovanského národa (Razgovor ugodni naroda slovinskoga), popisující nejdůležitější události v historii jižních Slovanů. Dosáhla 60 vydání a byla mezi lidem nesmírně oblíbená. Kačićův literární pseudonym byl Starac Milovan. Kačić-Miošić je v Zaostrogu i pohřben. V kostele je jeho busta od I. Rendiće, v klášteře je jeho socha jako guslara od Ivana Meštroviće (viz tematický článek: Split a dílo Ivana Meštroviće).

 

V klášteře stojí za vidění několik specializovaných sbírek, mj. Kačićova sbírka, zaměřená na život a dílo velkého syna tohoto kraje, Etnografická sbírka uměleckých děl (několik obrazů, soch a liturgických předmětů), cenná knihovna s několika inkunábulemi a cennými tisky, galerie děl současného chorvatského malíře Mladena Veži, pocházejícího ze sousedního Bristu, botanická zahrada s 250 rostlinami. V klášterní zahradě je antická mozaika.

Jednou z nejstarších staveb v Zaostrogu je kromě kláštera kostel sv. Barbory (sv. Bare nebo též sv. Barbare) na hřbitově. Je to tzv. starý kostel, nový stejného zasvěcení je proti faře. 

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2010 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová


Foto převzato z materiálů Chorvatského turistického sdružení
www.htz.hr
www.htz.hr
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one