Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Setkání s kaparou trnitou28.12.2009
Kapary
Kapara trnitá

Při procházkách a výletech po jadranských přímořských místech se může turista setkat se zajímavou místní specialitou, aniž by ji však vůbec vzal na vědomí nebo ji rozpoznal. Jedná se rostlinu, která se u nás nevyskytuje a která je domovem v teplých krajinách Středomoří, blízko moře. Roste divoce jako součást makchie, pne se po rozpadávajících zdech, nenápadná a často přehlížená. Jde o kaparu trnitou, latinsky Capparis spinoza, které Chorvati říkají kapara.

Kapary
Kapara s poupaty

Labužníci z celého Středomoří ji dobře znají, vyhledávají a oceňují ji, a to především jako vítanou a chutnou ingredienci do vybraných pokrmů, ale i jako afrodiziakum a léčivku. Pro léčivé vlastnosti a vliv na potenci si ji považovali hlavně Římané, dnes se používá spíše jako dochucovadla.

Kapara je nízký poléhavý keř, má bílofialové drobné kvítky, které se otevírají pouze na krátkou dobu po ránu a dopoledne. Ještě uzavřené květy, resp. poupata se zjara sbírají ručně před svým otevřením, kdy vytvářejí drobné bobulky velikosti malého hrášku. Takto syrové nejsou chutné a nepoužívají se. Aby se rozvinula jejich typická chuť a aroma, musejí být naloženy do nálevu s olejem a přídavkem hrubé mořské soli nebo do vinného octa s mořskou solí. Je však možné je nakládat jen do soli. Právě tyto kapary jsou vyhledávány největšími labužníky a jsou také nejdražší. Před nakládáním se však kapary nechají jeden dva dny odležet. Čím jsou poupata drobnější a mladší, tím jsou víc ceněna.

Jsou různé druhy kaparů a liší se především velkostí poupat. Ty nejmenší jsou malé jako docela droboučké hrášky. Součástí kuchyně jsou kapary ve Francii, Španělsku, Itálii, Řecku a v dalších zemích. Jejich největším producentem je Francie. Vyhledávané jsou kapary z Liparských ostrovů u Sicílie, kde se dokonce každoročně pořádá v červnu Svátek kaparů.

Kapary
Kapara na zdi Diokleciánova paláce ve Splitu

Naložené kapary se přidávají do různých pokrmů, ale vždy je třeba po vyjmutí z nálevu je ve vodě propláchnou. Do teplých jídel se přidávají až na samém konci tepelné přípravy, aby se zachovala jejich chuť i aroma. V Chorvatsku je velmi oblíbený salát z chobotnic s nakládanými kapary či jako doplněk solených sardelí. Stejně jako v Itálii se staly přídavkem do náplně pizzy, do těstovin, omáček, k masu a do různých salátů. Samozřejmě se kapary přidávají do všech pokrmů jen v malém množství, aby doplnily chuť hlavní substance, ale nepřebily ji.

I v českých supermarketech i specializovaných kulinářských prodejnách si konzervované kapary našly své místo, nikoli však ve větším výběru.


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one