Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpgVýlet do národního parku Krka


aktualizace 29.2.2012
Krka
Národní park Krka, Skradinské vodopády

Turisté, kteří tráví dovolenou v dalmatské části jadranského pobřeží, obvykle nezapomenou navštívit "vodopády řeky Krky", jak Češi nejčastěji nazývají nejmohutnější vodopády na nejpozoruhodnější krasové řece Dalmácie, Krce, a to tzv. Skradinské vodopády (chor. Skradinski buk, buk v chorvatštině znamená mohutný vodopád). Opravdu jsou velmi působivé. Vždyť se jimi řítí ze 17 travertinových teras soustava kaskád a vodopádů do hloubky 45,7 m v průměru 55 m3 vody za sekundu (v době silných dešťů až 350 m3/s). Nádhernou podívanou jsou vodopády po celý rok,protože Krka má díky svým podvodním i povrchovým zdrojmů dost vody po celý rok, ale nejmohutnější jsou vodopády koncem jara při nejvyšším vodním stavu. Jejich šířka je od 200 do 400 m. I když již samy Skradinské vodopády stojí za návštěvu, je to jen malá část toho, co může turistům řeka Krka nabídnout.

Celý tok Krky je dlouhý od pramene u města Kninu po ústí u Šibeniku 72,5 km. Národní park o rozloze 109 km2 zahrnuje téměř celý tok řeky Krky od Kninu až po Skradin a dolní tok řeky Čikoly. Řeka se probíjí vápencovým podložím a zdolává výškové rozdíly krasového terénu vodopády a kaskádami. K těm největším patří Skradinské vodopády, Rošský vodopád (Roški slap) a Manojlovac. Řeka místy tvoří úzký a hluboký vápencový kaňon, jehož stěny jsou až 200 m vysoké. Národní park byl vyhlášen v roce 1985. Chrání se jedinečné přírodní a geomorfologické hodnoty této hlavní chorvatské krasové řeky.

Krka
Skradinské vodopády a mlýny

Do národního parku lze použít jeden z pěti vchodů:

 • Lozovac
  Je to hlavní vchod do parku pro motorizované návštěvníky a organizované skupiny. Je otevřen po celý rok od 9 do 16 hod. Cena vstupenky zahrnuje cestu autobusem z obce Lozovac ke Skradinskému vodopádu (od dubna do října, v zimním období je možno vjet i vlastními automobily). Ke vstupence dostávají náštěvníci leták se základními informacemi o parku a názornými mapkami pro snadnou orientaci po hlavních lokalitách. Prohlídka začíná u vodních mlýnů, v nichž je instalována zajímavá etnografická sbírka. Nejčastějí a nejkratší prohlídková trasa vede dolů kolem vodopádů, jejichž krásu mohou turisté obdivovat na upravených vyhlídkách, a stejnou cestou zase zpět. Koupání je tu dovoleno pouze ve vyhrazeném prostoru pod nejnižší bariérou vodopádů (u dřevěné lávky přes řeku). Ti, kteří chtějí věnovat návštěvě vodopádů více času, mohou ji absolvovat jako okruh, tzn. po dřevněných můstcích a lávkách přejít na druhý (pravý) břeh), upravenou stezkou podél vodopádů sejít až k lávce přes řeku a po levém břehu vystoupat opět k mlýnům.
  Na recepci lze koupit lodní výlety od Skradinského vodopádu k ostrůvku Visovac nebo až k Rošskému vodopádu, které se platí ke vstupnému (není tedy v ceně vstupenky).
  Přístup je po silnici ze Šibeniku (D33) Šibenik - Knin (12 km), z dálnice Záhřeb - Split (exit Šibenik, 6 km) nebo po silnici z Kninu (D33 Knin - Drniš - Šibenik, 54 km).

 • Skradin
  Je určen pro individuální návštěvníky, především pro jachtaře, kteří mohou v ACI Marině Skradin zakotvit. Je otevřen od 9 do 16 hod. Ve Skradinu je třeba zaparkovat (k dispozici velká parkoviště) a nastoupit na loď Správy NP Krka. Cena vstupenky ze Skradinu zahrnuje cestu lodí Správy NP proti proudu do přístaviště pod Skradinskými vodopády, která trvá asi 25 minut (směrem tam v každou celou hodinu, zpět vždy v půl). Až zde je recepce NP, kde se platí vstupné (je také možno koupit si vstupenku v Informačním středisku NP Krka ve Skradinu). Prohlídková trasa vede opačným směrem než v případě vstupu Lozovac, tedy vzhůru kolem vodopádů až k mlýnům, opět s možností okružní varianty.
  Na recepci lze koupit lodní výlety od Skradinského vodopádu k ostrůvku Visovac nebo až k Rošskému vodopádu, které se platí ke vstupnému.
  Přístup je po silnici (D33 a D56) ze Šibeniku (18 km) nebo z dálnice Záhřeb - Split (exit Skradin, 4 km).

 • Roški slap
  Vstup slouží k návštěvě Rošského vodopádu, zdejších vodních mlýnů a k pěším výletům. Na recepci lze koupit lodní výlet od Rošského vodopádu ke klášteru Krka a pevnostem Nečven a Trošenj na horním toku řeky Krky a zpět, který se platí ke vstupnému.
  Přístup je od Šibeniku (42 km) nebo Kninu (42 km) po D33 do Drniše a odtud po silnici 6246 přes Širitovci.

 • Burnum
  Vstup slouží k návštěvě archeologické lokality Burnum (viz článek: Otevřena Archeologická sbírka Burnum a k pěším výletům. Vstupenka na lokalitu Burnum nezahrunuje vstup do národního parku, ale naopak, vstupenka do národního parku zahranuje i vstup na lokalitu Burnum.
  Přístup je od vesnice Kistanje (49 km severně od Šibeniku, 18 km jihozápadně od Kninu), ze Skradinu po D56 a D59 (39 km).

 • Kistanje
  Slouží k návštěvě kláštera Krka ze 14.stol. a k pěším výletům. Přítup od Kistanje po lokální silnici.
Krka
Ostrůvek s klášterem na Visovackém jezeře

Nejatraktivnější části národního parku jsou velmi snadno přístupné výletní lodí.

Lodě jezdí pravidelně z přístaviště nad Skradinskými vodopády (vstup Lozovac) k Visovackému jezeru (je 3,5 km dlouhé, 800 m široké). Loď nejprve pluje užším korytem řeky, pak s rozšíří v jezero. Cílem plavby je nevelký ostrůvek uprostřed jezera Visovac, s františkánským klášterem z 15.stol. Je to krásné zákoutí v malebném přírodním rámci, které však nabízí i kulturní zážitek: prohlídku uměleckých sbírek kláštera a velmi cenné knihovny s prvotisky. Výlet tam a zpět trvfá 2 hodiny.

Můžete si také zvolit delší výlet až k Rošskému vodopádu (Roški slap), který patří k nejkrásnějším lokalitám v národním parku. Cesta tam a zpět trvá 3 hodiny a 30 minut. Rošský vodopád je bariéra o celkové délce 650 metrů a šířce až 450 metrů, která začíná nevelkými kaskádami, kterým se říká poeticky Stříbrný náhrdelník (Srebrene ogrlice) a končí mohutným vodopádem (je vysoký 15 m, přičemž výška celé bariéry je 22,5 m).

Krka
Prohlídková cesta u Skradinských vodopádů

Od Rošského vodopádu pak jezdí výletní lodě k pravoslavnému klášteru sv. Archanděla (monastir Sv.Archandjela, též zvaný monastir Krka) ze 14.stol a ještě dál po hornímu toky řeky Krky k pevnostem Trošenj a Nečven. Výlet tam a zpět trvá 2 hodiny a 30 minut.

Za prohlídku stojí i starobylé městečko Skradin, kdysi ilyrsko-římská Sardona, kde je pěkné koupaliště na Krce a řada příjemných možností ochutnat místní speciality.

Technickou zajímavosti u Skradinských vodopádů je turbína z někdejší vodní elektrárny "Krka", která byla dílem vynálezce Nikoly Tesly (více informací v článku Vodní mlýny u Skradinských vodopádů).

Ubytování je možné ve Skradinu (hotel Skradinski buk a v soukromí) nebo u vstupu do NP Lozovac (hotel Vrata Krke a kemp Krka).

Krka
Řeka Krka nad Skradinskými vodopády

Zdroj informací:mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one