Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Zpřístupní se další jedinečná lokalita v kaňonu řeky Krky

Zpřístupní se další jedinečná lokalita v kaňonu řeky Krky

 

15.5.2014

 
Krka
Krka, ostrůvek Visovac


Národní park Krka nyní dokončuje veliký projekt "Naučné pěší stezky Stinica – Rošský vodopád – Obezděná jeskyně" (Poučno-pješačka staza Stinica - Roški slap – Ozidjana pećina), který postupně realizuje již pět let. Tento mimořádný záměr uprostřed nádherné přírody krasové řeky Krky (podrobněji v článku: Řeka Krka - perla severní Dalmácie ) se podařilo uskutečnit jen díky finančnímu zajištění Světovou bankou, která poskytla prostředky v rámci programu EU Natura 2000 ve výši přes 6 milionů kun.
V roce 2012 byla vybudována a otevřena vlastní naučná stezka divokou krasovou přírodou kaňonu horního toku řeky Krky. Její 8,4 km dlouhá trasa vede z přístavu Stinice (proti ostrůvku a klášteru Visovac) po levém břehu řeky k Rošskému vodopádu (Roški slap), kde si lze kromě vodopádu (vysoký 22,5 m, dlouhý 65 m a široký 450 m, s 10 až 15 kaskádami) prohlédnout etnografickou sbírku ve starém mlýně a občerstvit, a dále k cíli cesty – k Obezděné jeskyni (Ozidjana pećina). Poslední úsek od řeky k jeskyni ležící ve výšce 180 m n. m je řešen dřevěným schodištěm, které bylo velmi citlivě postaveno ve stěně kaňonu. Při výstupu po 516 schodech si mohou návštěvníci užívat nádherných, stále se měnících výhledů do kaňonu Krky, především na začátek bariéry Rošského vodopádu . Tvoří ji řada malých kaskád - slapů, jimž se říká Ogrlice (česky: náhrdelník)

.

"Obezděná jeskyně" však nebyla dosud přístupná (vchod uzavírala mříž), protože v ní několik let probíhal archeologický průzkum. Archeologové našli v jeskyni stopy člověka a jeho pobytu z období od 5000 až 1500 př. n. l. (od raného neolitu do střední doby bronzové). V tomto útočišti člověka před nepohodou a divokou zvěří byly nalezeny úlomky keramiky, kamenné nástroje, lidské kostry a prastaré ohniště s pozůstatky semen, která zřejmě sloužila jako potrava člověka i zvířata, které zde choval pro své přežití – kozám a ovcím. Našly se tu kosti těchto zvířat, stejně jako kosti divokých prasat a jiné zvěře, které člověk ulovil. Jeskyně je dlouhá 59 metrů, široká přibližně 7 metrů a vysoká do 2,5 metru.

Své jméno "Obezděná" dostala jeskyně podle prastaré suché zídky při vstupu do jeskyně, pocházející pravděpodobně již z neolitu, která měla zřejmě ochrannou funkci a zabraňovala případným predátorům proniknou bezprostředně do jeskyně. Záhadou zůstalo, jak se zdejší člověk – lovec mohl do jeskyně, jejíž vchod se nachází uprostřed kolmé skalní stěny, dostával i se všemi svými potřebami a zvířaty do tohoto úkrytu. Byl to velký problém i pro archeology, kteří se při prvních průzkumech do jeskyně dostávali po kovovém žebříku.

Letos se konečně jeskyně otevře návštěvníkům. Po skončení archeologických prací bylo instalováno elektrické osvětlení ze slunečních zdrojů a jeskyně upravena pro prohlídky. Součástí bude i malá muzeální sbírka nalezených předmětů, mimo jiné i vzácný exponát - kostra malého dítěte ve skrčené poloze.

Také byl dostavěn další úsek dřevěného schodiště, které vede od jeskyně vzhůru k náhorní plošině a k osadě Bogatići (je to ještě 150 schodů), takže je jeskyně dobře přístupná z obou stran. U osady Bogatići je i nové parkoviště pro návštěvníky.


 

Prezentace (pdf) - Ministarstvo zaštite okoliša i prirode: Poučno-pješačka staza Stinica - Roški slap – Ozidjana pećina

 

Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2014 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours
 
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one