Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Téměř neznámý přírodní fenomén - lunské olivové háje na ostrově Pagu

Téměř neznámý přírodní fenomén - lunské olivové háje na ostrově Pagu

 

16.1.2014


 

Málokdo ví, že na poloostrově Lun, nejsevernějším výběžku ostrova Pagu, se nachází největší olivový háj v Chorvatsku. Na nepříliš velké ploše 24 hektarů tu roste a dodnes bohatě plodí na 80 000 olivovníků.


 

Lun
Poloostrov Lun a zátoka Stara NovaljaNa Lunu rostou plané olivovníky (divlja maslina, olea oleaster), které se tu samy vysemenily. Jedná se o druh, jenž se používal především jako opylovač, protože neměl jiný hospodářský užitek. Plané olivovníky jako běžná součást lesních porostů rodí plody velké jen jako kuličky pepře. Aby dávaly úrodu drahocenných oliv, museli dávní předkové zdejších zemědělců naroubovat na tyto divoce rostoucí stromy ušlechtilou odrůdu "oblicu". Museli to však provádět výš než obvykle, aby nově rašící větve neohryzaly volně se pasoucí ovce. Po mnoha staletích se z nich staly monumentální košaté stromy vysoké až 8 metrů. Rostou ve zdejším neúrodném krasu, proplétají se s kamenem a bojují s nepřízní osudu. Formoval je jak člověk, tak příroda. Díky složitým klimatickým podmínkám, hlavně silnému větru zvanému bura, jsou silné kmeny se staletým reliéfem pokrouceny do bizarních, takřka neuvěřitelných tvarů. O tom, co všechno mohou olivovníky připomínat a jak poeticky mohou působit, svědčí fotogalerie: Lunjske masline.

 

Olivovník
Starý olivovník

Vědělo se, že jsou lunské olivovníky hodně staré, některé přes 1000 let, ale všechny údaje byly jen odhady na základě tloušťky jejich kmene. Asi tisícovku těch nejstarších lze najít v jihozápadní části poloostrova. Několik stromů podrobili odborníci z Vysoké školy lesnické v Karlovci důkladné analýze, zabývající se mimo jiné stářím olivovníků a jejich původem. Výsledek průzkumu překvapil i odbornou veřejnost: nejstarší zaznamenaný exemplář je starý 1600 let. Na obejmutí jeho kmene je třeba šest dospělých osob. Místní však říkají, že jsou tu ještě mnohem starší stromy, které může obejmout najednou devět lidí. Každopádně bude zkoumání lunských olivovníků dále pokračovat.

Lunské olivové háje jsou světovým přírodním fenoménem. Podobných míst, kde roste na malém teritoriu tolik olivovníků starších než tisíc let, se najde na zeměkouli jen několik – kromě Lunu ještě v Izraeli a v Řecku. Ale ten lunský olivový háj je však předčí genetickou čistotou planých olivovníků. Nikde jinde se jich nezachovalo tolik v jejich přírodním prostředí. Ve Středomoří se nacházejí i mnohem starší exempláře olivovníků, ale ty vznikly množením z výhonků z kořenů, nikoli ze semen, jako v případě Lunu.

Část lunských olivovníků byla již v roce 1963 byla vyhlášena chráněnou botanickou rezervací. Tvoří ji skupina asi 1500 původních, tedy planých olivovníků. Od ostatních se liší menším vzrůstem a rovnými, tenkými větvemi.

Je velmi překvapivé, že informovanost o tomto mimořádném přírodním jevu a jeho prezentace byla po dlouhá desetiletí nulová. První vlaštovkou se stalo vyznačení tříkilometrové naučné stezky a postavení několika skromných ukazatelů, která iniciovali místní mladí nadšenci v roce 2007. Také se vyslovili pro nutnost chránit olivové háje a nedovolit, aby jednotlivé olivovníky byly nešetrnými zásahy devastovány. Toto jedinečné území se tak dočkalo prvních informací pro turisty, kteří konečně mohli zjistit, jakou raritu mají vlastně před sebou.


 

Olivy
OlivyKonečně v roce 2010 se začal realizovat společný projekt města Novalje a zdejšího turistického sdružení pod názvem "Lunské olivové háje" (Vrtovi lunjskih maslina), jehož cílem bylo kromě ochrany přírodních a kulturních hodnot především zpřístupnění této jedinečné lokality a její propagace. Na financování projektu v hodnotě půl milionu euro se podílela z větší části Evropská unie (v rámci programu IPA IIIc). Nyní mohou turisté získat veškeré informaci v nově postavené recepci, mají k dispozici síť makadamových cest o délce 7 kilometrů, mohou se rozhodnout, zda půjdou pěšky, nebo využijí dva elektromobily, každý pro sedm osob. Jsou tu instalovány informační tabule, které upozorňují na některé obzvláštní rarity. V neposlední řadě byly vydány tištěné materiály a vytvořena webová prezentace. 

Olivovník
Osamělý olivovník

Součástí projektu je i valorizace zdejšího turistického produktu – olivového oleje. Majitelé zdejších olivovníků, kteří již v minulosti vytvořili Družstvo lunských pěstitelů oliv (Zadruga lunjskih maslinara), produkují ročně 70 000 litrů velmi kvalitního olivového oleje. Pochvalují se, jak několik set let staré stromy stále skvěle rodí: z jednoho stromu získají více než 300 kilogramů oliv, z nichž vyrobí přibližně 30 litrů oleje. Olivovníky samozřejmě vyžadují pravidelnou péči, prořezávání a ani vlastní sklizeň není jednoduchá – používají se tu žebříky dlouhé až šest metrů. Své produkty mohou nyní nabízet turistům v kamenných stáncích, které byly postaveny v rámci projektu.

Družstvo lunských pěstitelů oliv organizuje již od roku 2005 zajímavou manifestaci „Lunjska maslinada“, která má na programu odborné přednášky a degustace nejlepších olejů z Lunu, Pagu a okolních ostrovů. Současně přispívá k propagaci jak Lunu, tak i jeho nejvýznamnějšího produktu, a současně k šíření povědomí turistů o výjimečné přírodní zvláštnosti, kterou stojí zato navštívit.Více infromací najdete na oficiálních stránkách projektu: Vrtovi lunjskih maslina - www.vlm.com.hr.


Zdroj informací:mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one