Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

První cestopis po Dalmácii z pera italského kněze


25.11.2008


Alberto Fortis, italský kněz a přírodovědec, byl prvním cestovatelem, který objevil Evropě jadranské přímoří, tedy vlastní pobřeží a přilehlé vnitrozemí. Narodil se v roce 1741 v Padově, zemřel roku 1803 v Boloně, kde je pochován. Jeho původní celé jméno bylo Giovanni Batista Fortis. Vystudoval seminář v Padově a stal se řeholníkem řádu augustiniánů.

Vždy jej lákalo cestováni a prakticky svůj život zasvětil cestování po jadranském přímoří obývaném slovanským obyvatelstvem, tedy po dnešní Dalmácii, Dalmatském Záhoří, Chorvatském přímoří a Istrii. Především se zajímal o život zdejšího obyvatelstva, o jeho národní kulturu, jeho zvyky a obyčeje, o způsob života. V některých svých knihách se naopak věnoval především zeměpisným, hospodářským a etnickým otázkám. Ve svém díle seznamoval evropské čtenáře se získanými poznatky. Jeho zájem byl velmi široký a zahrnoval i jazyk a ústní literární projev.

 

Často je v jeho díle příliš idealizován život na venkově; zejména je tímto způsobem vylíčen život zemědělců v Dalmatském Záhoří, tzv. Morlaků. Morlaky (z latinského Maurovlachus, tedy "černí Vlachové", podle oblečení z černého sukna) označovali Benátčané jižní Slovany, kteří pod tlakem tureckého postupu utíkali v 15. až 17. století z balkánského vnitrozemí a usazovali se v Dalmatském Záhoří i na samotném pobřeží, tedy většinou na území Benátské republiky. V benátsko-tureckých válkách v Krétské a peloponéské válce (1684 - 1699), nesli právě Morlaci hlavní válečné břemeno. Po pádu Benátské republiky se většina Morlaků přestěhovala do sousedních slovanských zemí. Pro evropské čtenáře bylo velmi přínosné se Fortisovým prostřednictvím seznamovat i s kuchyní Morlaků, s jejich tradičními jídly a s jejich neobvyklou přípravou, s pracovními nástroji a starobylými řemesly.

Chronologicky byla první vydanou Fortisovou prací kniha "Ogled", která byla převážně věnována ostrovu Cres. Jeho nejpopulárnější knihou se však stal cestopis "Cesta po Dalmácii", v italském originále "Viaggio in Dalamazia dell Alberto Fortis", která vyšla italsky v roce 1774. Že má tato kniha ještě dnes pro Chorvaty nemalý význam svědčí i skutečnost, že byla opět vydána ve Splitu v roce 2004 pod názvem "Put po Dalmaciji". V knize se poprvé objevil původní text známé lidové epické básně Hasanaginica. Je to ta báseň, která nadchla mnohé tehdejší evropské intelektuály a spisovatele; někteří s nich obrátili pak svou pozornost ke studiu slovanského lidového písemnictví. Mezi nimi patřilo první místo J. W. Goethemu, který Hasanaginicu přebásnil do němčiny a učinil ji tak známou v celé kulturní Evropě.

 

I v řadě dalších oborů byl Fortis první, kdo Evropanům otevřel okno do světa jižních Slovanů na jadranském přímoří. Např. byl úplnou novinkou svět dinárského krasu, jeho jeskyní, krasových řek, podzemních i povrchových vyvěraček, propastí, vč. jeho málo známé fauny.

Fortis někdy ve svých knihách vycházel z poznatků a informací, které našel v dílech dalmatských rodáků, starších i novějších. Umožňovalo mu to obohatit své knihy o informace, k nimž on sám neměl přístup.

 

Zdroj informací: 

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2010 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
© foto 1 a 2 z archivu CK Vítkovice Tours
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one