Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Ve Splitu byly nalezeny pozůstatky Diokleciánova amfiteátru

Ve Splitu byly nalezeny pozůstatky Diokleciánova amfiteátru


 

3.11.2013


 
Split
Split

V těsné blízkosti archeologické lokality Ad basilicas pictus, která leží severovýchodně od centra města Splitu směrem na Solin, nalezli archeologové pozůstatky amfiteátru o průměru přibližně 80 metrů, pocházejícího ze 4. století, z Diokleciánovy doby. Jde o dosud úplně neznámou stavbu. Amfiteátr v té době představoval typický atribut císařského sídla, jakou byla i Diokleciánova splitská rezidence. Odborníci na základě tohoto nálezu předpokládají, že v dosahu paláce by měl být i hipodrom, neboť i to byla v té době obvyklá náležitost císařského sídla.Objevem, o němž jsou odborníci přesvědčení, že se jedná o největší objev posledního století na chorvatské půdě, však vznikla komplikovaná situace, neboť jde o prostor, na němž byla již po řadu let plánována výstavba obchodního centra "Mall of Split" (místními zvaného "Small Mall"), a který se nachází na jednom z dopravně nejfrekventovanějších míst Splitu - na křižovatce tříd Domovinskog rata a Zbora narodne garde). Právě před pár týdny byla stavba centra konečně zahájena. Vykopávky amfiteátru probíhají přesně tam, kde by měly stát nájezdové rampy do garáží. Archeologové mají svou práci dokončit v polovině prosince a pak rozhodnou o dalším postupu. Zatím je spolupráce mezi památkáři a investorem velmi pozitivní. Architekti jsou připraveni, že projekt přizpůsobí požadavkům památkářů. Předpokládá se, že zatím bude naleziště konzervováno a zasypáno. Až v budoucnu se bude řešit jejich prezentaci a zpřístupnění, což však závisí na získání finančních prostředků.

 

Split
Split, Diokleciánův palác

Archeologický průzkum, který už léta probíhá nejen na lokalitě Ad basilicas pictus, ale i na celém teritoriu starého Splitu, prokázal, že již před výstavbou Diokleciánova paláce bylo na zdejším území živé sídlo řeckého původu, podobně jako tomu bylo např. v sousedním Saloně (Solinu), Tragurionu (Trogiru) nebo Epetionu (Stobreči). Ostatně archeologické sondy zjistily pod Diokleciánovým palácem pozůstatky monumentální budovy, takže se nestavělo na "zelené louce". Dioklecián zřejmě pro stavbu svého budoucího sídla dal zbořit část osady na tomto místě pak vybudoval okázalou rozsáhlou císařskou rezidenci. Ostatně i vykopávky na širším obvodu lokality Ad basilicas pictas jsou velmi úspěšné. Našly se tu zbytky staveb pozdně antických a středověkých. Jak ostatně vyplývá ze samotného latinského názvu lokality Ad basilicas pictas (U malovaných bazilik), stály na této lokalitě dva středověké malované kostely – sv. Ondřeje a sv. Jana Evangelisty, které zřejmě měly své pozdně antické předchůdce; provedené archeologické sondy potvrzují existenci velmi starých pozůstatků. Zatím jsou nálezy z konce 90. let zakonzervovány a čekají na pokračování průzkumu.

 


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto 1 z archivu CK Vítkovice Tours
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one