Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Ve Splitu byly nalezeny pozůstatky Diokleciánova amfiteátru: http://jhrdy.webgarden.cz/temata/zajimavosti/ve-splitu-byly-nalezeny

Nejpopulárnější lidový tanec dubrovnického kraje - "lindjo"
 

28.1.2014


 
Dubrovník
Dubrovník, tanec Lindjo"Lindjo", nejznámější a nejpopulárnější lidový tanec dubrovnického regionu, se tančí v párech shromážděných kolem hudebníka hrajícího na doprovodný nástroj – "lijericu". "Lijerica" je třístrunný smyčcový nástroj, který pochází z východního Středomoří, z Řecka, a na přelomu 18. a 19. století se rozšířil na jižní Jadran, kde je v Dubrovníku, v kraji Konavle, na poloostrově Pelješac a na ostrovech Mljet a Lastovo stále živým hudebním nástrojem právě díky tanci "lindjo". Místo "lijerice" se v minulosti někdy používaly dudy.

 

"Lindjo" se tančí v rychlém, ostrém tempu. Duší tance je jeho vůdce, kterému zde říkají "kolovodja" nebo jen "vodja", který v průběhu tance rozhoduje o změně tanečních figur, určuje páry, pronáší různé vtipné průpovídky, výkřiky a veršíky, převážně dvojsmyslného zaměření, povzbuzuje ty páry, které se předhánějí v improvizacích a odvážných figurách. Tančit mohou všichni – staří, mladí, děti. Tanečníci jsou oblečeni v neobyčejně půvabné lidové kroje, patřící mezi nejkrásnější v rámci celého Chorvatska. Název lindjo je patrně lokálním označením hráče na "lijerici". Je spojen i s přezdívkou kdysi neobyčejně populárního vůdce "lindja", Nikoly Laly Lindja.


 

Dubrovník
Vystoupení na Dubrovnických letních hrách

Významným nositelem tradice tohoto tance je dubrovnický "Folklorní soubor Lindjo" (Folklorni ansambl Lindjo), který byl založen v roce 1964. Během padesátileté historie jím prošlo na 3 000 tanečníků a hudebníků. V jeho fundusu se nachází na 1 500 národních krojů neskutečné hodnoty, hlavně těch originálních, svědčících o bohatství zdejší kultury a folkloru. Pravidelně vystupuje na Letních dubrovnických hrách, kde se představil již 256 krát! Soubor uskutečnil na 3 500 vystoupení po celém světě a podnikl 200 propagačních turné. Řada ocenění svědčí o tom, že patří k nejlepším evropským souborům tohoto druhu.


 

"Lindjo", které je velmi živou součástí zdejší lidové kultury, je dosud nesmírně populární párový tradiční tanec a celá zdejší komunita je velmi zainteresovaná na tom, aby i pro mladou a nejmladší generaci zůstal živou součástí historického dědictví. Právě tato snaha přivedla příslušné instituce, soubory a spolky k pokusu o překonání Guinessova rekordu v počtu tanečníků lindja na jednom místě – dosud to bylo 250 tanečníků.

 

Došlo k tomu začátkem října v Dubrovníku, kdy se tu konala konference mezinárodní organizace ICCN (Síť pro spolupráci mezi městy v oblasti nehmotného kulturního dědictví, Inter-city Intangible Cultural Cooperation Network) a současně oslavy desátého výročí založení Úmluvy o zachování nehmotného kulturního dědictví (Convention for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage), jichž se účastnili představitelé čtyřiceti měst z celého světa, chorvatský prezident Ivo Josipović, vládní činitelé, zástupci župních a lokálních orgánů. Dne 6. října ožila hlavní třída Dubrovníku, Stradun, barevností krojů, zvuky lijerice a spontánními výkřiky tanečníků, mezi nimiž nechyběli ani malé děti, a hlavně "kolovodjů". Rytmus tance strhl i starostu Dubrovníka, který se připojil k tančícím. A nadšení všech neznalo mezí, když bylo vyhlášeni, že se tance zúčastnilo 274 tanečníků, tedy o 24 víc, než kolik představoval starý rekord. K zápisu do Guinessovy knihy rekordů je tedy cesta otevřená.

 Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one