Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Za Mauzoleem Ivana Meštroviće u Drniše

5.12.2005
 

Je málo turistů, kteří se při svém pobytu v Severní Dalmácii rozhodnou "objevit" skryté krásy míst, kde v blízkosti města Kninu vyvěrá řeka Krka a kde v jejích vodách končí jedinečný potok Krčić. A ještě méně z nich se při zpáteční cestě přes Drniš si nejen všimnou markantní mohutné stavby, která východně od městečka Drniš (jižně od Kninu) ovládá pohledově široké okolí a dokonce se rozhodnou se k ní podívat. Přitom nikde nenajdou jediný poutač nebo informaci, kde by se mohli dovědět, cože za stavbu vlastně uvidí. Nikde žádná informační nebo turistická kancelář, a tak je nejlepší se vydat přímo k dominantní stavbě.

Stojí asi 10 km východně od Drniše, nad vesnicí Otavice, blízko řeky Čikoly, a je to pamětihodnost skutečně pozoruhodná. Tento kostel Nejsvětějšího Vykupitele (Presvetog Otkupitelja) je současně mauzoleem Ivana Meštroviće, jakož i hrobka jeho rodiny. Pro Ivana Meštroviće, největšího jihoslovanského sochaře první poloviny 20. století, o němž hovořil s velkým respektem a obdivem i sám A. Rodin, byla Otavice milovaným domovem, byť spatřil světlo světa ve Slavonii, kde byli jeho rodiče na krátkodobých sezónních pracích. Z Otavice pocházela jeho rodina i jeho blízcí i vzdálení předkové, zde on sám prožil celé dětství a mládí (viz Split a dílo Ivana Meštroviće). Po celý život měl k domovu mimořádně hluboký vztah. Podle vlastního návrhu postavil kostel - mauzoleum a vyzdobil jej vlastními díly. Chloubou mauzolea byly vstupní dveře s deseti bronzovými portréty členů Mistrovy rodiny. Bohatá byla i výzdoba mauzolea, v interiéru i exteriéru.

O stavbu se po Meštrovićově smrti staraly místní orgány i místní obyvatelé - vždyť šlo o všemi obdivované dílo jejich slavného rodáka i o jejich vlastní chloubu. A kromě toho bylo současně svatyní, o kterou bylo nutno pečovat.

Situace se však úplně změnila za Vlastenecké války v první polovině 90. let minulého století, kdy celý kraj okupovali zdejší Srbové, kteří se vzbouřili proti chorvatskému státu. Do jejich rukou se dostal i Drniš a Otavice s mauzoleem. Právě zde byl jeden z jejich opěrných bodů, všude kolem byly nakladeny miny.

Mauzoleum utrpělo ohromné škody (viz Nadace Ivana Meštroviće: Válečné škody). Byla zničena plastická výzdoba, zmizel veškerý movitý inventář, vč. bronzových portrétů Meštrovićovy rodiny. Vandalové se spustili do hrobky a hledali cennosti dokonce i v rakvích nebožtíků.

Po válce trvalo plných deset let, než byla letos obnova dokončena, než mohl být kostel znovu vysvěcen a mohl opět sloužit jako římsko-katolická svatyně.

Stavba, o niž nyní pečuje Nadace Ivana Meštroviće, která má na starosti i Galérii Ivana Meštroviće ve Splitu, Ateliér Ivana Meštroviće v Záhřebu a sbírky Městského muzea v Drniši, zmizela však z povědomí veřejnosti. Kdysi se do Otavice a Drniše pořádaly jednodenní výlety - školní i turistické, z blízkého i dalekého okolí. I muzeum v Drniši bylo přitom velmi přitažlivou pamětihodností. Byla v něm stálá výstava 51 významných Meštrovićových děl - devět z nich je nezvěstných, byly za Vlastenecké války ukradeny a dosud se je nepodařilo najít.

Zatím bohužel chybí jakákoli propagace mauzolea, turističtí pracovníci v okolních městečkách nemají dosud žádné informace, natož prospekty a letáky, o tom, že se v blízkosti nacházejí tak významné umělecké památky. Nadace Ivana Meštroviće, která zatím soustředila veškeré úsilí na dokončení oprav, se chce zaměřit na propagaci mauzolea a na seznámení odborných pracovníků v cestovním ruchu i široké veřejnosti s možností jeho návštěv.

Další informace: 

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2010 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová

Foto převzato z materiálů Turistického sdružení

www.htz.hr
www.htz.hr
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one