Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Šibenický šperk jako originální suvenýr
Šibenik
Šibenický šperk

Šperk zvaný "šibenický knoflík" (šibenska puca či šibenski botun) byl od pradávna součástí svátečního šibenického mužského lidového kroje. Přívěsek ve tvaru filigránsky zdobené kuličky, který zdobil bílou košili s výšivkou, byl většinou byl zhotoven ze stříbra, ale mohl být i zlatý. Pro kroj na všední den se používaly méně vzácné materiály. Motiv Šibenického knoflíku" se však objevoval i na ženských ozdobách: náušnicích, brožích, prstenech a náhrdelnících. Nechybělo mnoho a tato součást chorvatského národopisného dědictví mohla být téměř zapomenuta.

Před několika lety vyhlásilo Turistické sdružení města Šibeniku soutěž na vytvoření autentického šibenického suvenýru a podnítilo tak zájem mnohých místních výtvarníků a řemeslníků představit veřejnosti své ideje i hotové výrobky. První místo získal návrh designérky Franky Kujundžić, realizovaný šibenickým filigránským zlatníkem Ljazerem Čivljakem. Šibenický knoflík zpracovala jako originální šperkovnici, která byla vyrobena ze 160 g stříbra ve formě dvou polokoulí spojených uprostřed, jejichž vnitřek sloužil na uschování drobných šperků. Z vnější strany byla zdobena filigránskými stříbrnými drátky a malými kuličkami.

Původní návrh "šibenického knoflíku" jako šperkovnice byl sice krásný a jedinečný, ale vzhledem k pracnosti a množství použitého ušlechtilého materiálu nebyl cenově běžně dostupný jako suvenýr. Zlatník Čivljak je začal vyrábět jako přívěsky k řetízkům, jako náušnice, prstýnky, součást náramků a náhrdelníků, brože, k ozdobě ženských kabelek, špendlíků do kravat aj.

Šperky si rychle získávaly velkou oblibu, začali je vyráběli další zlatníci v Šibeniku. Nezůstalo však jen u šperkařského zpracování. Knoflíky si získaly velkou oblibu i jako přívěsky z méně ušlechtilých materiálů (např. přívěsky na klíče), které dodávají na trh místní řemeslníci.

V roce 2007 zvítězil "šibenický knoflík" v celostátní soutěži Chorvatského turistického sdružení "Modrý květ" (Plavi cvijet) jako nejoriginálnější chorvatský suvenýr roku 2007.

O tyto šibenické šperky v nejrůznější podobě a z nejrůznějšího materiálů je stále větší zájem mezi zahraničními turisty, ale staly se i velkým hitem u obyvatel Šibeniku. Nejžádanější šperky mají formu prstenů, náušnic a přívěsků. Nyní se lze s nimi setkat ve zlatnictvích a prodejnách suvenýrů nejen v Šibeniku a okolí, ale i ve vzdálenějších městech jadranského pobřeží.

Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one