Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Suché zídky - symbol krajiny chorvatského přímoří

 

Suché zídky - symbol krajiny chorvatského přímoří


 
2.11.2006


Každý, kdo někdy navštívil jadranské přímoří, nemohl si nevšimnout kamenných zídek, které jsou v oblasti Jadranu prakticky všude. Najdete je v Istrii, v krajích, které sousedí s jadranským pobřežím, táhnou se kilometry na ostrově Krku, kde jsou jedinou lidskou stopou v ostrovních pustinách na východě ostrova a vzbuzují pozornost automobilistů, kteří cestují po Jadranské magistrále. Jsou na téměř všech dalších ostrovech, kvarnerských i dalmatských. Jachtaři se jim podivují i na Kornatských ostrovech - k čemu tady mohly sloužit, zde, kde není nic než kamení, slunce a moře. Přitom jich tu jen na tomto souostroví 250 km.

Tyto zídky, kterým Chorvaté říkají suhozidi nebo též gromače, se stavěly z neopracovaného lomového kamene nasucho, tedy bez jakéhokoli přídavku pojidla. A tohoto kamene bylo v přímoří vždycky dost.

K čemu tyto zídky v běžném životě zdejšího obyvatelstva vlastně sloužily? Především vzájemně vyznačovaly a oddělovaly nemovitý majetek jednotlivých majitelů, především jejich pastviny. Zároveň zabraňovaly, aby ovce z cizích pastvišť přecházela na majitelův pozemek. V neposlední řadě sloužily k ochraně obdělávané půdy před povětrnostními vlivy i k oddělení jednotlivých pěstovaných druhů plodin.

Zdá se to mnohdy nepochopitelné, že tyto dnes vyprahlé končiny měly své majitele, kteří chtěli mít svůj majetek jasně vytyčený a přesně ohraničený právě suchými zídkami. Nelze přitom zapomínat na to, že v dávné minulosti nebyly tyto dnešní holé pláně tak pusté a nehostinné.

Byly užší i širší, vyšší i nižší, podle účelu, k jakého byly postaveny. Nesměly být nikdy příliš úzké, aby je větry neshodily. A tam, kde oddělovaly pastviny více majitelů, musely být tak vysoké, aby je ovce nepřeskočily.

Suché zídky oddělovaly i chránily před erozí malá políčka, na kterých majitelé pěstovali vinnou révu, ovocné stromy, později olivovníky. Tato terasovitá políčka se často táhla až do prudkých svahů. Byla to nadlidská dřina nejprve sesbírat kameny, vystavět z nich suché zídky, nanosit v nůších úrodnou zeminu, zasadit rostliny a opečovávat je tak, aby přinášely co největší užitek. Často šlo o políčka docela maličká, kde bylo jen pár keříků vinné révy, ale stálo to za to, protože moc jiných možností obživy široko daleko nebylo. Nejznámějším reprezentantem těchto ohraničených miniaturních políček jsou vinice v okolí Primoštenu (viz článek: Primoštenské vinohrady...). Jsou zvěčněny jako symbol lidské dřiny a vytrvalosti na velkých snímcích v budově OSN v New Yorku.

V jiných případech ohrazují suché zídky cesty, které vedou často do míst, která by bez nich byla vydána napospas živlům. Na některých místech zase suché zídky sloužily k orientaci v krajině.

O suché zídky musili majitelé neustále pečovat. Tvrdé povětrnostní podmínky, především bura (též bóra) a další větry, které bičovaly zdejší oblast, působily neustálé škody i na suchých zídkách. Dnes už jsou mnohé z nich pobořeny, neudržovány, mnohdy i dost zarostlé. Přibývá opuštěných, neobydlených sídel, jejichž sady, olivové háje a skromná políčka zarůstají a zídky, které je obklopovaly se rozpadávají. Na pustých místech vystavených nepohodě, není už dávno nikdo, kdo by je opravoval. A turisté jsou k nim mnohdy dost bezohlední.

Suchých zídek tedy pomalu, ale jistě ubývá. Je však stále dost těch, které zůstaly víceméně neporušené a jsou jako svědkové dávných časů symbolem jadranské krajiny. 

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2010 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
 
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one