Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Tradiční osli z Dalmácie mizí. Vytlačují je traktory

Tradiční osli z Dalmácie mizí. Vytlačují je traktory

Osel je sympaťák každým coulem, tvrdí dalmatský chovatel - Foto: Jan Dudík, licence GNU Free Documentation License

Osel je sympaťák každým coulem, tvrdí dalmatský chovatelFoto: Jan Dudík, licence GNU Free Documentation License


K původním zvířecím obyvatelům chorvatského poloostrova Pelješac patří osli. Ještě před dvaceti lety jste jich na dalmatských cestách mohli potkat desítky. Dnes je však už jen tak nespatříte, protože toto pracovité zvíře vytlačila auta a traktory.

Vstoupili jsme do sklepa, kde to nádherně voní sušeným masem zavěšeným pod stropem. Konoba je upravena jako malá domácí restaurace, v níž gazda vítá hosty. „Můj rod tady žije už mnoho generací,“ říká mi na uvítanou. 

„Nedávno jsme dokončili tuhle pravou dalmatskou konobu. Neuvidíte tu žádné obkladačky nebo podobné materiály, jen zdejší kámen a dřevo. Nechceme utéct před našimi tradicemi a zvyky,“ zdůrazňuje Josip Antunović své malé království. 


V konobě to voní sušeným masem, které je zavěšené pod stropem - Foto: Martin Dorazín

V konobě to voní sušeným masem, které je zavěšené pod stropemFoto: Martin Dorazín


Vesnička Kuna leží v malebném údolí asi tři kilometry od hlavní silnice, která vede napříč poloostrovem Pelješac. Nejsou tu žádné hotely, penziony ani luxusní restaurace, jen Dalmácie, která už jinde patří spíš minulosti. Převálcoval ji turistický průmysl. Ten sice obyvatele přímoří živí, ale zároveň také ničí původní způsob života. 


Oslí mléko léčí 

Nechejme zatím paní domu připravit talíře s pršutem, kozím nebo ovčím sýrem a rybami a vydejme se na obhlídku této zapadlé vesnice. „Hosté mohou přijet až sem autobusem, tady vysednou a já je vezmu na prohlídku zdejšího kostela nebo kláštera. A k mým oslům,“ ukazuje Josip Antunović. 

Hned vedle františkánského kláštera se v oboře pase stádo asi 50 oslíků. Snažíme se přivolat jednoho z nich. „Jmenuje se Šime a má 20 žen,“ vysvětluje mi můj průvodce. Všechny oslice jsou březí, takže budou mít za 12 měsíců malé oslíky. Dávají také velice kvalitní mléko, které se používá jako lék pro děti s onemocněním dýchacích cest. 


Josip Antunović na svoje osly nedá dopustit - Foto: Martin Dorazín

Josip Antunović na svoje osly nedá dopustitFoto: Martin Dorazín


Oslice je schopna dát maximálně půl litru mléka za den, takže jde o velice drahý lék. Litr stojí kolem 200 kun, ale ve městech se prodává i za 400 nebo 500 kun (přibližně 1300 nebo 1650 korun). Mléka se však nesmí vypít příliš mnoho, protože obsahuje velké množství tuku a je sladké. 

„Osel je zajímavé a málo prostudované zvíře. Samice je březí více než 12 měsíců. Její mléko je nejpodobnější lidskému, proto se používá jako náhrada, když matka ztratí mléko,“ vysvětluje Josip Antunović. 


Všechno, co jste si mysleli o oslech, jsou pomluvy 

Osli nejsou ani hloupí ani tvrdohlaví. Jsou to naopak velice klidná a družná zvířata, která mají ráda lidi. Nejsou vůbec nebezpeční – nekoušou, nekopou a dá se na nich i svézt. Když mají turisté zájem, osedlá pan Antunović Šimu a vozí děti kolem kláštera. 


Ve vesničce Kuna na poloostrově Pelješac nenajdete žádné hotely ani penzióny. Jen čistou Dalmácii - Foto: Martin Dorazín

Ve vesničce Kuna na poloostrově Pelješac nenajdete žádné hotely ani penzióny. Jen čistou DalmáciiFoto: Martin Dorazín


Ocitne-li se člověk na oslí farmě, nemůže se nezeptat, proč mají tato krásná zvířata tak pošramocenou pověst. „Dřív se osli používali jako pracovní zvířata. Jejich majitelé je špatně krmili a navíc je týrali. Tak se osli stali tvrdohlavými – vzpírali se dřině, hladu a bití,“ říká chovatel. 

„Ve skutečnosti jsou velmi moudří, klidní a skvělí. Jsou to tradiční dalmatská zvířata. Máme tady 50hlavé stádo hlavně proto, aby osli úplně nevymřeli. Dřív byl osel v každé chalupě, pak přišla mechanizace a lidé je přestali chovat,“ vypráví Josip Antunović a dodává: „Pelješac bez oslů? To není ono!“ 

mapa
Zvětšit mapu: Kuna na poloostrově Pelješac, Chorvatsko

Autor:  Martin Dorazín  (mdo)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo 1 - Radiožurnál
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one