Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Výlety do oblasti Dalmatského Záhoří a Cetinské krajiny

Výlety do oblasti Dalmatského Záhoří a Cetinské krajiny

(Dalmatinska Zagora)     (Cetinska krajina)
Imotsko polje
Imotské polje (Imotsko polje) uzavírá masív Biokova

BISKO

Malebná vesnice v povodí řeky Cetiny, na severních výběžcích pohoří Mosor, na historické hranici mezi tzv. Cetinskou krajinou a Poljickou republikou. Leží 12 km jihozápadně od Trilje, 7 km severně od jeskyně Vranjača.

Vesnice je známa svými četnými archeologickými nálezy - od nejstarších prehistorických dob až po antiku. Nejznámější však jsou zdejší krásné exempláře stećků - bogomilských náhrobků z 15.stol. Pokládají se za nejkrásnější v kraji. I když tu nejsou stećci výjimečným nálezem, jsou tyto náhrobky, především z nedaleké osady Poljanice pozoruhodné svou velikostí a uměleckým zpracováním jejich ornamentální výzdoby.

V místě je barokní kostel sv.Michala (Sv.Mihovil).

ČITLUK

Vesnice 5 km severně od Sinje, v Dalmatském Záhoří. V antické době zde stálo důležité římské město Aequum (Colonia Claudia Aequum); spolu s Naronou (na místě dnešní vesnice Vid v deltě Neretvy) to byla jediná dvě římská města ve vnitrozemí provincie Dalmácie, která měla status kolonie.

Město bylo dobře opevněno. Zatím byla prozkoumána část tohoto opevnění, dále fórum a kapitol. V průběhu archeologických prací byly nalezeny některé velmi cenné sochy nebo jejich části, např. velká Herkulova hlava, sochy Romy a Fortuny, Diany (podle některých vědců Hekaté) a další, jakož i četné části plastické výzdoby staveb. Nejcennější exponáty je možno vidět ve velmi hodnotné archeologické sbírce františkánského kláštera v Sinji. Archeologický průzkum ještě zdaleka není ukončen. Vykopávky jsou přímo v obci. V poslední době byly nalezeny četné předměty přímo v korytě řeky Cetiny.

IMOTSKI

Městečko v Dalmatském Záhoří, 67 km od Makarské, 65 km z Omiše, na okraji Imotského polje, jeden z nejoblíbenějších výletních cílů z Makarské riviéry i z oblasti Omiše. Navštěvuje se pro krasovo-seismická jezera - Modré jezero (Modro jezero) a Červené jezero (Crveno jezero), která jsou geomorfologickou a hydrografickou zvláštností.

Imotski
Imotski, Modré jezero

Červené jezero (asi 1 km od okraje Imotského) patří k nejpodivuhodnějším krasovým jevům. Původně to bylo (stejně jako Modré jezero) podzemní jezero, které se zřícením stropů podzemních síní a chodeb stalo povrchovým. Jeho stěny se tyčí téměř kolmo 200 metrů nad hladinu. Červenou barvu způsobuje oxid železa. Obrovitý závrt je celkem 480 metrů hluboký, průměr má 200 metrů. Hloubka vody je v průměru 300 metrů. K jezerní hladině nelze sestoupit.

Modré jezero je stejného původu, rovněž leží v obrovském závrtu, v jakémsi 200 metrů hlubokém trychtýři. Má oválný tvar, je 800 metrů dlouhé a 500 metrů široké. Hloubka vody kolísá od 20 do 90 metrů, podle síly podzemního přítoku. Jezero dokonce občas vysychá. K jezerní hladině lze serpentinovou cestou sestoupit.

Imotski
Imotski, Modré jezero bývá v létě často bez vody

Jezero je přímo na okraji Imotského. Krásný pohled z místní silnice nad městečkem.

V okolí je ještě několik podobných jezer: Dva oka, Duboka draga, Blato a další.

Z okolí Imotského pochází výborné bílé víno kujundžuša.

Ubytování: hotel Zdilar.

KLIS

Obec a hrad, 12 km severně od Splitu, 360 m n. m. V době tureckých válek strategicky neobyčejně důležité místo. Velmi atraktivní výletní cíl, krásný výhled.

Klis
Hrad Klis nad Splitem

Zdejší mohutný, neustále zpevňovaný hrad po staletí střežil přístup do dalmatského přímoří. Až teprve začátkem 16. stol. se Turkům podařilo jej po několika neúspěšných pokusech dobýt. A trvalo 150 let, než jej Benátčané získali nazpět.

Hrad byl v posledních letech opraven, zakonzervován, některé vnitřní části (včetně kaple přeměněné z někdejší mešity) rekonstruovány. Silnice až k hradu.

Tématický článek: Klis, jedna z nejvýznamnějších pevností v Chorvatsku

Je možné prodloužit výlet k pěkné krápníkové jeskyni Vranjača (přes obce Dugopolje a Kotlenica, 14 km severovýchodně).

Stećak
Stećci u Lovreće

LOVREĆ

Vesnice Lovreć leží 2 km jihochodně od Cista Provo. Při silnici lze vidět zvláštní kamenné náhrobky různých tvarů, kterým se říká stečci (viz tematický článek: Výlety za stećky).

PERUČSKÉ JEZERO

Ze Sinje se též podnikají výlety k přehradní nádrži Peručské jezero (Peručko jezero) na řece Cetina. Nachází se při hlavní silnici Split - Karlovac, 16 km severozápadně od Sinje směrem k městečku Vrlika. Bylo vybudováno pro potřeby hydroelektrárny Peruča. V jezeru, které je v nadmořské výšce 360 m, je hluboké 64 m a dlouhé 20 km, je nadrženo kolem 500 mil. m3 vody.

Oblast jezera je příjemná pro koupání. V poslední době se zde pořádají regaty.

Tématický článek: Dramatické historické události kolem Peručské přehrady

RUNOVIĆI

Vesnice v Dalmatském Záhoří, na okraji Imotského polje, 9 km od Imotského. Leží při lokální silnici, odbočka z hlavní silnice je u osady G.Podbablje.

Před více než 2000 léty tu žili ilyrští Delmatové (viz Ilyrové), jejichž pozůstatky se nacházejí v okolí v jejich opevněných sídlech a pohřebních pahorcích (např. u osad Škorin Dolac, Kovačeve kuće nebo na kopci Bukina glavica). Když si Římané Delmaty podrobili, vyrostlo v kraji několik opevněných táborů a municipií, např. na místě dnešní obce Trilj, Cista Provo a též vesnice Runovići (zde bylo municipium Novae, dnes významné archeologické naleziště). Nejcennější archeologické nálezy jsou v blízkosti kostela. Krajem vedla důležitá římská silnice, která spojovala hlavní město římské provincie Dalmácie, Salonae (dnešní Solin) s druhým největším městem, Naronou (u dnešní obce Vid na okraji delty Neretvy), známé dnes svými cennými nálezy.

SINJ

Městečko uprostřed úrodného Sinjského polje (Sinjsko polje) v Dalmatské Záhoří (Dalmatinska Zagora), 34 km severovýchodně od Splitu, oblíbený výletní cíl.

Sinska alka
Sinjská alka (Sinjska alka)

Známé chovem koní a jezdeckou školou. Pro zájemce se pořádají kratší nebo delší vyjíždky na koních zajímavou horskou krajinou. Hřebčinec má vlastní dostihovou dráhu. Konají se oblíbené dostihy.

Místní sportovní letiště umožňuje zájemcům věnovat se leteckému sportu.

Do okolí vedou značené cyklostezky (podrobněji: Cyklistické stezky v oblasti Sinje a Trilje).

Začátkem srpna se tu každoročně koná rytířská hra Sinjska alka (podrobněji tematický článek: Sinjská alka), soutěž 20 jezdců-alkarů v historických krojích, kteří se v plném trysku snaží zasáhnout špičkou kopí do nevelkého kruhového terče - alky, která je rozdělena na tři pole a středový kroužek. Alka je zavěšena více než tři metry vysoko. Při této hře se dodržuje starobylý ceremoniál.

Sinj
Obraz Matky Boží Sinjské

Rytířská hra se koná na paměť odražení tureckého útoku dne 15. srpna 1715, při němž údajně 700 zdejších mužů hájilo město proti obrovské přesile 60 tisíc tureckých bojovníků. Město podle legendy uhájili za pomoci Matky Boží Sinjské, jejíž nádherný obraz se chová ve zdejším františkánském chrámu jako zázračná relikvie.

Sinjská alka je se svým slavnostním ceremoniálem a určitou exotičností jednou z nejzajímavějších a nejbarvitějších lidových tradičních slavností a je u místního obyvatelstva. ale i u u zahraničních návštěvníků nesmírně oblíbena.

Na Sinjsou alku navazuje pouť k Matce Boží Sinjské (viz tematický článek: Největší náboženský svátek v Chorvatsku).

Ve františkánském klášteře velmi cenné muzeum (Muzej Cetinske krajine) - archeologické, etnografické a historické sbírky.

Výlet je možno prodloužit k Peručskému přehradnímu jezeru (Peručko jezero), 16 km od Sinje v Cetinjské krajině (možnost koupání a kempování poblíž jezera), případně i dále do Vrliky a k pramenům řeky Cetiny a ke vzácnému kostelu sv. Spasitele (Sveti Spas) z 9. stol. (poměrně zachovalé zříceniny).

Ubytování: hotely Alkar a Matanovi Dvori.

TRILJ

Městečko na okraji Sinjského polje, 14 km jihovýchodně od Sinje (48 km severovýchodně od Splitu), na řece Cetině.

Navštěvuje se samostatně nebo jako prodloužení výletu do Sinje.

Na Cetinu jezdí hlavně milovníci divoké vody: jezdí se tu na kanoích, kajacích, v době vysokého vodního stavu na raftech. Plavidlo je možné si zde vypůjčit.

Městečko je známo především výbornými podmínkami pro rybaření. Loví se ryby nejrůznějšího druhu, především pstruzi, dále i říční raci. V místě je možné zakoupit si rybářský lístek.

Do okolí vedou značené cyklostezky (podrobněji: Cyklistické stezky v oblasti Sinje a Trilje).

Městečko je známo všem gurmetům z dalekého okolí svými gastronomickými specialitami: cetinským pstruhem, říčními raky, žabími stehýnky, jehněčím pečeným pod pekou (pod kovovým poklopem), chlebem zpod peky aj. Hlavním dostaveníčkem je restaurace Mihovil.

Ubytování: hotel Sv. Mihovil.

VRGORAC

Městečko 38 km jihovýchodně od Makarské. Jezdí se sem na vímo (velké vinné sklepy) a pro krásný rozhled z vrcholu Matokit (1 063 m) nad městečkem, výhled je na ostrovy i na vnitrozemskou stranu na krasová polje Hercegoviny.

V místě jsou největší naleziště přírodního asfaltu v Evropě.

Narodil se zde jeden z největších chorvatských básníků Tin Ujević (zajímavý rodný dům s opevněnou věží, pamětní deska).

Ubytování: hotel Prvan.

VRANJAČA

Jeskyně u vesnice Kotlenice, mezi touto vesnicí a obcí Dugopolje, 28 km severovýchodně od Splitu, u paty vnitrozemské části pohoří Mosor.

Větší část jeskynních prostor vyniká bohatou krápníkovou výzdobou, celková délka zpřístupněných chodeb je 180 m. Je dobře upravena pro návštěvy turistů a osvětlena.

Její prohlídku je možno dobře spojit s návštěvou hradu Klisu nebo městečka Sinje.

VRLIKA

Až k tomuto městečku stojí za to si prodloužit výlet k Peručskému jezeru. Městečko (1350 obyv.) leží v nadmořské výšce 444 m ve vzdálenosti 40 km severozápadně od Sinje, při severozápadním cípu přehradního jezera, v západní části tzv. Cetinské krajiny, při silnici Karlovac - Knin - Sinj - Split.

Cetina
Cetina, kostel sv. Spasitele

Nad městečkem jsou zříceniny hradu Prozor, vybudovaného v 15. stol. na ochranu staré Vrliky (na místě dnešní vesnice Cetina) při vyvěračce řeky Cetina. Obyvatelé staré Vrliky koncem 15. stol. přesídlili do nového města.

Voda ze zdejších pramenů získala již v minulosti velkou proslulost, o čemž svědčí mj. skutečnost, že byla dodávána na rakouský císařský dvůr.

Vrlika proslula svým národopisným bohatstvím. Obdivované jsou zdejší krásné lidové kroje a lidové výrobky, tanec vrličko kolo (tančí se bez hudebního doprovodu) a lidové písně. Dne 26. a 27. července se tu tradičně koná velká lidová slavnost - fešta Vrlički dernek.

Spolu s Vrlikou se navštěvuje vesnice Cetina u vyvěračky řeky Cetina, 8 km severozápadně od Vrliky. Trochu stranou obce se nacházejí velmi dobře zachované a zakonzervované pozůstatky mimořádně významné raně chorvatské památky, kostela sv. Spasitele (Sveti Spas) z 9. stol. Při kostele byl objeven starý hřbitov s více než 1100 hrobů, z nichž na 800 je zdobeno náhrobky zvanými stećky (viz tematické články: Bogomilové a stećci a Výlety za stećky).

Biokovo
Kras na vnitrozemské straně Biokova


mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2008 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one