Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2014

Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2014

 

12.6.2014
Ráb
Historická slavnost v Rábu
Přehled akcí není samozřejmě vyčerpávající. Jsou zde uvedeny nejvýznamnější a nejpřitažlivější akce svého druhu na celém Jadranu. Poslední dobou přibývají národopisné, historické a kulturní akce, které poskytují barvitou podívanou a často seznamují návštěvníky s historií navštívených míst. Oživují se staré, mnohdy dávno zapomenuté historické události, dodržují se tradiční obyčeje a rituály. Lze však navštívit i moderní hudební festivaly různých žánrů, od jazzu až po elektronickou taneční hudbu.Další možnosti kulturního vyžití a zábavy jsou obsaženy v popisech jednotlivých míst.

Kulturní, zábavní a sportovní akce v Istrii uvádíme v samostatné aktualitě: Z nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2014.Slavnosti plodů
 
 • Česání mandarinek v oblasti neretvanské delty - do oblasti Metkoviće se organizují zájezdy např. z okolí Dubrovníka nebo jižní části Makarské riviéry. Sklizeň obvykle začíná v druhé polovině září. Informace: www.hotel-villa-neretva.com.
 • Česání oliv se zajímavými doprovodnými akcemi se pořádá např. v Punatu na ostrově Krku koncem října v rámci akce "Dny oliv" (Dani maslina), letos 12.10. - 12.10. Aktualita: Punat ve znamení oliv, tematický článek: Olivový olej - vhodný suvenýr z cesty do Chorvatska. Informace: www.tzpunat.hr.
 • Dny vína ostrova Krku (Dani vina otoka Krka) ve Vrbniku na ostrově Krku se letos konají 29.8. - 30.8. Informace: www.vrbnik.hr.
 • Dny fíků (Dani smokava) se pořádají na přelomu srpna a září, např. ve městě Krku na stejnojmenném ostrově (5.9. - 7.9., informace: www.tz-krk.hr), v Tribalji u letoviska Novi Vinodolski (informace: www.tz-vinodol.hr) a v Zadaru (Festival smokava, 9.9. - 16.9., informace: www.tzzadar.hr) .
 • Slavnost jedlých kaštanů, tzv. marunada probíhá v Lovranu na Kvarnerské riviéře, vždy říjnu (letos 10.10. - 27.10.). Je to akce velmi oblíbená, při které se sbírají plody a ochutnávají výborné speciality z jedlých kaštanů, konají se hojně navštěvované trhy, veselice a různá národopisná představení (viz tematický článek: Slavnost jedlých kaštanů - marunada).
 • Sběr lesních plodů a hub v oblasti Gorského kotaru bývá velmi bohatý (z Chorvatského přímoří). Informace: www.gorskikotar.hr.
 • Festival chřestu (Festival šparuga) se koná vždy v dubnu v Lovranu na Kvarnerské riviéře. Informace: www.tz-lovran.hr.
 • Dny třešní (Dani črešanja) lze navštívit v první polovině června (letos 7.6. - 15.6.) opět v Lovranu (viz aktualita: Slavnost třešní v Lovranu).
 • Sběr lanýžů probíhá v říjnu v lesích v okolí Motovunu ve vnitrozemí Istrie (viz tematický článek: Světoznámá pochoutka - houby lanýže) a konají se tu Dny lanýžů (Dani tartufa). Informace: www.istria-gourmet.com.
 • Vinobraní na četných místech na pevnině i na ostrovech si oblíbili i mnozí turisté, kteří začátkem podzimu přijíždějí zažít neopakovatelnou atmosféru.

Nejedná se jen o sám sběr plodů, každý z těchto programů je součástí celého komplexu dalších zábavních akcí, soutěží, her, folklorních představení, koncertů, tanců, ochutnávek domácích specialit a domácích vín apod.


Rytířské hry

 
 
 
 • Tradiční rytířské klání na koních - Sinjská alka (Sinjska alka) v městečku Sinj u Splitu se koná vždy první neděli v srpnu, letos 3.8. (více informací tematický článek Sinjská alka). Alka je součástí velké akce Dny Alky a Matky Boží (Dani Alke i Velike Gospe) od cca 20.7. do 20. 8. v Senji. Informace: www.alka.hr

Národopisné a historické slavnosti

 
 • Velká lidová slavnost v Rábu na stejnojmenném ostrově tzv. Rapska fjera se koná vždy od 25.7. do 27.7. (viz aktualita: Rábské středověké slavnosti) Zahrnuje i soutěž střelců z kuší (Rapski samostreličari) na svátek sv. Kryštofa (27.7.), patrona Rábu (viz Rábská rytířská soutěž střelců), průvod účastníků ve středověkých kostýmech, ukázky všech možných středověkých řemesel, představení hudebníků, kejklířů a potulných herců.
 
 • Největší lidovou slavností Vinodolu, kraje v okolí letovisek Crikvenica a Novi Vinodolski, je "Růže Vinodolu" - Ružica Vinodola (14.8. - 16.8.). Ožívají v ní staré pověsti, hry, zvyky a obyčeje, které souvisejí s vínem a vinobraním. Podle tradice se volí nejšikovnější a nejpilnější dívka vinobraní (ružica). Konají se trhy s nabídkou vína, tradičních jídel a rukodělných výrobků, koncerty folklorní hudby a tradiční hry (viz aktualita: Okolí letoviska Novi Vinodolski žije velkou slavností - "Růží Vinodolu"). Informace: www.tz-vinodol.hr
 
 • Již pošesté se letos v Senji slaví Uskočki dani - Uskocké dny. Poprvé se slavnost konala v roce 2008 u příležitosti 450. výročí postavení uskocké pevnosti Nehaj (kdo byli uskoci se dočtete v tematickém článku: Uskoci - hrdinové i piráti). Na tři dny se od 4.7. do 5.7. město vrátí do 16. století, včetně tradičních zvyků, řemesel, hudby, kostýmů a pokrmů. Na programu je uskocká bitva, noční dobývání hradu, rytířské turnaje, středověké trhy atd. (viz aktualita: "Uskocké dny" v Senji oživí tradici uskoků). Informace: www.tz-senj.hr.
 
 • Tzv. Ižská slavnost (Iška fešta) na ostrově Iži v Severní Dalácii, vrcholící volbou ižského krále. Slavnost, doplněná dnes hojným zábavním programem, se již koná po staletí (vždy na konci července). Informace: www.zadar.hr.
 
 • Rybářská slavnost Saljske užance (Salské zvyky a obyčeje) v Sali na ostrově Dugi otok se koná již téměř 50 let vždy první víkend v srpnu (letos 7.8. - 10.8.). Je to slavnost plná hudby, zábavy, tradičních soutěží (např. závody oslů - Trke tovarov), ochutnávek rybích specialit apod. Součástí je i tradiční hudební vystoupení tzv. Oslí hudby (Tovareća mužika), viz aktualita: Co je to "tovareća mužika"?. Informace: www.dugiotok.hr.
 
 • Lodní maraton na Neretvě - Maraton ladja, který se každoročně koná druhou sobotu v srpnu v deltě Neretvy (letos 9.8.). Trať závodu, jehož start je v Metkovići a cíl v přístavu Ploče, je dlouhá 22 km. Přibližně v polovině trati, v Opuzenu se může posádka vyměnit nebo doplnit. Závodu se zúčastňují městečka, obce a osady z neretvanské delty a závodí se výhradně na zdejších tradičních člunech a lodích, které nesou vlajku obce. Závod trvá kolem 2 hodin. Týden před vlastním závodem se závodí o startovní pozice. Podrobněji v tematickém článku: Neretvanský maratón a další zajímavosti z delty Neretvy. Informace: www.maraton-ladja.hr.
 
 • Hlavním programem lidové slavnosti Ninská šokoliáda (Ninska šokolijada ) v severodalmatském Ninu je soutěž v přípravě tradiční masové pochoutky - šokolu (viz aktualita: "Ninska šokolijada"). Letos probíhá 20.7. Informace: www.nin.hr.
 
 • Historická slavnost Dny vranských rytířů (Dani vitezova vranskih) v letovisku Pakoštane a ve Vraně u Vranského jezera se koná teprve počtvrté (17.7. - 19.7.), ale získala si u dětí i dospělých velkou popularitu (inscenované bitvy, rytířské turnaje, historické kostýmy, gastronomická nabídka, stará řemesla, soutěže). Informace: www.pakostane.hr
 
 • Tradiční oslí dostihy jsou velkou zábavou pro jezdce, místní obyvatele i turisty. Nejslavnější se každoročně konají v Tribunji (Tribunjske magareće utrke). Letos se jedou 1.8. Informace: www.tz-tribunj.hr. Další oblíbené závody na oslech pořádá Tisno (Međunarodna utrka tovara). Informace: www.tz-tisno.hr
 
 • Lidová slavnost Primoštenské obyčeje (Primoštenske užance) oživuje staré tradice Primoštenu. Nabízi návštěvníkům pohled do života předků, jaké měli zvyky a způsob života. Na programu je primoštenská svatba, oslí dostihy, regata, turnaje a rybářský večer s ochutnávkou místního vína. Koná se vždy začátkem srpna
  Informace: www.tz-primosten.hr
 
 • Inscenace námořní bitvy před přístavem města Korčuly, k níž došlo 7. září 1298 mezi Janovany a Benátčany. Obě tyto bohaté republiky si dělaly nárok na svrchovanost nad městem i ostrovem. V této bitvě padl do janovského zajetí slavný cestovatel Marko Polo, podle místních údajů rodák z Korčuly. Z jeho rodného domova se zachovala pouze věž - pozorovatelna, odkud je krásný výhled na desítky malých ostrůvků (říká se jim tu škoji) v Pelješackém průlivu a na horské masívy poloostrova Pelješac. Slavnost bývá uváděna pod názvem "Marko Polo", vždy začátkem září (viz aktualita: Rekonstrukce historické bitvy u ostrova Korčuly). Součástí jsou různé výstavy, soutěže a představení. Informace: www.visitkorcula.eu.
 
 • Letní karneval (Ljetni karneval) v letovisku Novi Vinodolski se koná vždy na přelomu června a července (letos 5.7.). Karnevalu, který se tu původně konal jen o masopustu a je prastarého původu, se účastní téměř celé městečko. V krásných lidových krojích tančí zdejší svérázný tanec, kolo, původem ze středověku, bez hudby, jen s doprovodem několika zpěváků; po celé dlouhé hodiny jej vydrží tančit mladí i staří. Den před velkým karnevalem se koná dětský karneval. Karneval doprovázejí četné zábavní akce. Informace: www.tz-novi-vinodolski.hr
 
 • Dlouhou tradici má letní karneval v Senji, který se koná vždy druhý týden v srpnu (letos 6.8. - 9.8.). Mívá i zahraniční účast (před lety se stal členem Evropského sdružení karnevalových měst). Informace: www.tz-senj.hr
 

Církevní slavnosti a pouti

 
 • Mariánské procesí na ostrově Ugljan patří mezi nejbarvitější, koná se 5. srpna. Procesí směřuje z letoviska Kukljica na jihovýchod ostrova, ke kapličce v zálivu Ždrelac, kde je již přes 500 let chována vzácná relikvie, památný obraz Panny Marie Sněžné. Procesí na mnoha desítkách plavidel - člunů, loděk i rybářských bárek, bohatě ozdobených, vyrazí po ránu z Kukljice za zvuku hudby a zpěvů. Mnozí účastníci jsou oblečeni v krásných lidových krojích, které jsou jinak jen výjimečně k vidění. U kapličky, vzdálené od Kukljice 1 nám. míli, slouží kněží slavnou pobožnost a pak se za stálého vyzvánění přenese mariánský obraz na nejkrásnější loď a putuje po moři do Kukljice, kde je v kostele vystaven až do 8. září. Pak se stejnou cestou vrací na své domovské místo. Každoroční tradice cestování trvá již 500 let. Informace: www.kukljica.hr.
 
 • Procesí na loďkách a člunech k Panně Marii z Taracu na Kornatských ostrovech. Tento mariánský kostelík stojí v Podtarackém zálivu na ostrově Kornat, na jeho jihozápadním pobřeží. Mj. i na Kornatu obhospodařovávali svá políčka, své vinice a olivové háje i svá stáda ovcí a včelstva obyvatelé poměrně blízkého ostrova Murter. A právě obyvatelé Murteru směřují po staletí vždy první neděli v červenci na svých lodích a člunech k P. Marii z Taracu, aby ji poprosili o požehnání. Nejen z Murteru, ale i z celého dalekého okolí plují poutníci k ostrovu, mezi nimi bývá i dost turistů. Slavnost je totiž přehlídkou krásných lidových krojů, korouhví bratrstev i slavnostních rouch kněží. Slavnost vrcholí bohoslužbou před kostelem a požehnáním všem přítomným. Dávají si tu dostaveníčko i jachtaři, ale ti si musejí pospíšit, jinak bývají všechna kotviště beznadějně obsazená. Informace: www.tzo-murter.hr.
 

Související tematické články:


Největší náboženský svátek v Chorvatsku,
Chorvatsko jako cíl křesťanských poutníků.


Festivaly, slavnosti a koncerty

 
 
 • Liburnia Jazz Festival
  4.7. - 6.7., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica), Villa Angiolina, terasy hotelů.
  Na jazzovém festivalu vystoupí umělci z Chorvatska i ze zahraničí. Vystoupí např. Luis Bonilla Mediteranean Collective, Noa, Cubismo.
  Informace: www.liburniajazz.hr
 
 • Festival Kvarner
  1.9. - 4.9., Opatija: Kříšťálový sál (Kristalna dvorana) hotelu Kvarner
  Renomovaní světoví hudebníci představí koncertní program v podánů vynikajících sólistů a orchestrů v jednom z nejlepších koncertních sálů na chorvatském Jadranu. Vystoupí např. Orkestar Purpur, Opera Armida, Purpur Meets Clarinotts.
  Informace: www.festivalkvarner.com
 
 • Rijecké letní noci (Riječke ljetne noći)
  25.6. - 25.7., Rijeka: Nám. Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske), Chorvatské národní divadlo I. Zajce (Hrvatsko narodno kazaliště I. Zajca), Molo Karoliny Rijecké (Gat Karoline Riječke), bývalá papírna (tvornica papira), továrna Torepedo a další
  Letní hudební a divadelní festival s bohatým programem, od klasického evropského dramatu až po pouliční divadlo, od koncertů klasické hudby až po vystoupení známých chorvatských estrádních umělců. V době konání festivalu se mnohá rijecká náměstí a terasy změní v divadla pod otevřeným nebem, část programu se odehraje i v opuštěných továrních halách.

  Informace: www.hnk-zajc.hr, www.rijeckeljetnenoci.com
 
 • Festival Hartera Rijeka 2014
  18.7. - 19.7., Rijeka, bývalá papírna Hartera
  Hudební festival se koná od roku 2005. Je zaměřen na klubovou hudbu. Vystoupí skupiny z Evropy i USA.
  Informace: www.hartera.com
 
 • Léto na hradě (Ljeto na gradini)
  21.6. - 15.9., Rijeka, Trsatský hrad (Trsatska gradina)
  Kulturně zábavní festival širokého spektra hudebních a divadelních žánrů se odehrává na nádvoří největší rijecké historické památky - trsatského hradu, který se tyčí nad městem.
  Informace: www.visitrijeka.hr
 
 • Markétino léto (Margaretino leto)
  28.6. - 27.7., Bakar
  Letní festival pojmenovaný po patronce Bakaru, sv. Markétě, zahrnuje řadu programů pro všechny generace, od divadelních představení, výstav, koncertů a trhů až po průvod městské stráže a inscenaci námořní bitvy (12. 7.)
  Informace: www.tz-bakar.hr
 
 • Dny Frankopanů (Dani Frankopana)
  27.6. - 28.6., Crikvenica
  Akce je věnována jednomu z nejvýznamnějších středověkých šlechtických rodů kvarnerské oblsti - Frankopanům a době, v níž žili. Přibližuje středověké tradice, stará řemesla, zábavu a zvyky. Na porgramu je např. průvod středověké družiny, rytířský turnaj, vystoupení pouličních bavičů, dílny středověké kuchyně a střelectví.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com
 
 • Rybářský týden (Ribarski tjedan)
  23.8. - 30.8., Crikvenica
  Nejstarší crikvenická slavnost s atraktivním gastronomickým, sportovním a zábavním programem., která spojuje bohatou rybářskou tradici se současností.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com
 
 • Přímořská noc (Primorska noć)
  červenec - srpen, Crikvenica (16.7., 22.7., 5.8., 12.8., 19.8., 25.8.), , Selce (8.7., 15.7., 30.7., 3.8., 13.8., 28.8.)
  Manifestace zábavního a gastronomického charakteru, v jejímž rámci se prezentují ekologické a přírodní produkty (domácí sýry, olivový olej, rakije, víno), autochtónní suvenýry, tradiční zvyky, lidové tance a písně.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com
 
 • (Sr)etno Selce (spojení sretno=šťastné a etno)
  12.7. - 13.7., Selce
  Cílem akce je přiblížit návštěvníkům bohaté kulturní dědictví, zapomenutá řemesla, staré tradice, původní zvyky, kroje, tance a písně, autochtónní produkty a kuchyni.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com
 
 • Vinodolské letní večery (Vinodolske ljetne večeri)
  1.7. - 31.8., oblast Vinodol (dostupná z letoviska Novi Vinodolski): Bribir, Grižane, Tribalj, Drivenik
  Vinodolské letní večery nabízejí kombinaci koncertů vážné hudby (zejména staré hudby hrané tradičními nástroji) a koncertů hudby etno. Konají se na atraktivních lokalitách hradů a kostelů Vinodolského kraje.
  Informace: www.tz-vinodol.hr
 
 • Senjské koncertní večery (Senjske koncertne večeri)
  7.7. - 12.8., Senj: senjská katedrála, Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića) aj.
  Koncerty vážné hudby, především komorní hudby, na nichž vystupují žáci uměleckých škol, studenti hudebních akademií i profesionální umělci.
  Informace: www.senj.hr
 
 • Festival severojadranských klap (Festival sjeverojadranskih klapa)
  11.7. - 12.7., Senj: Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića)
  Festival pěveckých skupin - klap z oblasti Chorvatského přímoří a Istrie.
  Informace: www.senj.hr
 
 • Letní představení na Krku (Ljetne priredbe Krk)
  červenec - srpen, Krk (na ostrově Krk): náměstí Kamplin, frankopanský hrad, katedrála v Krku (Trg Kamplin, Frankopanski kaštel, Krčka katedrala)
  Konají se na otevřených scénách i v uzavřených prostorách starého jádra města Krku již od roku 1957. Zahrnují operní, baletní, činoherní představení, koncerty (od nejstarší až k moderní hudbě) a folklórní programy. Interprety jsou významní chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.grad-krk.hr
 
 • Osorské hudební večery (Osorske glazbene večeri)
  20.7. - 24.8., Osor (na ostrově Cres): v katedrále Nanebevzetí P. Marie (katedrala Uznesenja Marijina) a na náměstí před katedrálou v Osoru
  Cyklus koncertů vážné hudby především chorvatských soudobých hudebních skladatelů v provedení známých chorvatských i zahraničních umělců. Koná se od roku 1976.
  Informace: www.osorskeveceri.hr
 
 • Jazz festival Lošinj
  25.7. - 27.7., Mali Lošinj (na ostrově Lošinj), letní scéna kina Vladimir Nazor
  Festivalu, který byl založen v roce 2004, se zúčastní jazzoví umělci z Chorvatska a ze zahraničí. Večery naplněné hudbou začínají vždy ve 21.30 hod.
  Informace: www.jazzlosinj.com
 
 • Rábské hudební večery (Rapske glazbene večeri)
  26.6. - 11.9., Ráb (na ostrově Ráb): kostel sv. Kříže (Crkva sv. Križa
  Na pravidelných čtvrtečních koncertech vážné hudby vystoupí známí chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.tzg-rab.hr
 
 • Rab Summer Festival
  14.8. - 16.8., Ráb (na ostrově Ráb): nábřeží (Vela riva)
  Nový hudební festival nabídne vystoupení chorvatských a světových hvězd.
  Informace: www.tzg-rab.hr
 
 • Novaljské kulturní léto (Novaljsko glazbeno ljeto)
  od 13.6., Novalja (na ostrově Pag): Pastorální centrum (Pastoralni centar), kostel sv. Jana (Sveti Ivan), kostel Matky Boží ( Sv. Majka Božja), galerie Era, náměstí Brišćić, letní scéna na náměstí před radnicí, nábřeží a další lokality
  Letní festival zahrnuje koncerty vážné hudby umělců z Chorvatska i ze zahraničí, představení místního divadla (Novaljski trijatar), výtvarné výstavy, folklorní večery, různé zábavní show apod. Letos se organizuje i výstava pažských sýrů.
  Informace: www.tz-novalja.hr
 
 • Léto na pláži Zrće
  Novalja (na ostrově Pag), pláž Zrće, kluby: Papaya, Aquarius, Kalupso a Cocomo
  Na proslulé pláži Zrće kluby pořádají letní festivaly taneční hudby s DJ a hudebníky z Chorvatska i ze zahraničí. Hlavní akce:
  18.6. - 21.6., SPRING BREAK ISLAND 2014 (www.springbreak-island.com)
  30.6.. - 3.7., HIDEOUT FESTIVAL (www.hideoutfestival.com)
  7.7. - 9.7., CRYSTAL BEACH FESTIVAL 2014
  14.7. - 18.7., DAY & NIGHT FESTIVAL 2014
  19.7. - 22.7., DJ MAG BEACH FESTIVAL 2014
  23.7. - 25.7., NEW YORKER FRESH ISLAND FESTIVAL 2014 (www.fresh-island.org)
  1.8. - 3.8., PARADISE WEEKEND EUROPE 2014
  4.8. - 8.8., ELECTROBEACH CROATIA 2014
  18.8. - 22.8., SONUS FESTIVAL
  Informace: www.papaya.com.hr, www.aquarius.hr, www.kalypso-zrce.com, www.cocomoclub.com.
 
 • Mezinárodní festival krajek (Medjunarodni festival čipke)
  18.6. - 21.6., Pag - Knížecí palác (Knežev dvor), benediktinský klášter (benediktinski samostan), kostel sv. Trojice (Crkva sv. Trojstva) a další.
  V Knížecím paláci a v řadě kostelů se konají výstavy krajek z Chorvatska, Belgie, Bulharska, Itálie, České republiky, Německa, Francie, Švýcarska a Slovinska, vždy od 9 do 13 hod. a od 13 do 19 hod. Probíhají i další doprovodvé akce, např. trhy, koncerty, turnaje
  Informace: www.tzgpag.hr.
 
 • Pag Art Festival
  1.8. - 14.8., Pag - kostel sv. Františka (Crkva sv. Frane)
  Série koncertů vážné hudby v krásném prostředí katedrály v Pagu (recitály, sólové koncerty chorvatských a zahraničních umělců). Festival založil význačný chorvatský klavírista Lovro Pogorelić v r. 1999, který bude také koncertovat.
  Informace: www.tzgpag.hr, www.www.lovropogorelich.net.
 
 • Zadarské divadelní léto (Zadarsko kazališno ljeto)
  30.6. - 4.8., Zadar: Chorvatské divadlo Zadar (Hrvatska kazališna kuća Zadar), náměstí Pěti studní (Trg pet bunara), nádvoří Providurova paláce (Dvorište Providurove palače)
  Zadarské divadelní léto je tradiční letní kulturní festival věnovaný dramatickým, tanečním a dalším scénickým dílům. Festival se koná od r. 1995.
  Informace: www.hkk-zadar.hr
 
 • Hudební večery v Donátu (Glazbene večeri u Donatu)
  5.7. - 15.8., Zadar: kostel sv. Donáta (Sveti Donat), sv. Anastázie (Sveta Stošija), klášter sv. Františka (Klaustar sv. Frane).
  Mezinárodní letní festival hudby a architektury zahrnuje tři cykly: hudbu ranou, komorní a orchestrální. Účastní se významní interpreti z Chorvatska i zahraničí. Slavnostní zahájení festivalu se vždy koná na římském fóru. Tradici má od r. 1960. Původně se hudební večery konaly pouze v kostele sv. Donáta, který vyniká výbornou akustikou, ale postupně se rozšířily i do dalších prostor starého města.
  Informace: www.donat-festival.com
 
 • ZadaRock: Deep Purple & Gibonni
  15.7., Jazine
  Koncert legendární britské skupiny Deep Purple a populárního chorvatského zpěváka Gibonniho. Informace: www.tzzadar.hr
 
 • Festival KalelargArt - Street Art Festival
  26.7. - 27.7., Zadar
  Festival pouličních umělců je nazvaný podle hlavní tepny starého města - ulice zvané Kalelarga. V době jeho konání zaplní náměstí a ulice historického centra baviči, herci, žongléři, tanečníci, akrobaté a další performeři, aby pobavili děti i dospělé.
  Informace: www.visitzadar.net
 
 • Noc úplňku (Noć punog miseca)
  9.8., Zadar: nábřeží v přístavu (Riva)
  Zadarská úplňková slavnost sice nemá starou tradici, ale za 9 let své existence se stala festivalem místních specialit, zvyků a lidové hudby celé zadarské oblasti. Účastní se jí tisíce lidí ze Zadaru a jeho okolí i turisté z blízkých letovisek (viz aktualita: "Úplňková noc" v Zadaru si získává stále větší popularitu).
  Informace: www.tzzadar.hr
 
 • AVVANTURA Festival - Film Forum Zadar 2013
  23.8. - 29.8., Zadar
  Festival evropské filmové koprodukce. Poprvé se konal v roce 2010.
  Informace: www.filmforumzadar.com
 
 • Terraneo Summer Break 2014
  Zadar: pevnost sv. Michala tvrdjava svetog Mihovila
  Místo letos zrušeného Festivalu Terraneo organizátoři připravili sérii tří koncertů, které se budou konat na nové letní scéně v obnovené pevnosti sv. Michala:
  21.6.: Thievery Corporation
  9.7.: 2Cellos
  15.8.: Nouvelle Vague
  Informace: a href="http://www.tzzadar.hr" target="_blank" class="link">www.tzzadar.hr
 
 • Kulturní léto ostrova Ugljanu (Kulturno ljeto otoka Ugljana)
  1.7. - 31.8., Kukljica, Preko, Kali, Ugljan
  Bohatý letní program zahrnuje večery poezie a písní, koncerty, rybářské slavnosti, procesí lodí, lidové slavnosti se soutěžemi, regaty plachetnic a další akce.
  Informace: www.preko.hr, www.ugljan.hr, www.kali.hr, www.kukljica.hr
 
 • Garden Festival 2014
  2.7. - 9.7., Tisno
  Festival elektronické taneční hudby se v roce 2012 přestěhoval z Petrčane (severně od Zadaru) do obce Tisno, která se rozkládá částečně na ostrově Murteru, částečně na pevnině.
  Informace: www.thegardenfestival.eu, www.watchthegardengrow.eu
  Do rodiny "Garden" festivalů patří i další čtyři festivaly:
  10.7. - 14.7., Festival Electric Elephant (informace: www.electricelephant.co.uk
  17.7. - 21.7., Soundwave Festival Croatia (informace: www.soundwavecroatia.com)
  23.7. - 30.7., Festival Suncébeat 5 (informace: www.suncebeat.com)
  31.7. - 3.8., Stop Making Sense (informace: www.stopmakingsense.eu)
 • CMC Festival Vodice 2014
  13.6. - 14.6., Vodice.
  Již 6. ročník největšího chorvatského festivalu populární a zábavní hudby. Zazní 25 soutěžních písní.
  Informace: www.cmcfestival.com
 
 • Jazz Festival Vodice
  29.7. - 30.7., Vodice.
  Mezinárodní jazzový festival v populárním severodalmatském letovisku Vodice, na němž vystupují známí hudebníci z Chorvatska i ze zahraničí. Žánrově je velmi různorody, od klasického swingu a dixielandu až po současné styly, včetně fusion a free jazzu.
  Informace: www.vodice.hr
 
 • Mezinárodní dětský festival (Medjunarodni dječji festival)
  21.6. - 5.7., Šibenik: Chorvatské národní divadlo v Šibeniku (Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku), Náměstí Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske), Letní scéna (Ljetna pozornica), pod širým nebem v ulicích a na náměstích města. .
  Mezinárodní festival tvorby pro děti i dětské tvorby v provedení profesionálních i amatérských souborů a jednotlivců - loutkářů, filmových tvůrců, herců, pěvců, tanečníků, hudebníků z Chorvatska a zahraničí. Šibenik se v době festivalu stává městem dětí, které oslavuje jejich fantazii a kreativitu. Festival se koná již od r. 1958.
  Informace: www.mdf-sibenik.com
 
 • Salsa Beach Splash Festival
  14.7. - 20.7., Šibenik: Solaris
  Sedmidenní letní salsa festival. V prostředí známého plážového komplexu Solaris se setkají tanečníci, instruktoři, mistři a milovníci salsy z celého světa.
  Informace: www.salsabeachsplash.com
 
 • OFF Jazz @ Blues Festival
  17.7. - 19.7., Šibenik: před kostelem sv. Františka (Sv. Frane)
  Od roku 2007, kdy byl šibenický festival jazzové a bluesové hudby založen, vystřídal několik lokalit v historického středu města, ale v loňském roce se opět vrátil na tu první - ke kostelu sv. Františka.
  Informace: www.offfestival.net
 
 • Regius Festival
  25.7. - 26.7., Šibenik: Jadrija
  Na regionálním kulturně-hudební festivalu vystoupí skupiny a zpěváci ze zemí bývalé Jugoslávie.
  Informace: www.regiusfestival.com
 
 • Festival SuperUho
  3.8. - 5.8., Šibenik: pláž Banj a přilehlý prostor bývalé továrny TEF
  Festival je orientován na aktuální mezinárodní hudební scénu (rock, punk, hiphop i elektronická hudba). Vystoupí: The National, Black Lips, Fuck Buttons, Fuck Buttons, Seven That Spells a další.
  Informace: www.sibenik-tourism.hr
 
 • Letní varhanní škola (Orguljaška ljetna škola)
  4.8. - 13.8., Šibenik
  V rámci hudebního setkání varhaníků se konají koncerty varhanní hudby v šibenické katedrále a dalších kostelech, semináře a umělecké dílny letní školy.
  Informace: www.organum.hr
 
 • Večery dalmatského šansonu (Večeri dalmatinske šansone)
  22.8. - 23.8., Šibenik: Nám. Chorvatské republiky - festivalová letní scéna (Trg Republike Hrvatske - festivalska ljetna pozornica)
  Program festivalu dalmatského šansonu se skládá ze dvou částí: večera starých skladeb a večera nových skladeb. Festival se koná od r. 1998.
  Informace: www.sansona-sibenik.com
 
 • Kairos - Festival šťasného okamžiku (Festival sretnog trenutka)
  27.6. - 29.6., Trogir.
  Festival je nazván podle řeckého boha šťastného okamžiku - Kaira, jehož reliéf z 1. století př. n. l. patří k nejcennějším trigirským památkám. Projekt spojuje různé druhy uměleckého výrazu. Výtvarní umělci, herci, tanečníci, pouliční baviči zaplní na tři dny ulice města a svým tvůrčím elánem připomenou boha Kaira.
  Informace: www.tztrogir.hr
 
 • Trogirské kulturní léto (Trogirsko kulturno ljeto)
  1.7. - 1.9., Trogir: věž Kamerlengo (kula Kamerlengo), nádvoří Muzea města (dvoriště Muzeja grada), nábřeží (Riva), náměstí Jana Pavla II. (Trg Ivana Pavla II.), další náměstí, ulice a kostely starého města aj.
  Program letního kulturního festivalu zahrnuje koncerty vážné hudby, večery tradičního folkloru, divadelní představení, promenádní koncerty, výstavy apod., které se konají v atraktivním prostředí města zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Atraktivní jsou i lidové slavnosti a rybářské večery, kdy se v ulicích města připravují rybí speciality.
  Informace: www.tztrogir.hr
 
 • Kaštelské kulturně-zábavní léto (Kaštelansko kulturno-zabavno ljeto)
  1.7. - 31.8. Kaštely
  Milovníci vážné hudby mohou navštívit koncerty v paláci Vitturi v Kaštelu Lukšić, příznivci tradiční dalmatské hudby se s ní mohou setkat na náměstích a nábřežích historických center jednotlivých Kaštelů.
  Informace: www.kastela.hr
 
 • Ethnoambient Salona 2013
  18.7. - 19.7., Solin (u Splitu): Gradina
  Koncerty etno- a worldmusic v podání hudebníků z Chorvatska a ze zahraničí. Vystoupí např. Kries, Kíla, Greekadelia, Griff Trio.
  Informace: www.ethnoambient.net
 
 • Letní barvy Splitu (Spli´ski litnji koluri)
  1.6. - 27.9., Split
  Letní cyklus kulturních, hudebních a zábavních programů. Zahrnuje i některé níže uvedené akce.
  Informace: www.visitsplit.com
 
 • Výměna stráže (Smjena straže)
  15.5. - 15.9., Split: Diokleciánův palác - peristyl (Dioklecijanova palača - Peristil).
  Stráž v historických kostýmech střeží od 8 do 20 hod. Diokleciánův palác. Vždy ve 12 hodin se na peristylu koná výměna stráže. Objeví se i sám císař Dioklecián se svou gardou šesti vojáků, zdraví lid a zve hosty k návštěvě svého paláce.
  Informace: www.visitsplit.com
 
 • Koncert skupiny Laibach
  16.6., Split: Chorvatské národní divadlo (Hrvatsko narodno kazalište).
  Koncert legendární slovinské skupiny Laibach u příležitosti nového alba Spectre.
  Informace: www.visitsplit.com
 
 • Mezinárodní festival pouličních bavičů (Medjunarodni festival uličnih zabavljača)
  18.6. - 21.6., Split.
  Pouliční umělci, baviči a performeři ze šestnácti zemí budou bavit hosty i místní obyvatele na šesti lokalitách města. Každý večer vystoupí hudebníci, cirkusoví umělci, výtvarníci, divadelní skupiny, komici a taneční skupiny.
  Informace: www.visitsplit.com
 
 • Festival zábavní hudby (Festival zabavne glazbe)
  2.7. - 6.7., Split: Prokurativy (Prokurative).
  Na festivalu s tradicí od roku 1960 vystoupí největší hvězdy chorvatské popmusic.
  Informace: www.splitskifestival.hr
 
 • Ultra Europe Festival
  11.7. - 13.7., Split: fotbalový stadion Poljud.
  Na velkém festivalu taneční hudby vystoupí např. Afrojack, David Guetta, Hardwell, Tiesto, Carl Cox, Armin Van Buuren a další.
  Informace: www.ultraeurope.com
 
 • Splitské léto (Splitsko ljeto)
  14.7. - 14.8., Split: peristyl (Peristil), sklepení Diokleciánova paláce (Podrumi Dioklecijanove palače), náměstí Carrarina (Carrarina poljana), Prokurativy, Chorvatské národní divadlo (Hrvatsko narodno kazalište) a další.
  Mezinárodní festival opery, koncertů, činohry, tance a uličního divadla. Koná se v působivém prostředí, v historickém jádru města i mimo ně. Kromě vlastního repertoáru Chorvatského národního divadla ve Splitu hostí festival četná hudební tělesa, scénická, taneční i uliční představení (street art) domácího a zahraničního původu. Nejlepší hudební a dramatická představení jsou oceněna. Festival "Splitské léto" patří k nejstarším a nejatraktivnějším letním festivalům v Chorvatsku; pravidelně se koná od r. 1954 v různých vnitřních a venkovních prostorách města. V posledních letech nabízí program, který se svou pestrostí a kvalitou svých představení může měřit s renomovanými evropskými festivaly.
  Informace: www.splitsko-ljeto.hr
 
 • Bačvice Beach Festival
  1.8. - 2.8., Split: pláž Bačvice.
  Festival elektronické hudby na oblíbené splitské pláži. Loňský první ročník měl velký úspěch - navštívilo jej 7 000 návštěvníků. Jedním z hostů bude DJ Dave Clark z Velké Británie.
  Informace: www.visitsplit.com
 
 • Dny Diokleciána (Dani Dioklecijana)
  23.8. - 26.8., Split: Diokleciánův palác (Dioklecijanova palača).
  Na čtyři dny se město vrátí do antické minulosti.
  Informace: www.visitsplit.com
 
 • Celý svět ve Splitu (Cili svit u Splitu)
  19.9. - 27.9., Split: nábřeží (Riva).
  Prezentace starých řemesel, gastronomické nabídky a folklorní hudby. Ve stáncích výrobců a producentů bude možno ochutnat a koupit tradiční dalmatské produkty a speciality.
  Informace: www.visitsplit.com
 
 • Festival dalmatských pěveckých skupin - klap (Festival dalmatinskih klapa)
  5.7. - 26 .7., Omiš: na náměstích Sv. Michala a Stjepana Radiće (Trg Sv. Mihovila, Trg Stjepana Radića).
  Národní festival tradičního lidového dalmatského zpěvu s cílem uchovat starou lidovou píseň a iniciovat tvorbu nové. Má soutěžní formu, udílejí se četné ceny. Festival se koná již od r. 1967.
  Informace: www.fdk.hr
 
 • Omišské kulturní léto (Omiško kulturno ljeto)
  1.7. - 28.8., Omiš: věž Kamerlengo (kula Kamerlengo), nádvoří Muzea města (dvoriště Muzeja grada), nábřeží (Riva), náměstí Jana Pavla II. (Trg Ivana Pavla II.), další náměstí, ulice a kostely starého města aj.
  Město Omiš každoročně připravuje svým návštěvníkům letní festival, který má na programu koncerty vážné hudby a recitály v kostelech v Omiši i v okolních obcích, divadelní představení v místním komorním divadle, výstavy a koncerty na hlavním náměstí. Ze zábavních akcí jsou oblíbené Pirátské večery (Gusarske večeri), Bláznivé skoky do moře (Ludi skokovi), Rybářské večery (Ribarske večeri), Pirátská bitva (Gusarska bitka, 18.8.) a další.
  Informace: www.tz-omis.hr
 
 • Makarské léto (Makarsko ljeto)
  25.6. - 25.9., Makarská
  Letní festival kultury a zábavy, který zahrnuje koncerty klasické hudby, výstavy, divadelní představení, folklorní koncerty i koncerty moderní hudby - od populární a rockové hudby k produkcím DJ. Téměř každý den je na programu nějaká kulturní, zábavní či sportovní akce. Součástí jsou i lidové slavnosti - Rybářské večery (Ribarske večeri), které se tu konají každý pátek. Velmi oblíbený je i Letní karneval (Ljetni karneval) 3.8. srpna, zakončený tradiční lidovou slavností.
  Informace: www.makarska-info.hr
 
 • Dny urbánní hudby - Voi´sa (Dani urbane glazbe)
  1.8. - 3.8., Supetar
  Festival je určen milovníkům dobré hudby, léta, moře a pozitivní atmosféry.
  Informace: www.voi-sa.com
 
 • Hvarská letní kulturní představení (Hvarske ljetne priredbe)
  20.5. - 15.10., Hvar
  Tradiční letní kulturní festival pro domácí i zahraniční návštěvníky, jedna z nejstarších na ostrově. Uvádí kulturní, divadelní a folklórní představení v atriu františkánského kláštera za účasti chorvatských i zahraničních umělců.
  Informace: www.hvar.hr
 
 • Festival levandule (Festival levande)
  27.6. - 28.6., Hvar: Velo Grablje
  Slavnost ve znamení levandule v téměř opuštěné osadě Velo Grablje ve vnitrozemí ostrova, která bývala největším producentem této aromatické byliny v celém Chorvatsku. Konají se tu prezentace, ochutnávky, dílny, koncerty a trhy.
  Informace: www.hvar.hr, www.pjover.com
 
 • Organic Dance Music Festival
  27.6. - 30.6., Hvar: pláž a klub Carpe Diem
  Festival taneční hudby v atmosféře historického města Hvaru.
  Informace: www.carpe-diem-beach.com
 
 • Letní představení ve Starém Gradu (Ljetne priredbe u Starome Gradu)
  1.7. - 31.8., Stari Grad
  Návštěvníci starobylého městečka se mohou těšit na koncerty Chorvatské městské hudby (Hrvatska gradska galzba), která byla založena před 140 lety, sboru Faroski kantaduri, na představení divadelní skupiny Pikolo teatar, KUD Petar Hektorović a dalších hostujících souborů, dále na plavecký závod Faros maraton nebo Slavnost sv. Rocha (Fešta sv. Roka).
  Informace: www.stari-grad.hr
 
 • Viské kulturní léto (Viško kulturno ljeto)
  1.6. - 30.9., město Vis: pevnost Baterija, Kut, nábřeží (Riva), Náměstí Klapavica (Trg Klapavica) a další místa.
  Letní kulturní festival je spojením hudby, divadla, historie a architektury. Program obsahuje koncerty jazzové, vážné i folklorní hudby, recitály, lidové slavnosti a výtvarné dílny.
  Informace: www.tz-vis.hr
 
 • Léto na Elafitech, v Zatonu a Orašci (Ljeto na Elafitima, u Zatonu a Orašcu)
  1.7. - 31.8., ostrovy Lopud Koločep, Zaton, Orašac
  Turistickou nabídku ve výše zmíněných destinacích obohatí zábavní program, folklorní vystoupení, koncerty vážné i estrádní hudby, tradiční lidové slavnosti a svátky.
  Informace: www.tzdubrovnik.hr
 
 • Stonské léto (Stonsko ljeto)
  23.6. - 14.9., Ston
  Během letních měsíců vystoupí na stonském náměstí a v ulicích města tradiční vokální skupiny - klapy, konají se koncerty, zábavní pořady, módní přehlídky a slavnosti. Atraktivní jsou zejména koncerty vážné hudby a divadelní představení v pevnosti Kaštio.
  Informace: www.ston.hr
 
 • Marko Polo Festival
  11.7. - 13.7., Korčula: letní scéna hotelu Park, Arsenal
  Festival s podtitulem "Letní festival písní, vína a krásy" zahrnuje hudební soutěž, volbu miss festivalu a velký trh tradičních produktů a suvenýrů.
  Informace: www.marcopolofest.hr
 
 • Korčulský barokní festival (Korčulanski barokni festival)
  6.9. - 12.9., Korčula: katedrála sv. Marka (Katedrala Sv. Marka), kostel sv. Mikuláše (Crkva Sv. Nikole), františkánský klášter na ostrůvku Badija a další lokality.
  Na programu druhého ročníku festivalu je dvanáct koncertů, v nichž se představí renomované světové i domácí soubory a sólisté specializovaní na barokní hudbu.
  Informace: www.korkyrabaroque.com.
 
 • Velalucké léto (Luško lito)
  1.6. - 31.8., Vela luka na ostrově Korčula
  Letní kulturní a zábavní program v městečku Vela luka zahrnuje koncerty klasické hudby, rybářské slavnosti, taneční vystoupení, představnení rytířské hry Kumpanija, folklorní večery, koncerty populární hudby, výstavy i divadelní představení. Na svátek sv. Jana 24.6. se koná obnovená regata plavidel na vesla. Celkem je připraveno různých 50 akcí.
  Informace: www.tzvelaluka.hr
 
 • Lastovské kulturní léto (Lastovsko kulturno ljeto)
  1.7. - 31.8., ostrov Lastovo
  Ostrov Lastovo nabízí kromě krásné přírody a bohaté gastronomické nabídky i letní kulturní a zábavní program, např. rybářské večery, koncerty vážné hudby, výstavy, Lastovskou noc (Lastovska noć) aj. Součásti bude i soutěžní Festival nových skladeb.
  Informace: www.lastovo.hr
 
 • Malý divadelní festival (Le petit festival du theatre)
  21.6. - 28.6., Dubrovník: Lazareti
  Na festivalu vystoupí vybraní talentovaní umělci z celého světa, ať už to jsou básníci, herci, tanečníci apod. Ústřední tématem letošních performancí, představení, tanečních vystoupení a koncertů je "Krása ženy".
  Informace: www.lepetitfestival.com
 
 • Ana ve městě (Ana u gradu)
  21.6. - 23.6., Dubrovník: Knížecí palác (Knežev dvor)
  Víkendový festival předstsavi umělkyni a vynikající violoncellistku Anu Rucner jako klasickou hudebnici i jako crossoverovou instrumentalistku. Do širšího povědomí vešla promotivním videosnímkem "Ode To Joy" (Óda na radost) Chorvatského turistického sdružení a podobnými projekty pokračovala i pro Turistické sdružení Istrie a Turistické sdružení města Korčuly.
  Informace: www.anaugradu.com
 
 • Dubrovnický mezinárodní operní festival (Dubrovački medjunarodni operni festival)
  3.7. - 6.7., Dubrovník: Knížecí palác (Knežev dvor)
  Festival se pořádá jako vzpomínka na světově proslulého tenoristu Tina Pattieru, který se narodil 27.6. 1890 v nedalekém Cavtatu, kde také v roce 1966 zemřel. Během svého života Pattiera vystupoval na nejznámějších operních scénách Evropy první poloviny 20. století, především jako sólista Královské saské opery v Drážďanech.
  Informace: www.dubrovnik-opera-festival.com
 
 • Malý hudební festival Park Orsula (Mali glazbeni festival)
  10.7. - 22.8., Dubrovník: Park Orsula
  Díky úsilí společnosti Ambient Croatia se opuštěná archeologická lokalita u trosek kostelíka sv. Uršuly (Crkvice Sv. Orsule) stala atraktivní letní scénou s nádherným výhledem na ostrůvek Lokrum a historický Dubrovník. Pořádají se tu koncerty, festivaly, scénická představení a další akce. Amfiteátr má 250 míst k sezení.
  Informace: www.parkorsula.du-hr.net
 
 • Dubrovnické letní hry (Dubrovačke ljetne igre)
  10.7. - 25.8., Dubrovník: před kostelem sv. Blažeje, pevnost Lovrijenac, Knížecí palác, Dražićevo náměstí, Boškovićevo náměstí, pevnost sv. Jana, pevnost Revelin atd. (ispred Sv. Vlaha, Tvrđava Lovrijenac, Knežev dvor, Držićeva poljana, Boškovićeva poljana, Tvrđava Sv. Ivana, Revelin)
  Je to největší a nejreprezentativnější kulturní akce v Chorvatsku - mezinárodní hudební, divadelní a taneční festival, v jehož rámci se konají i výstavy, představují se nové knihy ap. V průměru bývá uvedeno na 80 představení, která se konají v jedinečném prostředí starého Dubrovníka, na starobylých náměstích, v parcích, na pevnostech, na nádvořích historických budov aj. Festival byl založen již v r.1950 a o šest let později byl začleněn do Evropského sdružení festivalů (EFA). Na své si letos přijdou ctitelé všech žánrů hudby a scénického umění. Zajímavé budou i doprovodné programy (výstavy, prezentace knih aj.).
  Informace: www.dubrovnik-festival.hr
 
 • Revelin Electronic Festival
  17.7. - 19.7., Dubrovník: klub Revelin
  Festival elektronické hudby v prostorách historické dubrovnické pevnosti Revelin.
  Informace: www.clubrevelin.com
 
 • Dubrovnik International Wine & Jazz Festival
  25.9. - 28.9., Dubrovník: Park Orsula
  Podzimní dny zpříjemní melodie jazzové hudby, chorvatská vína a díla chorvatských malířů. Letošním tématem je Jazz Meets Broadway.
  Informace: www.dubrovnikwinejazz.com
 
 • Festival Hudba a slovo (Glazba i Riječ)
  15.6. - 30.6., Cavtat, Prevlaka, Čilipi, Gruda, Ljuta.
  Festival založila v roce 2007 umělecká společnost Konavle Art. Zahrnuje hudební, scénická a taneční vystoupení známých umělců na různých atraktivních lokalitách pozoruhodného kraje Konavle.
  Informace: www.konavle-art.hr
 
 • Cavtatské léto (Cavtatsko ljeto)
  5.7. - 6.7., Cavtat
  Program letního festivalu obsahuje koncerty klasické i jazzové hudby, tradiční dalmatské písně, folklorní a taneční vystoupení, letní karneval (poslední víkend v červenci) i pouliční performance. Na závěr letního festivalu proběhne folklorní setkání lidových vokálních sborů - klap (Susret klapa) nejen z dubrovnické oblati, ale i z dalších krajů Chorvatska.
  Informace: www.tzcavtat-konavle.hr
 
 • Epidaurus Festival
  1.8. - 30.8., Cavtat
  Mezinárodního festivalu hudby a umění se účastní renomovaní hudebníci z celého světa, ale příležitost tu dostávají i mladí a nadějní pod názvem Scuola Epidaurus. Kromě koncertů vážné a jazzové hudby se konají též divadelní představení, výstavy a přednášky.
  Informace: www.epidaurusfestival.com
 

Zdroj informací:

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2014 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one