Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Víte, co je "bikla"?

Tento "nápoj Dalmatského Záhoří" můžete v době vinobraní ochutnat v městečku Vrgorac a jeho okolí. Vrgorac se nachází na vnitrozemských svazích Biokova, 38 km jihovýchodně od Makarské. S biklou je možné se setkat i na některých jadranských ostrovech, ale pod jiným jménem.

Bikla je nápoj z mladého červeného vína a kozího mléka. Má nápadně krásnou růžovou barvu, je silný, má charakteristickou chuť a údajně povzbuzující účinky jako afrodiziakum. Alespoň ve zdejším kraji tomu pevně věří a existuje mnoho místních historek o ženách, které ve snaze zajistit si výkonnost svých mužů je neustále nutili pít co největší množství tohoto nápoje.

Je to natolik oblíbený a tradiční nápoj, že se ve Vrgorci organizuje vždy první víkend v říjnu tzv. "Biklijada", slavnost na počest "lozi i kozi", tedy vína a kozího mléka. Je to největší podzimní lidová slavnost v této lokalitě a je spojena s bohatým programem, včetně starých obyčejů. A samozřejmě s ochutnáváním a pitím bikly. Součástí je i večerní trh domácích výrobků, ochutnávky zdejších gastronomických specialit, folklorní hudební a zábavní program, včetně pěveckých skupin tzv. klap. A nechybějí tradiční sportovní soutěže.


Podle starobylého receptu má správná bikla mít sedm dílů mladého červeného vína a tři díly kozího mléka, nevařeného. Nejprve se nalije víno a pak se postupně přilévá mléko; směs se míchá dřevěnou kvedlačkou. Tento poměr vína a mléka samozřejmě není úplně závazný, může se připravovat bikla silnější i slabší, podle chuti a přání každého. Je zvykem ji pít ze dřevěných nádob. Je důležité, že suroviny na biklu jsou místního původu a mohou se používat úplně čerstvé. Okolí Vrgorce je známou vinorodou oblastí a kozy jsou zde dosud velmi oblíbeným domácím zvířetem.

Vznik bikly sahá až do dávné minulosti a pil se vždy v době, kdy byl nedostatek vína a přebytek kozího mléka. Prý ji doporučoval již Hippokrates, lékař antického Řecka a otec lékařství. Podle místních písmáků je řeč o bikle i v Homérově Iliadě. Právě nápoj z červeného vína, kozího mléka a krve měl přispět k tomu, že Achilla popadl takový vztek, že se vrátil do bitevní vřavy a rozséval mezi Trojany smrt.

Na Brači se tomuto alkoholickému nápoji říká smutica a letos v květnu se tu poprvé konala slavnost, jejímž cílem bylo oživit tento tradiční nápoj a propagovat její konzumaci. Místo kozího mléka se však používá ovčí mléko. Pod názvy sumutva, mućkalica, hmutica či hmutnica se objevuje i na ostrově Hvaru, avšak velmi zřídka.

Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one