Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Významný archeologický objev v hotelovém komplexu v Omiši

Významný archeologický objev v hotelovém komplexu v Omiši

 

21.2.2014 
Omiš
Omiša chorvatském pobřeží Jadranu nemine rok, aby archeologové neohlásili veřejnosti, že se jim podařilo najít opět další část pokladu minulosti skrytého v zemi. K jednomu takovému objevu došlo na předměstí známého letoviska Omiše.

Tamější hotel Brzet, pocházející ze 60. let minulého století, si v roce 2004 naplánovat zvýšit svou úroveň jednak renovací stávajícího objektu, ale i vybudováním bazénu a nových sportovišť. Ale již první zemní práce na terénu projektových sportovních zařízení ukázalo, a to k malé radosti vedení hotelu, že to s další výstavbou nebude snadné. Kopáči totiž narazili na středověký sarkofág a vzápětí nato na zdi kostela. Okamžitý archeologický průzkum prokázal, že jde o poměrně velmi zachovalé pozůstatky starokřesťanského kostela. Kostel je dvacet metrů dlouhý s polokruhovou apsidou, na niž navazují zdi, o nichž se soudí, že byly součástí budovy kláštera. Zdi kostela dosahují 1,6 metru výšky. Dochovaly se i části oltáře, oltářní přepážky a kamenného vstupních prahu. Kostel byl zřejmě vyzdoben freskami. K budově kostela, o němž se podle starých písemných pramenů předpokládá, že byl zasvěcen sv. Eufémii, se přimykaly pomocné prostory. V kostele byla nalezena i krásná bronzová kadidelnice, třetí nalezená na území Dalmácie – po Solinu (Saloně) a Klisu.

 

Omiš
Omiš, hotel Brzet


Archeologové narazili v bezprostředním sousedství na křestní nádrž, baptisterium, do něhož byli ponořováni při křtu katechumeni, tedy čekatelé na křest – noví křesťané. Baptisterium není zatím úplně odkopáno, ale již nyní je jasné, že se jedná o mimořádný nález křestní nádrže ze 6. století.

Pro archeology nebylo zvlášť velkým překvapením, že zdejší lokalita může skrývat cenné nálezy. Vždyť již v 60. letech při stavbě hotelu nacházeli stavbaři nemalý počet starobylých sarkofágů, které však bez dalšího průzkumu zase zakryli zeminou.

Vykopávky začaly v roce 2006 a nepokračovaly příliš rychle, zejména kvůli nedostatku finančních prostředků. Práce na vykopávkách probíhají jen mimo turistickou sezónu, tedy od října do dubna, aby nenarušovaly letní provoz v hotelu Brzet. Proto se vždy na jaře vykopávky překryjí na práce na nich mohou pokračovat teprve na podzim, kdy se naleziště opět odkryje a očistí a mohou se jej opět ujmout archeologové.
 

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: Omiš


 

Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours
 
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one