Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Vinnetou - nový velký hit chorvatské turistiky

 
Zrmanja

Řeka ZrmanjaPopularita filmového hrdiny - náčelníka Apačů z filmových adaptací románů Karla Maye, Vinnetoua, opět prudce stoupá. Zejména v Německu je kult tohoto čestného hrdiny stále velmi aktuální. V současné době je v Německu na 150 klubů, které sdružují tisíce milovníků filmů s vinnetouovskou tematikou. Ostatně i u nás je hodně fanoušků těchto filmů, kteří již mnohokrát spolu s jeho hrdiny prožívali jejich dobrodružství. Názvy filmů Poklad na Stříbrném jezeře, Vinnetou I, Vinnetou II - Rudý gentleman, Vinnetou III - Poslední výstřel a další vyvolávají dodnes nostalgické vzpomínky především u střední generace, ale častými reprízami v televizi si získávají příznivce i u dnešní mládeže a dětí. Všem učarovaly nejen hlavní představitelé těchto filmů a jejich příběhy, nýbrž i jedinečná divoká přírodní scenérie, v níž byly filmy natáčeny (viz tematický článek: Kde se natáčely filmy o Vinnetouovi?).

Plitvická jezera

Plitvická jezera


Tyto filmy byly natočeny v zemích bývalé Jugoslávie a především na teritoriu Chorvatska před cca 40 lety, přesněji v letech 192 až 1969. Celkem bylo natočeno v Chorvatsku 10 filmů podle románů Karla Maye. Tvůrci filmů před zahájením natáčení důkladně zvažovali místa, na nichž nechají ožít své filmové hrdiny. Vždyť právě příroda měla v těchto filmech hrát nemalou roli. V těžké konkurenci takových zemí, jako bylo Španělsko, Portugalsko a Itálie, zvítězilo Chorvatsko a natočené filmy jasně svědčily o tom, jak dobrá to byla volba. Natáčelo se však nejen na uvedených místech, nýbrž i ve vyprahlých skalách Velebitu, na řece Cetině, v pohoří Dinara a Mosor i jinde. Celkem se scény filmů odehrávají na 500 chorvatských lokalitách.

Při svých cestách na Jadran a při výletech za přírodními krásami do vnitrozemí poznávají turisté některá místa, v nichž se právě ty stěžejní scény odehrávaly - Plitvická jezera, Skradinské vodopády na řece Krce, soutěsku Velika Paklenica, kaňon řeky Zrmanje a jiné lokality.Stále živá vinnetouovská tradice a neutuchající zájem o hlavní hrdiny příběhů inspirovaly člena někdejšího filmového štábu V. Tadeje a bývalého ředitele JADRAN FILMU D. Gabelicu k natočení 30-minutového dokumentárního snímku "Po místech natáčení Vinnetoua" (Na Winnetouovim lokacijama) a k napsání knihy "Po Vinnetouových stopách v Chorvatsku" (Putovima Winnetoua u Hrvatskoj).

 

Krka

Vodopády řeky Krky


Premiéra filmu bude uvedena v rámci mezinárodního setkání vinnetouových fanoušků pod názvem "Winnetou Convention 2007", které se bude konat 26. až 28. května ve Starigradu-Paklenici na pobřeží Severní Dalmácie. Na programu je i prezentace výše uvedené knihy a výstava originálních exponátů, plakátů, fotografií apod. Účastníci se vydají na několik výletů do míst, kde se filmy natáčely, např. k řece Zrmanji, do horských partií Malého Alanu v jižním Velebitu a dalších. Zajímavé bude i setkání s chorvatskými herci a kaskadéry, kteří v legendárních filmech ztělesňovali indiánské bojovníky, bandity, pistolníky či další postavy.

Plánem do budoucna má být vybudování "Vinnetouova parku", který se bude nacházet na 30 hektarech půdy u obce Jasenica v blízkosti řeky Zrmanje. Právě na území této obce (severovýchodně od obce Maslenica a severozápadně od Obrovce) stálo na náhorní plošině nad kaňonem řeky "filmové" pueblo Apačů. Obec již ve svém územním plánu vyčlenila toto území pro turistické využití a realizaci programů, které budou využívat potenciál filmového seriálu.

 

Tulove grede

Tulove grede


Jedním z prvních záměrů je postavit v parku pomník legendárního náčelníka Apačů. Ten by samozřejmě měl podobu herce Pierra Brice, který Vinnetoua nezapomenutelně ve filmech ztvárnil. Současně by se budovalo i nevelké indiánské pueblo, podobné tomu, které tu stálo před 40 lety pro filmové účely.

V parku se počítá s tím, že návštěvníkům budou k dispozici kostýmy, které jsou uchovávány ještě z dob natáčení filmů, budou moci střílet se starých zbraní, účastnit se střeleckých soutěží, prohánět se na koních a účastnit se vycházek do okolí.

Podmínkou pro jakékoli aktivity na této lokalitě je však její úplné odminování, což bude vzhledem k požadavku naprosté bezpečnosti návštěvníků náročnou záležitostí. Odminovány musejí být i přístupové cesty a další lokality, do nichž by měly směřovat výlety nebo tematické trasy z Jasenice. Vláda Německé spolkové republiky přislíbila již svou pomoc v této věci.
 

Tulove grede

Tulove grede, pohled shoraFanoušci Vinnetoua, zejména z Německa, však bez ohledu na možné nebezpečí min přijíždějí zejména do oblasti jižního Velebitu a kaňonu Zrmanje již po dlouhá léta. Nedbají varovných označení a chtějí za každou cenu navštívit místa spojená s "životem" jejich oblíbence. Celá procesí přijíždějí k vrcholu Mali Alan na nejjižnějších výběžcích Velebitu, kde Old Shatterhand držel naposledy v náručí mrtvé tělo svého indiánského přítele Vinnetoua či do jedinečné horské lokality Tulove Grede, kde pokleknou k hrobu Inču-čuny a Nšo-či. Mnozí z nich přijíždějí každoročně, v indiánském oblečení. Jedinou přestávkou v jejich poutích za filmovými hrdiny způsobila válka v první polovině 90. let, avšak ihned po jejím skočení obnovili svá putování.

 

Zrmanja

Zrmanja, plavba kaňonemDo některých lokalit, kde se natáčely filmy o Vinnetouovi pořádají agentury výlety. Např. z letoviska Starigrad-Paklenica lze jet na projížďku lodí pro řece Zrmanje až do Obrovce či se zúčastnit "Velebit Jeep Safari" ke kaňonu Zrmanje a do lokalit v jižním Velebitu. I některé cestovní kanceláře mají ve své nabídce tematicky zaměřené poznávací zájezdy, např. cestovní kancelář Vítkovice Tours nabízí ve svém letošním katalogu 6-denní poznávací zájezd "Vinnetouova stezka".Informace:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2008 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours

 
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one