Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Výlet do vesnice Ložišća na Brači


3.11.2007


Ložišća jsou malá vesnice v západním vnitrozemí ostrova Brače, 5 km severovýchodně od přístavu a obce Milna. Stojí však za to ji navštívit, neboť patří, alespoň svou starou částí, k typickým starým autochtónním ostrovním osadám malebným, romantickým a pozoruhodným. Poměrně nejlépe ze všech obcí na Brači si zachovává svůj původní starobylý vzhled.

 

Vesnice Ložišća je rozložena ve výšce cca 150 metrů na strmé kamenné stráni, na nehostinném krasu. Kamenná průčelí jejích starých domů jsou obrácena k slunci. V jejich horní části bývá řada malých oken nad velkými dveřmi vedoucími do sklepa. Vstup do domů bývá na severní straně ze zdi, který byla postavena právě za tímto účelem. Vedle vstupních dveří bývá obvykle dřevěné schodiště vedoucí do podkroví. Tyto kamenné domy mají tak trochu vzhled malých pevností, postavených těsně jedna nad druhou. U každého domu je pamatováno na malou zahrádku, kterou tvoří kamennými zídkami obehnaný nevelký prostor s trochou půdy, na níž místní pěstují fíkovníky, olivovníky, někdy i pár keřů vinné révy nebo nějakou květinu či keř pro radost. Někdy mívá tato malá zahrádka i bylinkovou část.

 

Osada tu existovala už v prehistorii, ale nové osídlení tu vzniklo až v 17. století. Tato zemědělská vesnice, jejíž obyvatelé s nesmírným úsilím a námahou vyrvali krasu v okolních malých závrtech trochu úrodné půdy, žili z vinné révy. Je to patrné již z názvu vesnice - "ložišća" znamená místo, na němž se pěstuje vinná réva. Dnes se jedna její část nazývá Ložiščina, tj. opuštěný, zarostlý vinohrad. Když fyloxéra - révokaz zničila začátkem minulého století nejen místní, ale prakticky všechny vinohrady na jadranském pobřeží i ostrovech, ztratili zdejší obyvatelé možnost obživy a nezbylo jim nic jiného než se vystěhovat; buď do větších pobřežních měst nebo do Ameriky. A tak z vesnice, která měla před sto léty kolem 1500 obyvatel, jich zůstalo necelých 200!

Dnešní návštěvníky vesnice upoutá především zvonice zdejšího farního kostela, která byla postavena z historizujícím slohu asi 50 let po postavení samotného kostela, tedy ve 2. polovině 19. století. Je to krásná štíhlá bělostná vysoká stavba, bohatě členěná dominanta vesnice a nesporně nejkrásnější zvonice na ostrově. Jejím autorem je známý bračský stavitel a sochař I. Rendić. Farní kostel je zasvěcen sv. Janu a Pavlovi (Ivan i Pavao).

Severovýchodně od Ložišće, při cestě do Sutivanu stojí jednolodní předrománský prostý kostelík zasvěcený Bohorodičce Stomorici (Gospa Stomorica). S tímto názvem se v přímoří můžeme setkat dost často a je to vlastně zkomolenina latinského názvu "sancta Maria". Pochází pravděpodobně z 10. století, ale byl postaven na pozůstatcích ještě starší svatyně.

Kuriozitou je nedaleký vysoký kamenný most přes hluboké údolí Veliki dolac, severně od vesnice Ložišća, který tu postavily rakouské úřady v době, kdy Brač stejně jako celá Dalmácie byl součástí rakouské říše. Místní jej nazývají "most Františka Josefa" (most Franje Josipa). Nedávno bylo uklizeno jeho okolí a členové sportovního klubu ze Sutivanu tu upravili několik lezeckých cest. Díky divoké krasové krajině se stal vyhledávaným cílem výletů pěších turistů i cyklistů.

 

Kdo přijíždí z druhého směru, z přímořské Milny, může se zastavit u středověkého kostelíku sv. Martina (Sveti Martin). Otevírají se od něho nádherné výhledy.
 

Informace: 

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2010 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Foto  ©Adam Blažej

 
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one