Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Tip na suvenýr - jemné mýdlo z ostrova Brače


Jedním z nejoblíbenějších a cenově nejdostupnějších suvenýrů, které si mohou turisté přivézt z pobytu na Jadranu, je jemné mýdlo z olivového oleje. Výrobců je celá řada, ale my se tentokrát budeme věnovat produktům nevelké manufaktury "Brač Fini sapuni" (fini sapuni - chorvatsky: jemná mýdla) na ostrově Brači. Tento rodinný podnik začal vyrábět přírodní mýdla v roce 2003 a získal za ně již četná domácí i mezinárodní uznání, mezi nimiž je nejcennější stříbrná medaile ze Ženevy z roku 2004.

Brač
Bračská jemná mýdla

Jemné mýdlo je kosmetický výrobek, který se vyrábí ve třinácti variantách z panenského oleje z oliv vypěstovaných na ostrově Brači, s přidáním éterického oleje z různých bylin či rostlin, které jsou typické pro určitý ostrov nebo přímořskou oblast. V nabídce manufaktury "Brač Fini sapuni" jsou:

 • "Brač v olivovém mýdle" - "Brač u maslinovom sapunu" s éterickými oleji z rozmarýnu (ružmarin) z ostrova Brače,
 • "Mljet v olivovém mýdle" - "Mljet u maslinovom sapunu" s oleji z máty (menta) z ostrova Mljetu,
 • "Pag v olivovém mýdle" - "Pag u maslinovom sapunu" s oleji ze šalvěje (kadulja) z ostrova Pagu,
 • "Dubrovník v olivovém mýdle" - "Dubrovnik u maslinovom sapunu" - "Brač u maslinovom sapunu" s oleji z vavřínu (lovor) z Dubrovníku,
 • "Makarská riviéra v olivovém mýdle" - "Makarska rivijera u maslinovom sapunu" z heřmánku a mandlí (kamilica, badem) z Makarské riviéry,
 • "Kornatské ostrovy v olivovém mýdle" - "Kornati u maslinovom sapunu" z mateřídoušky (majčina dušica) z Kornatských ostrovů,
 • "Hvar v olivovém mýdle" - "Hvar u maslinovom sapunu" s oleji z levandule (lavanda) z ostrova Hvaru,
 • "Plitvice v olivovém mýdle" - "Plitvice u maslinovom sapunu" s oleji z jedlí (jela) od Plitvických jezer,
 • "Vis v olivovém mýdle" - "Vis u maslinovom sapunu" s oleji z citronů a třezalky (limun, gospina trava) z ostrova Visu,
 • "Istrie v olivovém mýdle" - "Istra u maslinovom sapunu" s oleji ze smilu (smilje) z Istrie,
 • "Brijunské ostrovy v olivovém mýdle" - "Brijuni u maslinovom sapunu" s oleji z mandarinek (mandarina) z Brijunských ostrovů,
 • "Mljet v olivovém mýdle" - "Mljet u maslinovom sapunu" s oleji z máty (menta) z ostrova Mljetu,
 • "Kvarner v olivovém mýdle" - "Kvarner u maslinovom sapunu" s oleji z borovic (bor) z kvarnerské oblasti,
 • "Pag v olivovém mýdle" - "Pag u maslinovom sapunu" s oleji z šalvěje (kadulja) z ostrova Pagu,
 • "Korčula v olivovém mýdle" - "Korčula u maslinovom sapunu" s oleji z bazalky (bosiljak) z ostrova Korčuly.

Všechna tato mýdla se prodávají za cenu kolem 40 kun. Čtrnáctým vyráběným mýdlem je "Aurum Croaticum" - luxusní mýdlo z olivového oleje s přidáním směsi éterických olejů a lístků 24karátového zlata (stojí přibližně 80 kun). Sám panenský olivový olej je vysoce ceněn pro vysoký obsah zdraví prospěšných látek a vitamínů. Mýdla neobsahují žádné konzervační látky, vyrábí se výhradně ručně a jsou plně biologickým produktem.

Brač
Bračská jemná mýdla

Každé z jednotlivých mýdel má své specifické účinky. Tak bračské jemné mýdlo s éterickým olejem z rozmarýnu je antirevmatikem, příznivě působí na krevní oběh a rovněž i na vlasy, u nichž posiluje vlasové kořínky a podporuje růst. Nebo mýdlo s éterickým olejem z plitvické jedle stimuluje cirkulaci krve, má příznivé účinky na všechny typy kůže a osvěžuje svaly. Doporučuje se zvláště při péči o obličej a tělo a pro použití v sauně. Mýdlo s éterickým olejem z hvarské levandule má uklidňující účinky při různých kožních problémech jako je akné, dermatitida, lupenka, popáleniny. Vzhledem ke svým antidepresivním účinkům působí kladně i při poruchách spánku a stresu. Při kožních problémech doporučují odborníci také mýdlo s éterickým olejem z mateřídoušky. Mýdlo s oleji z vavřínu působí příznivě při neuróze, migréně, poruchách spánku, při horečce a astmatu.

Stručně řečeno: každý druh bračského mýdla má své specifické účinky a pracovníci těch prodejen, kde je bračské mýdlo k dostání, ochotně poradí, při jakých zdravotních problémech je jaký druh mýdla nejvhodnější. Všude jsou k dispozici letáky, kde jsou jednotlivé druhy mýdle popsány. I na internetové prezentaci firmy lze najít dostatek informací pro výběr toho správného mýdla.

V současné době se mýdla prodávají v prodejnách suvenýrů a dárkových předmětů nejen na Brači, ale také na dalších ostrovech a na pobřeží.

Mýdla nesou prestižní značku "Chorvatský ostrovní produkt" (Hrvatski otočni proizvod), což je zárukou autochtónnosti, kvality a i určité exkluzivity.

Brač
Postira, firemní prodejna

Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one