Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

V pulském akváriu zachraňují poraněné želvy

11.3.2011

Na okraji Puly, ve Verudele, bylo před devíti lety otevřeno v někdejší rakouské pevnosti moderní akvárium (Akvárium v Pule - jedno z nejpřitažlivějších mořských akvárií na Jadranu), jehož součástí je i Středisko pro záchranu mořských želv (Centar za oporavak morskih kornjača), které je jediným podobným zařízením v celém Chorvatsku. Oficiálně vznilo v roce 2006, ale v rámci akvária byla však mořským želvám poskytována poúrazová péče, léčba a rehabilitace již od jeho založení.

Mořské želvy, které žijí v Jadranu, se často stávají obětí rybolovných sítí, do nichž se zamotávají a nemohou se samy vyprostit. Pokud se nemohou vynořit a nadechnout se na hladině (dýchají plícemi), zemřou udušením. Zraňují je lodní šrouby a nepřijde-li včas pomoc, často hynou. Velkým nebezpečím jsou pro ně odpadky v moři, např. igelitové pytlíky a tašky, udice a další nebezpečné předměty. Když je polknou, může to být pro ně osudné. Jejich žaludeční trakt ohrožuje i chemické znečištění moře.

Ve středisku se odborníci snaží zachránit jim nejprve život a pak postupně posílit jejich organismus a připravit je pro návrat do volného moře. Jedním z nich je veterinář, doktor Mikele Medica. Původně se specializoval na léčení malých živočichů, ale o jeho další specializaci rozhodl v roce 2004 telefonát, v němž byl požádán o pomoc zraněné želvě. V následujících letech absolvoval stáž v zoologickém institutu Antona Dohrna v italské Neapoli a stal se z něj jediný chorvatský odborník na léčení mořských želv. Při složitých operacích zachránil již více než 70 želv (úspěšnost operací je velká: 85 až 90 procent) a sám k tomu dodává, že je stále málo, protože za tu dobu bylo nalezeno kolem stovky mrtvých želv. K jejich záchraně není dost ani dobrovolných pomocníků, ani odborných lékařů, ani finančních prostředků potřebných jak na lékařskou péči, tak následnou rehabilitaci.

Do střediska v Pule jsou dopravovány poraněné želvy z celého chorvatského pobřeží. Místní dobře vědí, že mořské želvy na Jadranu nehnízdí, takže každá želva, která se octne na souši, je nemocná nebo poraněná a pořebuje pomoc. Nálezci jsou většinou rybáři nebo náhodní chodci při pobřeží. Želvy po nich dostávají jmémo nebo je mohou sami pojmenovat. Ve středisku žijí ve vodních nádržích a bazénech s denním světlem. V létě dostávají čerstvou vodu přímo z moře a v zimě, kdy se voda musí zahřívat, se používá uzavřený systém cirkulace vody. Želvy se léči antibiotiky, velkými vitaminovými dávkami a fyziologicky. V případě bolestí se jim podávají analgetika. Po vyléčení a ukončení rehabilitace jsou želvy opatřeny značkou a vypuštěny do volného moře. K této slavnostní události dochází většinou začátkem léta, před hlavní turistickou sezónou. Jen loni v červnu se "domů" vrátilo šest uzdravených želv: Ninja, Matija, Žana, Larica, Samantha a Andrea.

Předpokládá se, že želvy na zemi žijí již kolem 150 milionů let a nyní jim pomalu hrozí vyhynutí, a to výlučně v důsledku činnosti člověka. V současné době žije v Jadranu asi 2 000 těchto chráněných živočichů. Vyskytují se tu tři druhy mořských želv, ale nejrozšířenější je kareta obecná (Caretta caretta, chorv. glavata želva).

Pulská "želví nemocnice" spolupracuje s Chorvatských přírodovědným muzeem v Záhřebu, s Institutem "Plavi svijet" z Lošinje (viz Delfíni v Jadranu a projekty na jejich ochranu), společností Argonauta z Murteru, Zoologickým institutem "Anton Dohrn" z Itálie a dalšími středisky, které se zabývají zotavováním želv.


Zdroj informací:

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one