Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Sedm chorvatských památek nehmotného dědictví na seznamu UNESCO

   

Sedm chorvatských památek nehmotného dědictví na seznamu UNESCO

 
20.11.2009

Na rozdíl od Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví organizace UNESCO je další seznam této organizace podstatně méně známý. Seznam nehmotného dědictví UNESCO zahrnuje různé kulturní události, obřady, tradice, zvyky, dovednosti, které se dědí z pokolení na pokolení a neměly by být zapomenuty. Existuje od roku 2001.

 

V září 2009 bylo na Seznam nehmotného dědictví UNESCO zapsáno sedm chorvatských památek:

 • Dubrovnická slavnost sv. Blažeje (Fešta sv. Vlaha)
  Tradiční oslavy svátku sv. Blažeje, patrona města Dubrovníku, se konají již tisíc let. Podrobněji v tématickém článku:
  Slavnost sv. Blažeje v Dubrovníku.
  Hvar
  Hvar, krajka z agáve
 • Krajkářství v Chorvatsku
  Hlavní krajkářská centra v Chorvatsku jsou: Lepoglava v Chorvatském Záhoří,
  Pag a Hvar. Paličkovanou krajku z Lepoglavy a šitou krajku z Pagu vytvářely místní prosté ženy k ozdobě svých krásných lidových krojů. Zcela specifická je hvarská krajka z vláken agáve, kterou zhotovovaly benediktinky z kláštera ve Hvaru jako dekorační předmět.
   
 • Dvojhlasý zpěv a hra v tzv. Istrijské stupnici
  Istrijská stupnice jako jedinečná chromatická tónová řada představuje unikátní archaický hudební styl, který se projevuje jak v instrumentálním, tak vokálním projevu. Objevuje se v Istrii a na Chorvatském přímoří. Z nástrojů se nejčastěji používá prastarý dřevěný dechový nástroj - sopela (též sopila). I zpěv je zvláštní - nosový.
 • Jarní průvod královen z Gorjanu
  Kastav
  Zvončaři
  Tradiční průvod dívek ve vesnice Gorjan ve Slavonii se koná každé jaro o Svatodušních svátcích. Dívky jsou rozděleny na pět královen s bílými věnci na hlavách jako nevěsty a deset králů, kteří mají šavle a pánské klobouky do výšky ozdobené květinami. Společně obcházejí jednotlivé rodiny, zpívají a tančí.
   
 • Masopustní průvod tzv. zvonkařů (zvončari)
  V době masopustu chodí po vesnicích v okolí Kastavu u
  Rijeky průvody tzv. zvonkařů, mladých mužů v nejrůznějších maskách, kteří toto pojmenování dostali podle zvonků i velkých zvonců zavěšených u pasu, s nimiž dělají velký rámus. Zvončaři ze všech koutů kraje mají stejné oblečení (bílé kalhoty, modrobílé pruhované triko a ovčí kožešinu), ale pokrývky hlavy se podle místa původu značně liší: od obrovských zvířecích masek až po klobouky obložené květinami nebo zdobené papírovými třásněmi, které spadají až na zem. Podrobněji v tématickém článku: Karnevaly na pobřeží Jadranu.
  Hvar
  Hvar, pašijová procesí
 • Procesí Za křížem (Procesija Za križem) na ostrově Hvaru
  Pašijová procesí mají na ostrově
  Hvaru 500 let starou tradici. Šest procesí vychází vždy večer na Zelený čtvrtek ze svých farností a celou noc putují po cestách i stezkách od vesnice k vesnici, od kostela ke kostelu přibližně 25 km a na trase se nesmí potkat. Podrobněji v tematickém článku: Pašijová procesí na ostrově Hvar.
   
 • Výroba tradičních dřevěných hraček v Chorvatském Záhoří (Hrvatsko Zagorje)
  Dřevěné dětské hračky se v oblasti Chorvatského Záhoří začaly vyrábět již 19. století a tato výroba se udržela dodnes především ve vesnicích Laz, Stubica, Tugonica a Marija Bistrica (známé poutní místo). Sortiment kdysi dosahoval až 120 různých hraček, nyní kolem 50, např. píšťalky, bubínky, zvířátka, povozy, trakaře, miniaturní nábytek, nástroje apod., všechny pestře malované ekologickými barvami.
 

Zdroj informací:

 • Ministerstvo kultury Chorvatské republiky (Ministarstvo kulture Republike Hrvatske): www.min-kulture.hr
 • UNESCO - The Intangible Heritage Lists: www.unesco.org


 

Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one