Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg
Camargue je přírodní rezervace na jižním pobřeží Francie mezi Languedoc-Rousillon a Provence. Její rozloha činí 930 km². Tato největší evropská delta hostí až 400 druhů zvířat včetně plameňáků, býků a camargských koní.

Geografie

Mapa Národního parku Camargue

Velká část národního parku se nalézá pod vodou - vnitrozemská sůl, jezera, mokřady. Přibližně třetina z Camargue jsou buď jezera nebo bažiny. Největší z těchto solných jezer je Étang du Vaccarès. Camargue získal poprvé status národního parku v roce 1982 s rozlohou 820 km². Na severu sousedí s městem Arles. Camargue ohraničují dvě ramena řeky Rhôny. Na východě větší rameno Grand Rhône a na západě menší Petit Rhône. Na jihu se rozkládá Středozemní moře.

Národní park má pobřeží zhruba 54 kilometru dlouhé a zaujímá rozlohu 290 metrů čtverečních[zdroj?], z nichž čtvrtinu tvoří zemědělské půdy. Většina jezer jsou zbytky starých ramen řeky. I přes velké množství náspu a hrází zůstávají povodně zásadním problémem v tomto regionu. Situaci zhoršuje i řeka Rhôna, po jejímž proudu sem ročně doputuje až 20 000 000 m³ bahna a bláta.

Camargue se nachází v departementu Bouches du Rhône („Ústí Rhône"). Ve městě Arles se řeka Rhôna rozděluje na dvě ramena, a to Petit Rhône, která teče do moře, a Grand Rhône, která teče do Středozemního moře východně od Port-Saint-Louis-du-Rhône. Jihovýchodní část Camargue se nazývá Ile du Plan du Bourg.

Ekologie

Již v roce 1927 se stala oblast o rozloze 85 000 hektarů přírodní rezervací. Sever Camargue tvoří zemědělské půdy, kde se pěstují především obiloviny, vinná réva a rýže. Jih a střed se vyznačují brakickým solným ekosystémem. Vyskytuje se zde typická flora: levandule, tamarisks, rákos, jalovce, divoké kosatce a divoký rozmarýn. Jalovce rostoucí do výšky 6 metrů tvoří lesy na ostrovech mezi Étang du Vaccarès a mořem (Bois des Rièges).

Camargue fg08.jpg


Étangs jsou solné laguny obklopené písečnými dunami. Ve středověku zde vynášela těžba soli velké bohatství. S těžbou se znovu začalo v 19. století. V současnosti se těží až 1 000 000 tun ročně.

Étang de Vaccarès je největší jezero oblasti Camargue s rozlohou 6000 hektarů. Přijímá vodu ze tří velkých kanálů a rýžových polí. Je domovem mnoha ptáků jimiž jsou například lysky, potápky, rybáci obecní a také růžoví plameňáci.

Ostatní rybníky a močály pokrývají velkou část delty řeky Rhôny. Bažiny podléhají středomořskému klimatu, tudíž některé v létě vysychají. Ostatní rybníky jsou plné zdejších ptáků jako např. volavek bílých, nočních volavek, bukačů, divokých kachen či konipasů. Dále se zde můžeme setkat s velkým množstvím hmyzu včetně nejdivočejších komárů ve Francii.

Okolo pobřeží středozemního moře obepíná NP Camargue hráz Digue à la mer dlouhá 20 km. Byla zde postavena z důvodu častých záplav v přírodní rezervaci.

Fauna

Camargue je domovem pro nespočet druhů živočichů, jimiž jsou ovce, divoká prasata, bobři, jezevci, rosničky, vodní hadi, želvy rybník[zdroj?], spolu s bohatou škálou asi 400 druhů ptáků.


Camargue-Stiere 1.JPG

Býci

Zdejší býci mají černou barvu a rohy zaokrouhlené nahoru. Žijí zde polodivoce hlavně v bažinách. Jsou menšího vzrůstu a prodávají se na býčí zápasy nebo je jejich maso použito jako pokrm v místních dušených jídlech.

Koně

Camargské plemeno je jedno z nejstarších plemen koní. Jsou příbuzní se svými prehistorickými předky, kteří byli nalezeni v jižní Francii. V této oblasti žili divoce stovky let, a tak přežijí vlhké teplé léto i chladnou zimu. Typická je pro ně bíla barva a menší vzrůst.


Camargue Horses.jpg

Plameňáci

Camargueflamingos.jpg


Tato rezervace je jediné místo ve Francii a jedno z mála kolem Středozemního moře, kde se vyskytují volně žijící plameňáci. Hejna můžou čítat až 20 000 párů. Svá hnízda si staví z bahna. Živí se převážně planktonem a jsou pro to uzpůsobeni stejně jako kosticovci.

Zdroje

www.beyond.fr/sites/camargue.html

 
Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one