Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg
V místě, kde se u řeky Rhôny stýká Provence s departementem Gard, střeží most do Beaucaire mocný hrad Tarascon. Dodnes svou mohutností jitří naši představivost.
 

Ohromný feudální hrad s vodním příkopem a cimbuřím jak z pohádky je opravdu neuvěřitelnou stavbou. Svou skutečnou tvář, která vypráví příběh o přepychu, moci i lásce k umění, však odkryjete až poté, co vstoupíte na jeho nádvoří a do samotných útrob hradu. Bohužel dnes je veškerý luxus, kterým se obklopovali král Ludvík II. a jeho syn René, ten tam, jen na zdech zbylo pár tapisérií. Přesto jsou interiéry ohromujícím dokladem jeho bývalé slávy.

 

Historie hradu Tarascon

 

V roce 1400 vévoda z Anjou a sicilský král Ludvík II. na břehu řeky Rhôny, v místě, kde už v roce 1030 stála pevnost, nechal postavit hrad. Měl střežit vstup do jeho panství Provence. Architektonickou předlohou mu byla samotná pařížská Bastille. V roce 1435 tu stál hrad: mocný, nedobytný a ohromující. Měl přece dokazovat moc a sílu hraběte z Anjou, bratrance samotného krále Francie, a jeho nepopiratelný nárok na toto území.

 

tarasconByla to ovšem nejen pevnost, ale také místo k bydlení. Zpočátku nepříliš pohodlné, jak už bylo v gotice zvykem, ale to se brzy mělo změnit. Ludvíkův syn René I., král neapolský, hrabě z Guise a vévoda z Anjou, nebo také Dobrý král René, jam mu Provensálci s láskou přezdívali, miloval umění, přepych, komfort a interiéry pevnosti nechal přebudovat v duchu renesance na místo, kde si pohodlí, umění a krása podávaly ruce. Král René sám byl spisovatelem, malířem, sběratelem rukopisů, sponzorem umění. Tarascon se v posledních deseti letech svého života stal jeho sídlem, kde se, obklopen umělci, oddával svým zálibám.


Po jeho smrti v roce 1480 byl hrad obsazen vojenskou posádkou a od 16. století byl využíván jako vězení. Po tehdejších zajatcích: španělských, britských nebo třeba holandských námořnících tu na zdech zbyly graffiti, ze kterých dodnes můžeme vyčíst jejich jména, loď, na které byli zajati i dobu, kterou zde trávili. V neklidné předrevoluční době došlo ve vězení ke dvěma velkým masakrům: v roce 1795 republikánskému, v roce 1797 royalistickému. V roce 1816 převzala funkci vězení jiná budova a hrad byl uzavřen.
 

Tarascon na seznamu památek


Už v roce 1840 se hrad Tarascon dostal na první francouzský seznam chráněných historických památek. první záchranné práce proběhly konce 19. století. na jeho záchraně se podílejí významní památkoví architekti své doby: Henri Révoil, Jean Camille a Jules Formigé, Jean Saunier, Jean-Pierre Dufoix nebo François Botton.

V neděli 12. března 1933 se brána hradu Tarascon poprvé otevřela návštěvníkům. Od roku 2008 je hrad majetkem města Tarascon.
 

Co na hradě uvidíte?

Z vybavení hradu se bohužel nic nedochovalo, přesto je toho, co tu uvidíte, dost.

 

Malované stropy
14 dřevěných modřínových stropů hradu Tarascon zdobí nádherně malované borovicové desky, typické pro šlechtické paláce pozdního středověku. Zdobí je malby zvířat, lidí, bájných bytostí, scény z reálného života i scény zakázaných hříchů.tarascon3

Sochy
Tarascon plnil funkci vojenskou i obytnou a tomu odpovídá i výzdoba. Panoramatickou střechu lemují chrliče, patky sloupů a žebroví zdobí figury lidí, zvířata, grimasy tváří, květiny i bojové scény. Gotické kamenné ornamenty najdete pod střechou, na oknech i klenbách.

Graffity
Italština, němčina, španělština, holandština, dánština, finština i švédština vypovídají na zdech pevnosti o mužích, kteří zde byli zajati, stejně jako o jejich lodích.

Lékárna Saint-Nicolas
Na hradě jsou vystaveny předměty z bývalé lékárny v tarasconské nemocnici Saint-Nicolas. Pozoruhodný soubor porcelánových nádob získala nemocnice darem na začátku 18. století. Všechny pocházely právě z hradu. Stejně jako knihovna obsahující svazky z oblasti farmacie, lékařství, chirurgie a přírodních věd. To vše se vrátilo zpět na hrad jako pozoruhodná expozice.

Výstavy

V nádherných prostorách hradu je možné shlédnout celou řadu zajímavých výstav. Vážou se vždy ke dvěma tématům. Tím prvním je historie hradu a hrabata z Anjou, druhým pak současné umění jako součást historických památek.
 

copyright Ville de Tarascon


Prohlídka hradu

 

Hrad, jeho nádvoří, zahradu i interiéry si budete procházet sami. Vstoupit můžete i na vyhlídkovou plošinu na jedné z věží. U pokladny obdržíte jako součást vstupenky průvodce po hradě, který vás upozorní na všechna zajímavá místa. Je připraven v 8 jazykových mutacích: ve francouzštině, angličtině, němčině, italštině, španělštině, čínštině, holandštině a ruštině.

 

Kam, kdy a za kolik do hradu Tarascon?
Château de Tarascon tarascon2
Boulevard du roi René, 13150 Tarascon
tel.: 33 04 90 91 01 93
www.chateau.tarascon.fr

Otevřeno:
únor - květen a říjen: denně 9:30 - 17:30 hodin
červen - září: denně 9:30 - 18:30 hodin
listopad - leden: denně 9:30 - 17:00 hodin
zavřeno: 1. května, 1. ledna, 1. a 11. listopadu a 25. prosince

Vstupné:
dospělí od 25 let - 7 €, mladí 18 - 24 let 5 €, mladí 12 - 17 let 3 €, děti do 12 let zdarma


Zdroj:
Provence.cz © 2013
 

Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one