Chorvatsko 2000 - 2017, výlet "Raškovické party" do Baško Polje, Split, Makarská, Brač, Biokovo, Veprič. Výlet třídy 1.B - 2004. Budapešť, Kroměříž, Krakov, Osvětim, Brezinka, Hochkar, Wachau, petanque, Salzburg, Salzkammergut, Orlí hnízdo, Berchtesgaden, Obersalzberg, Hallstatt, Vodácké kurzy 2010-2011, Raškovice 2010-2013.
Další foty jsou na http://jhrdy1.webgarden.cz/hochkar-2010-leden, březen, 2011 - 2017, to jsou stránky, kde mám fotky z Rakouska - Wachau, Hochkar, stužkovací večírky, oslavy, Salzburg, Hallstatt, Berchtesgaden, Orlí Hnízdo, lyžák, Mnichov, Hochkar - březen a dále Německo - Mnichov, Rakousko - Krimmelské vodopády 2011 i 2014, nové fotky ze školy, poslední Raškovice - léto, podzim 2011 apod. Připojil jsem odkazy na stránky těchto destinací, nejnověji stránky Hochkaru v češtině... Na YouTube (hrdas66) potom další videa z těchto akcí. Je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem ceny mýtného, ceny pohoných hmot, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější, přidal jsem i odkazy na stránky chorvatských medií. Nejnověji jsem přidal fotky z Hochkaru 2012 až 2017 a výlet Cote d´Azur a Provence (Monaco, Avignon, Chateauneuf du Pape, Nice, Cannes, Saint Tropez, Orange, Grasse, Apt, Bonnieux, Gordes, Roussillon (Vaucluse) - okrové doly, Menton, Verona) - 2012 a 2014 apod., včetně informací o těchto místech.
V levém sloupci dále najdete "Aktuality Chorvatsko 2012 - 2017", nejčerstvější informace k cestování do Chorvatska a v Chorvatsku, veškeré ceny mýtného, potravin, vstupné, spoustu zajímavostí, nových, aktuálních informací apod. V pravém sloupci např. "Baška Voda - aktuální počasí", "HAK - aktuální záběry z cest, přechodů apod - Chorvatsko", "Aktuální ceny paliva v Chorvatsku" nebo "Ceny mýtného - Chorvatsko" a spoustu dalších informací. Stačí kliknout.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod...Mé další stránky na téma Chorvatsko (zadej - Jiří Hrdý): Pinterest, YouTube, Facebook, Twitter, Flipboard, issuu.
Chorvatsko - publikace, nejen v češtině, ale i v angličtině, němčině a chorvatštině. Spousta zajímavých informací z infocenter, odborných časopisů, cestovních kanceláří, turistických združení, mnoho rad, tipů, map, ceníků apod... klikni níže
a mé profily: Pinterest, YouTube , Facebook
, Twitter, Flipboard, issuu
Baška Voda.jpg
Villa Borovina(1).jpg
Jiří Hrdý.jpg
http___jhrdy1.webgarden.cz_rubriky_hochkar-2014-brezen(1).jpg

Raškovice - fotogalerie

Tady umisťuji jen několik fotografií, týkající se naší chaty. Jedná se spíš o fotky chaty, okolí, Raškovic a Pražma.

Raškovice se rozprostírají na levém břehu řeky Morávky v podhůří Beskyd, jihovýchodně od města Frýdek - Místek. Obec patří k nejstarším obcím v okrese Frýdek-Místek. Zdejší překrásná příroda slouží k rekreaci lidem z průmyslových regionů Ostravska a Karvinska. Jihovýchodní část obce je zařazena do Chráněné krajinné oblasti Beskydy, kde můžeme pozorovat mnohé zajímavé živočichy, jako je vydra říční, jelen evropský, srnec obecný, rys ostrovid a rostliny jako například rosnatka okrouhlolistá.
Správní území obce má výměru 862,52 ha. Obec má asi 1 780 obyvatel.

Historie obce
Patří k nejstarším obcím v okresu. Pravděpodobně vznikla kolem roku 1305, tedy v epoše tzv. velké kolonizace.

V dochovaných pramenech je připomínána již v roce 1573 a opětovně roku 1584. Některé její znaky - sídlištní typ, skladba usedlostí za pozdního feudalismu, naznačují, že může jít o ves vzniklou kolem roku 1305. V pramenech vystupovala v tomto případě s největší pravděpodobností pod jménem Rudgerri Villa. V roce 1450 se uvádí pod jménem Rozkova Lhota.

- Za hraběte Jiřího z Oppersdorfu, majitele frýdeckého panství, byla v Raškovicích obora s novým dřevěným zámečkem a pilou.
- V roce 1797 hrabě Jan Nepomuk Pražma založil v obci papírnu.
- Školu měly Raškovice od roku 1850. Tehdy byla součástí skalické školy. V roce 1871 byla škola osamostatněna.
- Počátkem 20.století se v Adámkově továrně upravují tkaniny škrobením, bělením a mercerováním.
- V roce 1905 byl přes řeku Morávku postaven nový most, který byl přebudován ze starého dunajského mostu z Dolních Rakous.

Sport
V obci jsou dobré možnosti pro sportovní vyžití, je zde volejbalový a tenisový areál s rekonstruvanými antukovými kurty v roce 2005, fotbalové hřiště a školní tělocvična. V létě se lze osvěžit v přírodním říčním koupališti U splavu a U Koppova mostu nebo v křišťálově čistých horských řekách Morávka a Mohelnice, kde lze vidět pstruhy, siveny, lipany, raky a řadu dalších živoucích důkazů čistoty životního prostředí (možnost rybaření). Okolní příroda nabízí mnoho zajímavých míst pro pěší a cykloturistiku.

Památky
Významnými pamětihodnostmi obce jsou dvě kapličky a tři staleté duby - památkově chráněné stromy. V Raškovicích začíná umělý kanál vodního přivaděče z řeky Morávky do Žermanické přehrady.

Kultura
Stálým občanům i návštěvníkům je k dispozici místní kino (jedno z nejstarších na Frýdecko-Místecku). Památník Raškovic - v říjnu 2003 byla v budově místní Mateřské školy otevřena druhá část historicko vlastivědné expozice, věnovaná životu obyvatel obce v 1. polovině 20. století. Při knihovně je zpřístupněna Malá galerie s pravidelnými výstavami.

Ubytování, stravování
Na strategickém místě, rozcestí na Pražmo, Krásnou a Morávku, byl postaven hotel Ondráš, který byl rekontsruován v roce 2006. V hostinci Obecník a restauraci U Fojtíků se výborně vaří a čepuje skvělé pivo. Ve vesnici je obchodní středisko a celá řada menších obchodů s provozní dobou prakticky celý týden.

Raškovice - cesta do "centra"

Raškovice - cesta do "centra"

Raškovice - cesta do "centra"

Raškovice - cesta do "centra"

Raškovice - cesta do "centra"

Raškovice - cesta do "centra"

Pražmo - před Ondrášem

Pražmo - před Ondrášem

Pražmo - kostel

Pražmo - kostel

Náš "Ondráš"

Náš "Ondráš"

...a uvnitř

...a uvnitř

jdeme do kostela

jdeme do kostela

v kostele

v kostele

Pražmo, no...

Pražmo, no...

"naše chata"

"naše chata"

splav za chatou

splav za chatou

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Raškovice 2005 - "naše chata"

Raškovice 2005 - "naše chata"

Raškovice 2005

Raškovice 2005

Pro mě je to nejlepší ubytování v Bašce Vodě, velmi milí lidé, čisto, vstřícnost a ... skvělé víno!!
214.JPG
P1040124a.jpg
P1000247a.jpg
Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda

Baška Voda, Baško Polje.jpg
ostrov Brač(1).jpg
U Ivana.jpg
Povlja (Brač).jpg
Omluvte prosím nedokonalost těchto stránek, tvořil jsem je v lednu 2008 a šlo původně jen o informace k Baško Polje a k našim výletům a to vše jen a jen pro náš úzký okruh přátel. Ale myslím si, že informace, které jsem začal uvádět, jsou praktické, nové, aktuální, prostě na stránkách cestovek či v jejich katalozích některé z nich prostě chybí. Na YouTube jsem umístil videa z těchto akcí, je tam i ilustrační video k cestě od pláže u kempu Baško Polje až ke stanům. Pro představu, jak to tam vypadá, jak je to daleko, jak vypadají toalety, obchod, pekárna v kempu apod. Doplnil jsem tu aktuální ceny mýtného, ceny pohoných hmot, trajekty, on-line kamery, předpověď počasí - vše nejaktuálnější (srpen 2013). Odkazy na stránky chorvatských medií, velkých řetězců ... Neustále se pokouším tedy dopňovat, aktualizovat text. Fotogalerie je již hotová. Tak prosím o trpělivost. Děkuji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one