Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Gordes - jedna návštěva nestačí


 

 
 
Gordes
 

Okouzlující vesničku Gordes si při své návštěvě Provence zamilovala i naše čtenářka Lenka Koutná. Její fotografie to dokazují více než výmluvně.
 

Říká se o ní, že je jednou z nejkrásnějších vesnic Provence. Po naší návštěvě musím uznat, že zcela právoplatně.  

Vesnice Gordes se nachází v departmentu Vaucluse, na rozhraní Malého a Velkého Luberonu. Je položena na jednom z vrcholů pohoří Monts de Vaucluse a naskýtá se z ní nádherný pohled do širého kraje levandulových polí, vinic a lesů.

Kam se podíváte, všude samý kámen. Hlavní stavební prvek domů, zdí, cest a chodníků dělá z této vesničky unikátní dílo. Domy jsou zastřešeny terakotovými taškami, okna chráněna modrými okenicemi  a jednotlivé pozemky jsou odděleny kamennými zídkami.  Při průchodu klikatými uličkami, úzkými průchody a schodišti musí na každého dýchnout historie tak krásného kraje. I my jsme nasávali atmosféru romantických zákoutí a užívali si času stráveného mezi zdmi domů porostlých popínavými rostlinami. Malebné kavárny lákají  k zastavení a odpočinku u dobré kávy. Nespočet obchůdků vybízí k nákupům místních specialit a suvenýrů.

Není tedy divu, že Gordes uchvátila svou malebností režiséra Ridleyho Scotta k natočení filmu Dobrý ročník podle námětu Petera Mayle. Pár míst, která ve filmu hrála, jsme v Gordes také objevili. Kruhový objezd, náměstí, kašna, schody do podloubí. Všechna tato místa jsme při shlédnutí filmu znovu viděli a mohli jsme prohlásit: tady jsme také byli. A rádi bychom se vrátili, protože vesnička Gordes má co nabídnout a rozhodně jsme vše neviděli.

Lenka Koutná

 

P1130467Gordes1

P1130469

P1130472

P1130473

P1130479

P1130481

P1130496

P1130497

P1130503

P1130514

P1130516

P1130519

P1130524

P1130526

Gordes - jedna z nejkrásnějších vesnic Francie se pyšní i unikátním podzemím
 

 
 
Gordes - jedna z nejkrásnějších vesnic Francie se pyšní i unikátním podzemím
 

Po právu je vesnička Gordes v departementu Vaucluse zařazena mezi nejkrásnější vesnice Francie. Už příjezd k ní a okamžik, kdy se její panorama vyloupne zpoza zatáčky, vás omráčí.

Ať zvolíte příjezd ze shora po D15 nebo odspoda z D2, okouzlující kamenná vesnička přesně ví, z jakého úhlu se ukázat, aby byla co nejpřitažlivější. GGordesarantujeme vám, že kolem ní jen tak neprosvištíte, ale budete omámeně hledat první volné místo k zaparkování a zcela fascinovaně šplhat do vršku nebo naopak slézat její příkré uličky, jen pro ten pocit, že máte příležitost tu nádheru sdílet a dotýkat se jí. Škoda jen, že stejné pocity budou mít i další lidé, takže, hlavně v létě, si nechte o klidné romantice jen zdát.

Gordes je opravdu místo hodné vaší návštěvy, ale užijete si ho mnohem více na jaře nebo na podzim. I v létě se vyplatí zajet sem spíš po ránu, později odpoledne nebo aspoň v době oběda, kdy máte jistotu, že alespoň na chvilku se cvrkot z ulic přemístí do jedné z četných místních restaurací. Tehdy nastává chvíle projít si fascinující strmé uličky dlážděné kamenem, dotknout se věkem ohlazených kamenných staveb s terakotovými taškami na střechách, proplout mezi všudypřítomnými kamennými zídkami, které nahrazují ploty, a kochat se množstvím půvabných výhledů do širého kraje Luberonu.

 

Gordes- ulice vedoucí z centra


Od Vordense k Válečnému kříži

 

Skálu, na které se dnes vypíná vesnice se statným hradem, si pro své oppidum vyhlédl už v pravěku kmen Vulgiente nebo také Vordense. Však se také v době gallo-románské z písmenka "V" v názvu kmene stalo "G" - Gordense, a to už je k dnešnímu názvu Gordes jen krůček.

V době římské okupace se stalo oppidum Gordense významným útočištěm lidí z širého kraje. Najdeme ho dokonce zakreslené na všech římských mapách.

Gordes2Časté invaze, kterým byla Provence v historii vystavována, přály sídlům vystavěným na vysokých skalách, jakým bylo i Gordes. Strohé a pevné kamenné domy, spletité úzké uličky, ohromné podzemní prostory i jediná přístupová cesta v podobě strmých schodů vtesaných do skály, dávaly lidem v neklidných dobách pocit bezpečí. I díky tomu bylo Gordes po celý středověk a část renesance nepřetržitě osídleno a přečkalo nájezdy Saracénů i náboženské války.

Osudným se však Gordes málem stalo 20. století. Zatímco na jeho počátku vesnici hromadně opouštěli lidé hledající práci v průmyslových městech, v roce 1944 ji výrazně poničila německá vojska jako odplatu za silný francouzský odboj. Po válce za svou odvahu v odboji vesnice získala Válečný kříž.

Gordes - město malířů

V roce 1938 objevil Gordes kubistický malíř André Lhote. Na jeho pozvání sem pak přijeli další umělci, mezi nimi i Marc Chagall, Jean Deyrolle, Victor Vasarely nebo Pol Mara. Ač byl jejich pobyt zde přerušen válkou, po válce je opět kouzelné uličky tohoto historického městečka přilákaly. Za svou poválečnou obnovu vděčí Gordes například i francouzsko-maďarskému malíři Victoru Vasarelymu.

 

Hrad

 

Impozantní hrad, jehož dnešní podobu tolik milují filmaři i fotografové celého světa, tu stál podle dobových pramenů už v roce 1031. Gordes-hradV roce 1525 byla strohá středověká stavba přestavěna v duchu nového životního stylu, který s sebou přinesla renesance, na pohodlný zámek.

Ze středověké pevnosti ze zachovala pouze jediná kruhová věž původně s cimbuřím, kterou doplnily další tři kruhové věže. Zvenku dnes můžeme obdivovat tři patra renesančních oken, zatímco sály v útrobách hradu slouží jako výstavní prostory Musée Pol Mara. Pokud chce tedy člověk spatřit třeba nádherný renesanční krb v hlavním sále, musí si zakoupit vstupenku na výstavy, které se zde pravidelně každý rok obměňují.

Musée Pol Mara má otevřeno denně 10:00 - 12:00 a 14:00 - 18:00. Vstupné na výstavy je 4 €.

Přímo na hradě sídlí i Turistická kancelář Gordes.


Turistická kancelář Gordes
Office de Tourisme de Gordes , Le Château, 84220 Gordes
Tel.: 33 04 90 72 02 75
Fax: 33 04 90 72 02 26
www.gordes-village.com


 

Kostel Saint-Firmin

Původně románský kostel z 12. století byl zasvěcen Panně Marii. V 18. století pak byl přestavěn a zasvěcen sv. Firminovi. Nástěnné malby v kostele jsou věnovány Panně Marii a různým světcům, kaple Sain-Eloi je určena kovářům a zámečníkům, kaple Saint-Crespin pak ševcům.

Sklepení Palais Saint-Firmin

V roce 1999 byly v Gordes rekonstruovány a pro veřejnost zpřístupněny podzemní prostory domu nazvaného Palais Saint-Firmin. Život v Gordes se od středověku odehrával stejně intenzivně nad zemí jako pod zemí. Podzemní sály jsou propojeny schodišti s jeskyněmi, vodními nádržemi, dílnami i olivovými mlýny... Odhalování tajemství zdejšího podzemí za 50. let od jeho objevení v roce 1961 dosud neustalo.

St Firmin caves4Podzemní prostory mají 7 podlahových úrovní a téměř 20 metrů na výšku a zatím je odkryto na 50 jeskyní, z nichž některé jsou propojeny chodbami nebo schodišti. Kromě mlýnů na olivy a nádrží se tu našly například i pekařské pece a různé skladovací prostory. Má se za to, že přímo pod Palais Saint-Firmin se tu v průběhu staletí vystřídali lékárník, obuvník nebo třeba kavárny.

Zdejší prostory jsou částečně přírodními jeskyněmi a částečně do skály vytesanými prostorami, dále stavebně upravovanými. To celé se odehrávalo mezi 11. a  18. stoletím. Během válek zde lidé nacházeli útočiště a jeskyně často neopouštěli po dlouhé měsíce.

Pokud se rozhodnete sklepení navštívit, což vám velice doporučujeme, shlédnete ve staré kapli na začátku prohlídky dokumentární film o obnově sklepení. K další části, při které už procházíte rozlehlé podzemní prostory, jsou vám k dispozici MP3 průvodce v devíti jazykových mutacích (francouzština, angličtina, ruština, němčina, italština, španělština, japonština, ...). V poslední části najdete malé muzeum, ve kterém můžete obdivovat zde nalezené předměty.

 

st-Firmin zahrady2


Součástí Palais Saint-Firmin jsou i nádherné terasové zahrady, které rovněž stojí za prohlídku. Jsou odtud navíc přenádherné výhledy do kraje. Prohlídka je však možná pouze pro skupiny nebo po předchozí rezervaci.

V podzemních prostorách i v zahradách se pravidelně odehrávají různé kulturní programy.


Kam, kdy a za kolik do jeskyní pod Palais Saint-Firmin?
Rue du Belvedere, 84200 Gordes
caves.saint.firmin@gmail.com
www.caves-saint-firmin.com

Otevřeno:
1. května až 30. září - denně 10:00 - 18:00 hodin
po zbytek roku na základě předchozí rezervace

Vstupné:
dospělí - 6 €, děti, studenti a senioři 4,50 € (vstupné je včetně audioprůvodce)


Kam na jídlo?

 

P1020407Každé úterý dopoledne se v Gordes koná nádherný provensálský trh, kde můžete nakoupit spoustu čerstvých dobrůtek od lokálních dodavatelů, a pak je sníst na některém místě s krásnou vyhlídkou po kraji.

Ostatně, když hovoříme o místním trhu, dovolíme si ještě jednu malou odbočku. Nejenže trh skutečně stojí za to, ale snad všechny jeho návštěvníky uchvátila půvabná mladá Provensálka, která zde vázala levanduli podle tradičního způsobu. Do levandulových stonků vplétala mašli a z levandulových kytiček vytvářela jakési ozdobné palice. Ta se může dát přímo do prádelníku, protože z ní kvítky nemají šanci vypadat. Skvělý tip na dárek z Provence.

 

P1020414


Ale zpátky k jídlu. Pokud se rozhodnete pro pořádné teplé jídlo, zajděte do některé z četných místních restaurací. I tady se dá velice dobře najíst přímo v centru, v cenách za kompletní menu kolem 15 - 20 €. Výborná čerstvá jídla a příjemnou obsluhu v této cenové relaci nabízejí například L´Encas a L´Estaminet Bistrot na Place du Château nebo Les Cuisines des Château na Route de la Combes.

My jsme zvolili úžasnou malou restauraci Restaurant Le Réservoir de Gordes v Rue de la Gendarmerie. Málem jsme ji přehlédli, ale vůně, která se zevnitř linula, ji prozradila. Moc příjemná obsluha nás přivítala šampaňským s jahodovou dření - neznáme v létě lepší osvěžení. Jedli jsme na terase ve stínu starých stromů a vrhli se na rybu a konfitované kachní stehno, obé naprosto luxusní. Restaurace se právě na masa a grilované pokrmy specializuje a šéfkuchař Sebastien Teillet je vážně skvěle umí. Ceny jídel kolem 10 €, ale pozor, v pátek mají zavřeno.

Jsme si ovšem jisti, že během svých toulek uličkami Gordes narazíte sami na další restaurace, které lákají na dobrá jídla za rozumné ceny. Přeci jen, konkurence je tu veliká, a tak se majitelé restaurací snaží...

 

Prohlídka vesnice Gordes se většinou spojuje s návštěvou vesnice Bories a opatství Sénanque, které se nacházejí nedaleko. I my se tam společně vypravíme v článku Vesnice Bories a opatství Sénanques - Provence, jak má být.


Pramen:
Provence.cz © 2013

Můj dobrý ročník - díl 1. Gordes

 
Je na čase se trochu ohřát vzpomínkami a slunečními paprsky z fotografií z loňské dovolené. Mohla bych ji směle nazvat "Můj dobrý ročník". Při návštěvě Francie jsme se totiž vydali po stopách mého oblíbeného filmu Dobrý ročník s Russellem Crowem v hlavní roli. Pokud jste film doposud neviděli, rozhodně to napravte.

První zastávkou našeho dvoudenního výletu do spodní části Provence bylo Gordes. Po úzké a klikaté silnici jsme autem vyšplhali až na miniaturní kruhový objezd - centrum městečka. I přesto, že byl pracovní den a téměř polovina září, parkoviště v centru bylo obsazené do posledního místa. Vrátili jsme se tedy zpět k vjezdu do městečka, kde jsme měli velké štěstí a našla se tam asi dokonce dvě volná místa (mimochodem za dobu mého cestování po Francii tohle jediné nebylo zdarma).

 
 
 
 

Slunce pálilo a v ulicích jste mezi proudem turistů šplhajících po úzkém chodníku vzhůru a druhým proudem v opačném směru zaslechli včetně japonštiny snad dalších pět jazyků. Došlo nám, že navštívit Gordes i téměř po sezóně je něco jako vyrazit si v červenci v Čechách na Karlštejn.
 
Městečko Gordes se rozprostírá v románském duchu na jednom z vrcholů pohoří Monts de Vaucluse. Je úžasně malebné a všechno na vás dýchne tou správnou, starobylou a nostalgickou atmosférou. Ani trochu se nedivím, že přitahuje malíře a umělce, kteří - pokud zde nepobývají na stálo, mají alespoň v této části Provence svá letní sídla.
 
I my jsme se vydali podél hradeb s výhledem na město směrem nahoru. Cestou jsme minuli jeden malinký obchod s místními víny. Za výlohou jsem si všimla této lahve "Coin Perdu"...

 
 
 
 

Kdo zná film Dobrý ročník, tak ví... Kdybych tušila, že právě tahle láhev Coin Perdu bude poslední, kterou uvidím, možná bych si ji i za tu více, než hříšnou cenu koupila.
 
Také městečko Gordes má svůj kruhový objezd a kolem něho vše, co sem patří - kavárny, bistra a také miniaturní trh.

 
 
 


Nesmím samozřejmě zapomenout na obchody v nádherném provensálském stylu. Jeden malý obchůdek vedle druhého, od toho zboží mi prostě nešlo odtrhnout oči...
 
 
 


A také hrad... přímo uprostřed města.

 
 
 
 

Byl přestavěn v renesančním stylu a také možná proto se restaurace, která k němu náleží jmenuje La Renaissance.
 
 
 
 

Právě tahle restaurace si ve filmu Dobrý ročník zahrála bistro, kde pracovala Fanny Chenalová (Marion Cotillard) a Max (Russell Crowe) zde odvětil americkým turistům: "Mc´Donalds je v Avignonu a fish and chips v Marseille. Allez!"
 
 
 


Ve městě patří mezi ty nejvyhledávanější a to je samozřejmě znát na cenách. Když jsem se ptala, jestli je to skutečně ona a kde ji najdeme, rovnou mi bylo místním mladíkem doporučeno, abychom se najíst a napít šli jinam :-)
 
 
 
 

Na hlavním náměstí (kruhovém objezdu) se nachází pomník obětem světových válek. Tady také hledal Max Skinner ve svém malém žlutém autě kancelář "notaire".
 
 
 
 

Trochu jsme se prošli v úzkých uličkách města, vyfotili ho z další vyhlídky (existují jen asi dvě možnosti) ...
 
 
 
 

... rozhlédli se po okolní krajině a vydali jsme se po dalších stopách Maxe Skinnera...
 
 
 
 

Tak zase příště!


Pramen: http://mlsnakocka.blog.cz

Gordes, vesnice na skále

 
 
 
 

V kopcích Provence uprostřed vápencového pohoří Lubéron se nachází malebná francouzská vesnička Gordes. Má poměrně dramatickou polohu na skalním výběžku, což jí dodává neodolatelný provensálský ráz. Z Gordes se tak naskýtá překrásný výhled do celého kraje, a to je taky jeden z důvodů, proč je považována za jedno z nejkrásnějších míst v Provenci.

Vesnička má terasovité uspořádání, její domky se spirálovitě točí kolem bílého skalnatého kopce. Toto strategicky výhodné místo bylo osídleno již v pravěku. V době římské okupace zde bylo vystavěno oppidum a ve středověku se zdejší pevnost stala útočištěm pro obyvatele ze širokého okolí. Vesnice nebyla nikdy dobyta, dokonce ani během krvavých náboženských válek v 16. století. Nejhorším obdobím pro Gordes byl začátek 20. století, kdy se mnoho zdejších obyvatel odstěhovalo za prací do průmyslových měst.

 


Vesnici před úpadkem nakonec zachránilo moderní umění. V roce 1938 Gordes objevil kubistický malíř André Lhote, který sem pozval Marca Chagalla, Victora Vasarelyho a další umělce zabývající se moderním uměním. Všichni zde strávili mnoho času, jejich poklidné tvůrčí období však bylo přerušeno válkou. V roce 1944 do vesnice vpadla německá vojska, která se chtěla pomstít za útok francouzského odboje, a proto zničila více než polovinu vesnice i s jejími památkami. Jeden mnich z nedalekého kláštera Sénanque se proti tomuto ničení snažil zakročit, ale sám byl zabit.

Přestože je dnešní vesnice z velké části přestavbou té původní, zničené během druhé světové války, podařilo se jí zachovat si své starobylé kouzlo. Gordes je protkána doslova labyrintem dlážděných uliček, které jsou lemovány nádherně opravenými domky. V mnohých z nich jsou obchody se suvenýry, ale také kavárny a vinárny, v nichž si zámožnější turisté mohou pochutnávat na pravém muškátovém víně. Všechny domky ve vesnici byly postaveny z tradičního provensálského materiálu, tedy z kamene a na střechy byly použity terakotové desky.

 


Nahoře na nejvyšším místě obce se nachází renesanční zámek, který byl postaven na místě původní středověké pevnosti. Z ní se podařilo dochovat pouze věž s cimbuřím pocházející z 12. století. Zvenčí zámku si můžete prohlédnout tři patra krásných renesančních oken. V minulosti byly jediným přístupem k vrcholu velmi příkré, téměř vertikální schody vytesané do skály. Na zámku dnes sídlí muzeum vystavující současné francouzské umění. Pokud tedy chcete vidět nádherný renesanční krb v hlavním sále, musíte si zakoupit vstupenku do Musée Pol Mara. Pol Mara byl významným vlámským umělcem.
 


Nedaleko se tyčí kostel Église St-Firmin pocházející z 18. století, jehož nástěnné malby jsou věnovány Panně Marii a celému zástupu světců, včetně sv. Firmina. Pokračovat můžete dále uličkou Rue de l Église, která vás dovede až k Rue du Belvédére, odkud se naskýtá nádherný výhled do širokého okolí.

Krása tohoto místa sem láká slavné osobnosti, filmové režiséry, malíře, hudebníky a samozřejmě také davy turistů. V hlavní letní sezóně se místu raději vyhněte, bývá zahlceno auty a téměř se zde nedá hnout. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je jaro, kdy kvetou třešně, nebo podzim, kdy se listy stromů zabarvují dozlatova.  Nedaleko Gordes můžete navštívit klášter Sénanque, který patří mezi tři velké cisterciácké kláštery v Provenci. Je známý svou románskou architekturou a pěstováním levandule.


Pramen:
http://francie.svetadily.cz

Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one