Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Po 19 letech je opět v provozu lanovka na kopec Srdj nad Dubrovníkem

Po 19 letech je opět v provozu lanovka na kopec Srdj nad Dubrovníkem

20.7.2010

Novou lanovku na kopec Srdj, který se tyčí do výšky 412 m nad historickým městem Dubrovníkem, otevřela v sobotu 10. července chorvatská premiérka Jadranka Kosor. Dolní stanice lanovky (žičara) se nachází na předměstí Ploče, nedaleko stejnojmenné městské brány. Kabina oranžové barvy o kapacitě 30 cestujících dojede do vrcholové stanice za 3,5 minuty. Cesta tam i zpět stojí 75 kun (10 euro).

Původní lanovka z roku roce 1969 byla po dlouhá léta symbolem cestovního ruchu Dubrovníku. Nádherný pohled z vrcholové stanice lanovky se pokládal za vyvrcholení prohlídky města. Ročně vyvezla lanovka na Srdj kolem 100 tisíc nadšených turistů. Sloužila až do začátku 90. let minulého století, kdy byla zničena během agrese srbských a černohorských ozbrojených sil.


Dubrovník
Dubrovník, kopec Srdj


Projektů na obnovu lanovky bylo v posledních letech několik, ale vždy skončily jen u plánů. Stavba lanovky je velmi nákladná záležitost - uskutečňuje se vždy podle individuálního projektu, na míru danému místu a terénu. Stavbou lanovek se nezabývá žádná chorvatská firma, takže se musí objednávat výhradně u specializovaných zahraničních firem. Právě vysoké pořizovací náklady byly dosud vždy důvodem k odstoupení potencionálního investora od výstavby. Sama příprava projektu firmy "Excelsa nekretnine" se protáhla na několik let. Strojní zařízení a vybavení dodala švýcarská firma Garaventa. Než se přikročilo k vlastní realizaci, musely být demontovány a odstraněny zbytky konstrukcí staré lanovky, zejména horní a dolní stanice. Celkové investice se vyšplhaly na 5 milionů euro.

V horní stanici, umístěné v mezi pevností Imperial a velkým křížem, je dispozici vyhlídková terasa, prodejna suvenýrů, kavárna, restaurace a otevřená scéna pro 250 osob k pořádání různých akcí.

Proměnou by v nejbližších letech měla projít i pevnost Imperial (Fort Imperial), kterou vybudovali Francouzi začátkem 19. století na samém vrcholu kopce Srdj. Největší útok ve své historii zažila v roce 1991, kdy ji bránila nevelká dubrovnická posádka a utrpěla značné škody. Vzhledem k tomu, že se pevnost stala symbolem hrdinské obrany města, plánuje se v její části zřídit Muzeum vlastenecké války. Zatím si tu lze prohlédnout výstavu "Dubrovník ve vlastenecké válce 1991 - 1995". Další část pevnosti má sloužit jako pohostinské a ubytovací zařízení, související se zamýšleným projektem golfového resortu.

Fotografie: www.slobodnadalmacija.hr


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one